Volby v USA na CNN Prima NEWS
Americký řetězec Walmart je fenoménem, o kterém vznikají vtipy a kolují bizarní historky. Tato obchodní síť je totiž světem sama pro sebe. Reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák navštívil pobočku Walmartu v arizonském Phoenixu a popsal, co všechno se v něm dá sehnat.
Vezměte klasický obchod s potravinami všeho druhu. Přidejte k němu drogerii, prodejnu elektroniky, hračkářství, klenotnictví, obchod se zbraněmi, nábytkem, zahradním náčiním, jízdními koly nebo oblečením. A vznikne vám jen slabý odvar z toho, co se dá ve Walmartu sehnat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drama i dlouho po skončení voleb. Sčítání hlasů pro Trumpa a Harrisovou možná potrvá dny
Legendární americký obchodní řetězec nabízí totiž v podstatě cokoli, co člověku vytane na mysli. Obyčejný Američan může chodit celý život jen do Walmartu a sežene tam úplně všechno, co k životu potřebuje.
Legendární síť vznikla v roce 1962, pár let poté se už Walmart začal obchodovat na burze. Společnost se soustředí primárně na americký trh, pobočky se ale nacházejí i v Africe, Indii nebo v Číně. Jen v Evropě se Walmartu nikdy nedařilo. Značka zkoušela prorazit v Británii i Německu, nikdy to ale nevyšlo.
Reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák se vydal do pobočky Walmartu v srdci arizonského Phoenixu, aby zjistil, jak to na místě chodí.
Kontrola při vstupu
Už u vchodu pochopíte, že Walmart není obyčejný obchod. Prodejnu střeží ochranka, která hlídá, aby lidé nepronášeli dovnitř žádný potenciálně nebezpečný předmět. Všechny větší tašky a batohy musí zůstat u dveří.
Po překonání vstupní prohlídky se návštěvníkovi otevírá gigantický prostor, ve kterém z jednoho konce na druhý rozhodně nedohlédne. V jedné hlavní části prodejny ve Phoenixu se nachází potraviny, obchod pak volně přechází v sektor módy, drogerie, nebo dokonce hodinek. Walmart se snaží být kvalitní a dostupný zároveň, například šest prémiových vajec tady pořídíte za 1,82 dolaru (42 korun).
Už na začátku listopadu byla prodejna oděna ve vánočním hávu. Ve Walmartu se tak daly sehnat stromečky, ozdoby nebo balicí papíry, nad kterými se vznášel obří nafouknutý Santa.
Specialitou některých poboček Walmartu je sekce zbraní. Lidé si mohou v obchodě volně koupit odstřelovací pušku nebo brokovnici. A samozřejmě také střelivo.
Zdaleka jinou dimenzi pak představuje e-shop Walmartu, na kterém je k dostání mix nabídky z celých Spojených států. Na něm můžete nalézt dokonce i věci s českou tematikou, vlaječky a upomínková trička. České pivo však chybí.
Napínavé volby v Arizoně
Ve Walmartu se potkávají lidé různých společenských vrstev a politických názorů. Arizona v letošním souboji mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou hraje významnou roli, protože není předem jasné, kdo stát získá. Dlouho byla Arizona typicky republikánská, jenže před čtyřmi roky tady Trump tratil a ani letos nemá nic jisté.
„Bohatší lidé a podnikatelé, kteří mají svůj byznys, volí v Arizoně spíše republikány. Harrisová ale pro ostatní představuje radostnou politiku a pohled do budoucnosti. Trump je symbolem starých časů. Podle mého odhadu tady Kamala zvítězí,“ řekl pro CNN Prima NEWS arizonský řidič Hector.
Kdo v Arizoně vyhraje, získá 11 volitelů. Prezidentské volby v USA jsou na programu už 5. listopadu. CNN Prima NEWS chystá na celou noc speciální vysílání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak to vypadá v USA před volbami?