Volby v USA na CNN Prima NEWS
Migrace je jedním z nejsilnějších témat letošních prezidentských voleb ve Spojených státech. Reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák se proto vydal k hranici USA a Mexika. Na místo, kde masivní zeď odděluje kalifornské San Diego od mexické Tijuany, jednoho z nejnebezpečnějších měst na světě.
Hranice USA a Mexika je pro miliony migrantů z Latinské Ameriky cílem číslo jedna. Už před první světovou válkou začaly proto americké úřady budovat na hraniční čáře první zábrany z ostnatého drátu, aby ilegálním přistěhovalcům zabránily v přechodu. Dnes, kdy je migrace jedním z hlavních témat amerických voleb, stojí na hranicích obou zemí přerušovaná síť nejrůznějších bariér, zdí a plotů, které doplňuje přírodní překážka v podobě řeky Rio Grande.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drama i dlouho po skončení voleb. Sčítání hlasů pro Trumpa a Harrisovou možná potrvá dny
Jedním z nejsledovanějších segmentů zdi je sektor, který odděluje periferii kalifornského města San Diega od mexické Tijuany (ačkoli oblast Tijuana jako taková se nachází už na území Spojených států). Právě tato obří mexická aglomerace si v minulosti vysloužila nechvalný titul „nejnebezpečnější město světa“.
Oblast má totiž obří problémy s řáděním gangů a do přestřelek se často připletou i civilisté. Přesto v Tijuaně žije mnoho Američanů, kteří dojíždějí do práce do USA, ale bydlí v Mexiku, aby ušetřili. Pro ně je kontroverzní zeď nedílnou součástí života.
„Hraniční zeď bez nadsázky odděluje dva různé světy. Pár metrů změní vše. Zatímco periferie San Diega je i kousek od zdi klidná a nachází se tady řada rančů, na mexické straně panuje strach,“ popsal z místa reportér CNN Prima NEWS Filip Kalčák.
Zeď působí ještě monumentálněji kvůli tomu, že se táhne přes kopce. Pro turisty ale takový výšlap určený není.
Van Damme má v Tijuaně parťáka
Hraniční stráž nestojí o to, aby byla zeď pro Američany nějakou atrakcí. Několik stovek metrů od linie je tak vyznačený bezpečnostní koridor, za který smí jen vozidla se speciálním povolením.
Do mexické Tijuany už několikrát vezl lidi z USA Kamel Krifa. Tunisan, který vyrůstal v Belgii, a proslavil se v Hollywoodu. Od mládí se přátelil se slavným belgickým bijcem Jean-Claude Van Dammem. Dnes Krifa dělá pro radost taxikáře v oblasti Los Angeles.
„Jednou až při jízdě jsem si všiml, že můj pasažér se chce ve skutečnosti dostat za zeď do Tijuany. Nakonec jsem svolil, nabídl mi ostatně slušné dýško. Je ale neuvěřitelné, jak se za tou zdí všechno změní. Řeč těla, pohyb lidí, strach. Všichni jsou připravení na všechno,“ řekl Krifa pro CNN Prima NEWS.
Fenoménem hranice mezi Kalifornií a Tijuanou je skutečnost, že se tam zeď táhne až hluboko do Tichého oceánu, aby ji případní ilegální migranti nemohli obeplout. Spojené státy navíc v průběhu let zeď vyztužují. Ani to ale nezabrání vybraným jedincům nebo drogovým kartelům, aby se dostali na druhou stranu.
„Vždycky najdou způsob. Buď zeď obeplují, anebo se podhrabou. Jako králíci,“ uzavřel Krifa.
Pro současné prezidentské kandidáty je migrace velké téma. Donald Trump slibuje, že v úřadu podnikne obrovskou deportační akci a ještě více posílí ostrahu jižní hranice. I Kamala Harrisová v minulosti uznala, že se situace na jihu vymyká kontrole.
Americké volby jsou na programu 5. listopadu. CNN Prima NEWS chystá na celou noc speciální vysílání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak to vypadá v USA před volbami?