Co na to vaše peněženka, Tomáš Sýkora, Lukáš Kovanda - 2.2. v 17:55
Zemědělci i potravináři šli s cenami dolů a čeká se na řetězce, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Kromě snížení sazby DPH je podle něj prostor pro další zlevňování, ale řetězce vymýšlejí „kulišárny“ a snaží se držet vyšší ceny co nejdéle. Pomoci by prý mohl tlak veřejnosti a médií.
Snížením sazby DPH z 15 na 12 procent se některé potraviny zlevnily, podle ekonoma Lukáše Kovandy existuje prostor pro další zlevňování. „Vezměte si, že zemědělci aktuálně zlevňují prakticky nejvýrazněji v historii České republiky. Ceny jdou meziročně dolů až o 20 procent. Potravináři jdou s cenami také dolů, byť ne tak výrazně jako zemědělci, takže se pořád čeká na řetězce,“ popsal Kovanda v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Srovnávač cen? Čekám manipulaci, řekla Balaštíková. Ekonom navrhl obrovské pokuty
Obchodní řetězce podle jeho slov vyčkávají. „Každý týden, kdy si mohou udržet vyšší ceny nad rámec objektivních nákladů, využijí,“ podotkl Kovanda. Vše je podle jeho slov o tlaku veřejnosti, který již v několika případech zabral.
Potraviny mohou více zlevnit, tvrdí ekonomové. Narazili jsme na cenové dno, brání se výrobci
Vidím ještě dost prostoru pro zlevnění potravin, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Výrobci s jeho slovy nesouhlasí. Ceny podle nich narazily na své dno. I kvůli stále vysokým nákladům.
„Vezměte si příklad s plzeňským pivem, kdy tady byla velká kauza, že v Německu stojí 25 korun a tady 40. Okamžitě na to jeden z řetězců zareagoval a ve své akční nabídce zlevnil plzeňské pivo na německou cenu, možná dokonce pod ni. Řetězce prostě dělají různé kulišárny, zkouší to, ale když se pak objeví nějaká mediální kauza, tak zareagují, protože nechtějí mít stigma negativního mediálního obrazu,“ uvedl ekonom.
Kovanda tvrdí, že tlak, který média a lidé vyvíjeli na řetězce během loňského roku, částečně zabral. „Řetězce se začínají umravňovat, ale ještě je tady docela dlouhá cesta, aby se ceny skutečně normalizovaly,“ sdělil Kovanda. Podotkl, že když zemědělci zlevnili meziročně o 20 procent, nelze očekávat, že o stejnou hodnotu zlevní i řetězce. „Měly by ale zlevnit třeba o 10 nebo 12 procent. Zatím to ale nepozorujeme,“ dodal.
Podle ekonoma a specialisty na evropské právo Tomáše Sýkory by se měl vyvíjet i politický tlak. „Státní orgány a Úřad na ochranu hospodářské soutěže by měly konat. Pokud se o tom mluví a tlak se vyvine, řetězce by měly výrazně zlevňovat,“ řekl Sýkora.