Královna je možná poslední jistotou Britů v moři plném nejistot, říká historik

Alžběta II., která se stala královnou před 70 lety, je možná poslední jistotou Britů v moři plném nejistot. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS to řekl historik a pedagog Martin Kovář. Společně s ním nad dlouhou kariérou královny diskutovali také zástupkyně šéfredaktora webu Expres.cz Barbora Koukalová a bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.

Tehdejší mladičká princezna Alžběta na trůn usedla 6. února 1952. Stalo se tak po smrti jejího otce, krále Jiřího VI. Podle Forejta je královna „ztělesněním důstojnosti, koruny, všeho britského a adaptability k lepší době a báječného humoru“. „Je vnímána jako instituce. Je to jiný druh památek. Je symbolem jako třeba Big Ben. Zůstává i člověkem a to je mi sympatické,“ vyzdvihl Forejt.

„V rozbouřeném, divokém a nepředvídatelném světě je jednou z mála jistot, možná dokonce úplně poslední jistotou, kterou Britové mají bez rozdílu na společenské postavení, barvu pleti, jestli žijí v metropoli či na venkově. Je jistotou v moři plném nejistot,“ doplnil Kovář.

Břímě staré 70 let

Koukalová upozornila, že služba královny je velice náročná a málokdo by ji zvládl. „Nevím, jestli každý z nás má na to nést 70 let takové břímě na hrbu. Já si to moc nedokážu představit,“ přiznala Koukalová.

Královninou velkou oporou byl její manžel princ Philip, který zemřel v dubnu loňského roku. „Pro Philipa nevím, zda to byla výhra. Dobře se adaptoval a sloužil královně, jak nejlépe mohl. Je škoda, že není po jejím boku při velkém jubileu,“ upozornila Koukalová.

I přes několik krizí monarchie zůstává Alžběta II. vzorem. „Myslím si, že královna pro Brity zůstává vzorem a každý vzor by měl být trošku nedosažitelný, aby pro všechny byl výzvou vzoru se přiblížit co nejblíže,“ míní Forejt.

Tagy: