I chvilka nepozornosti může skončit tragédií. K takové události došlo ve čtvrtek 2. května v americkém Phoenixu v Arizoně, kde otec našel dvě tříleté dcery – dvojčátka – bez známek života v bazénu. Ačkoliv okamžitě zalarmoval záchranáře a zahájil resuscitaci, dívenky byly v nemocnici prohlášeny za mrtvé. Proto je dobré si připomínat, jak se mají lidé, zejména rodiče nejmenších, v okolí vodních ploch chovat a na co si dát pozor.
Co se přesně v rodinném domě ve čtvrtek odpoledne stalo, je nadále předmětem vyšetřování – policisté však médiím sdělili, že ke smrti dívek nedošlo za podezřelých okolností, uvádí web Daily Express. Pravděpodobně se jedná o důsledek chvilkové nepozornosti.
ČTĚTE TAKÉ: O invalidní dceru se starala 30 let, pak přišlo zranění. Dnes Bára prosí o pomoc
To, jak dlouho byly tříletá Valentina a její sestra Penelope pod vodní hladinou bazénu, není jasné. Od okamžiku, kdy dvojčátka otec vytáhl z vody a zavolal na tísňovou linku, uplynuly do příjezdu záchranných složek tři minuty. Jako první byli na místě hasiči, kteří sledovali marný boj členů rodiny o jejich životy, uvedl web Mirror.
Nepodceňujte zásady bezpečnosti
Po převozu do nemocnice byly dívenky prohlášeny za mrtvé. „Předběžné informace naznačují, že tento incident odpovídá náhodnému utonutí,“ informovali policisté v prohlášení, které mají média v USA k dispozici.
Martínkem to nekončí. Rodina „stamilionového“ chlapce díky solidaritě Čechů pomáhá druhým
Z ohromné finanční částky, kterou rodina malého Martínka obdržela od lidí z celého Česka, se pomůže i dalším nemocným dětem. Na zákrok v zahraničí chlapec potřeboval 100 milionů korun, dárci jich však zaslali přes 150. Dnes – po operaci ve Francii – už Zatloukalovi vědí, kolik financí mohou z vybrané částky na léčbu syna věnovat jiným. Na pomoc se mohou těšit například Davídek a Lilli.
Jak odhalily letecké snímky, bazén nebyl oplocený. Kapitán hasičů Rob McDade v reakci na utonutí dívek nedaleko domu tragédie médiím připomněl, že zásady bezpečnosti ve vodě zachraňují životy.
„Dvě vteřiny jsou příliš dlouhá doba na to, abyste z dětí v blízkosti vody spustili oči,“ zdůrazňují hasiči na sociálních sítích. Nejen z toho důvodu připomínají, jak vypadá prevence a následné kroky v případě, že by došlo k tonutí. Mimo jiné – květen je měsícem bezpečnosti ve vodě.
Jak zabránit tonutí?
- V případě, že máte bazén, použijte k jeho oddělení od domu schválenou zábranu.
- NIKDY nedovolte dětem, aby byly samy v blízkosti bazénu nebo jiného vodního zdroje. Tedy ani vany, vědra, toalety, kanály, jezírka.
- V blízkosti bazénu mějte vždy záchranné zařízení, tyč, plovací zařízení.
- Předměty jako stůl, židle nebo žebříky udržujte mimo oplocení bazénu.
- VŽDY mějte někoho, kdo děti, když jsou v bazénu, hlídá.
- Pokud odcházíte od bazénu, vezměte své dítě s sebou.
Jak se zachovat, když ve vodě najdete někoho, kdo má potíže:
- Zavolejte o pomoc a okamžitě vytáhněte osobu z vody.
- Hned volejte linku 112.
- Zůstaňte na lince.
- Začněte s resuscitací.
- Pokud nevíte, jak postupovat, následujte pokyny operátora do chvíle, kdy přijede pomoc.
Hasiči připomínají, že základy resuscitace by měl umět každý. V případě, že umíte plavat, nechoďte do vody sami. Stejně tak by lidé nikdy neměli plavat pod vlivem alkoholu nebo léků. V případě, že uslyšíte hromy nebo uvidíte blesky, opusťte okamžitě vodu. Nikdy také neskákejte do neznámé vody – nikdy nevíte, jak je hluboká.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Chorvatsku se přemnožili jedovatí hadi. Zmije útočí na lidi, lezou i do zahrad