reklama

Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer

Během čtyřiadvaceti hodin stačilo Česko projít hned několika zásadními změnami. V pondělí vláda obnovila Ústřední krizový štáb. Na postu ministra zdravotnictví pak vystřídal Adama Vojtěcha epidemiolog Roman Prymula (za ANO). Jak má vypadat krizový management? A zvládá současné vedení situaci? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořil krizový manažer Václav Novák.

reklama

Dosavadní komunikace lídrů během koronavirové epidemie není podle Nováka ukázkovým příkladem krizového managementu. „Krizová komunikace je až důsledkem. Napřed musíte mít plán. Musí být poměrně jednoduchý, průrazný, nesmíte ho měnit moc často a už vůbec ne zásadně. K němu si připravíte příběh, který budete vyprávět všem, kterých se týká, a musíte ho dostat k lidem. Ti mu musí uvěřit, pamatovat si ho. Cílem je, aby lidé pochopili, co jsem vymyslel, tak, jako to chápu já,“ uvedl Novák.

Postrádám jednotnou linii

Klíčová role krizového manažera podle Nováka spočívá v jasnosti sdělení. „Manažer musí být autentický. Jestliže v krizi řídíte firmu, která má deset tisíc lidí, v principu se řízení vejde na jednu stránku A4. Z té jedné stránky těch deset tisíc lidí pochopí, o co jde, když je dobře napsaná. Pak to pochopí i deset milionů lidí,“ objasnil Novák.

Zároveň dodal, že rozhodující je, jestli informace chápou i obyčejní lidé, o to víc potom během takové krize, jako je ta koronavirová. „Kdybych stál před podobným problémem v jakémkoli jiném oboru, asi bych si připravil, co chci lidem říct. Dal bych si na to čas, napřed bych si to nechal poslechnout někým, kdo si nemyslím, že je úplně fundovaný, a zeptal bych se ho, jestli to pochopil. Když by to ti úplně normální lidi pochopili, pak bych s tím šel ven,“ vysvětlil krizový manažer.Řídit se veřejným míněním

A právě srozumitelnost a ucelenost podle Nováka v dosavadní komunikaci krizových lídrů chybí. „Když se podívám na celý vývoj šesti, sedmi měsíců, postrádám jednotnou linii. To není nukleární medicína. Není nic komplikovaného na tom říct: Tady bude jedna stránka A4. A všichni vědí, že když chtějí jet do Francie, tak se to dělá takhle. Když chtějí jít do divadla, tak se to dělá takhle, a když chtějí jít v půl jedenácté do hospody, dělá se to takhle. To je velmi jednoduchá věc,“ zdůraznil.

Řídit se veřejným míněním

Podle Nováka je v době krize dobré řídit se veřejným míněním. „Nejlépe takovým, které vytvoříte na základě plánu, který máte,“ popsal. Krizový manažer spatřuje problém také v chaotickém rozdělení vedení. „Musí to mít jednu hlavu. Po mém soudu je to jenom premiér. Myslím si, že je docela dobrý krizový manažer. Nevidím ale plán. Chyba je v kompromisech, ty do krizového managementu nepatří,“ akcentoval Novák.

Aby v současné situaci mohl vzniknout úspěšný plán, měli bychom podle Nováka vycházet z toho, co máme, a ne vymýšlet stále nová opatření. Nutné podle něj je zjistit, jestli se dodržují již stanovená pravidla, která mají šíření koronaviru zabránit.

„Nevidím žádný důvod dělat plošná opatření a trestat ty, kteří se chovají dobře. Jestli někdo v baru dopustí, že se dějí špatné věci, ať mu ho zavřou. Ale jestli se někdo stará o to, aby tam byly rozestupy, proč má být potrestán za to, že se něco stalo? Není potřeba vymýšlet příliš mnoho nových věcí, je potřeba zajistit, aby ty, které tu jsou, byly dodrženy,“ uvedl Novák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama