reklama

Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer

Během čtyřiadvaceti hodin stačilo Česko projít hned několika zásadními změnami. V pondělí vláda obnovila Ústřední krizový štáb. Na postu ministra zdravotnictví pak vystřídal Adama Vojtěcha epidemiolog Roman Prymula (za ANO). Jak má vypadat krizový management? A zvládá současné vedení situaci? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořil krizový manažer Václav Novák.

reklama

Dosavadní komunikace lídrů během koronavirové epidemie není podle Nováka ukázkovým příkladem krizového managementu. „Krizová komunikace je až důsledkem. Napřed musíte mít plán. Musí být poměrně jednoduchý, průrazný, nesmíte ho měnit moc často a už vůbec ne zásadně. K němu si připravíte příběh, který budete vyprávět všem, kterých se týká, a musíte ho dostat k lidem. Ti mu musí uvěřit, pamatovat si ho. Cílem je, aby lidé pochopili, co jsem vymyslel, tak, jako to chápu já,“ uvedl Novák.

Postrádám jednotnou linii

Klíčová role krizového manažera podle Nováka spočívá v jasnosti sdělení. „Manažer musí být autentický. Jestliže v krizi řídíte firmu, která má deset tisíc lidí, v principu se řízení vejde na jednu stránku A4. Z té jedné stránky těch deset tisíc lidí pochopí, o co jde, když je dobře napsaná. Pak to pochopí i deset milionů lidí,“ objasnil Novák.

K tématu

Zároveň dodal, že rozhodující je, jestli informace chápou i obyčejní lidé, o to víc potom během takové krize, jako je ta koronavirová. „Kdybych stál před podobným problémem v jakémkoli jiném oboru, asi bych si připravil, co chci lidem říct. Dal bych si na to čas, napřed bych si to nechal poslechnout někým, kdo si nemyslím, že je úplně fundovaný, a zeptal bych se ho, jestli to pochopil. Když by to ti úplně normální lidi pochopili, pak bych s tím šel ven,“ vysvětlil krizový manažer.Řídit se veřejným míněním

A právě srozumitelnost a ucelenost podle Nováka v dosavadní komunikaci krizových lídrů chybí. „Když se podívám na celý vývoj šesti, sedmi měsíců, postrádám jednotnou linii. To není nukleární medicína. Není nic komplikovaného na tom říct: Tady bude jedna stránka A4. A všichni vědí, že když chtějí jet do Francie, tak se to dělá takhle. Když chtějí jít do divadla, tak se to dělá takhle, a když chtějí jít v půl jedenácté do hospody, dělá se to takhle. To je velmi jednoduchá věc,“ zdůraznil.

Řídit se veřejným míněním

Podle Nováka je v době krize dobré řídit se veřejným míněním. „Nejlépe takovým, které vytvoříte na základě plánu, který máte,“ popsal. Krizový manažer spatřuje problém také v chaotickém rozdělení vedení. „Musí to mít jednu hlavu. Po mém soudu je to jenom premiér. Myslím si, že je docela dobrý krizový manažer. Nevidím ale plán. Chyba je v kompromisech, ty do krizového managementu nepatří,“ akcentoval Novák.

Aby v současné situaci mohl vzniknout úspěšný plán, měli bychom podle Nováka vycházet z toho, co máme, a ne vymýšlet stále nová opatření. Nutné podle něj je zjistit, jestli se dodržují již stanovená pravidla, která mají šíření koronaviru zabránit.

„Nevidím žádný důvod dělat plošná opatření a trestat ty, kteří se chovají dobře. Jestli někdo v baru dopustí, že se dějí špatné věci, ať mu ho zavřou. Ale jestli se někdo stará o to, aby tam byly rozestupy, proč má být potrestán za to, že se něco stalo? Není potřeba vymýšlet příliš mnoho nových věcí, je potřeba zajistit, aby ty, které tu jsou, byly dodrženy,“ uvedl Novák.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama