Kroužky v době pandemie? Školy řeší, zda žákům umožnit volnočasové aktivity

S příchodem nového školního roku musí základní školy řešit také volnočasové aktivity pro své žáky. Drtivá většina z nich se totiž ráda účastní různých kroužků. Pandemie koronaviru však přináší i otázku, zda otevření kroužků není nadbytečným rizikem a prostorem pro šíření nákazy.

Téměř každé dítě na základní škole navštěvuje či navštěvovalo nějaký kroužek. Běžně jich je celá škála. Populární jsou například kroužky se sportovní tematikou, děti se hlásí také na různé praktické kroužky jako například malování či kutilství. Oblíbené jsou také kroužky zaměřené na zpěv či hraní na hudební nástroj.

„Kroužky nejsou zakázány, nicméně ministerstvo školství doporučuje zvážit jejich realizaci a v případě, že kroužky realizovány budou, doporučujeme zvážit nastavení podmínek tak, aby se minimalizovala možnost přenosu nákazy,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová s tím, že mezi zmíněné podmínky má patřit mimo jiné ustálenost skupin dětí či dodržování hygienických opatření.

Kroužky většinou ano, ale omezeně

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý redakci CNN Prima NEWS řekl, že jeho organizace nezaujala jednotné stanovisko k otevření kroužků, protože se situace s pandemií neustále vyvíjí. Školy tak de facto dostaly volnou ruku. „Existují školy, které kroužky za těchto podmínek neotvírají. Jsou i školy, které otevírají kroužky v plném rozsahu, ale těch je minimum. Většina to má tak, že to otevírá v omezeném rozsahu. Například tak, aby se nepotkávali lidé z různých ročníků či stupňů,“ řekl Černý, který je zároveň i ředitelem ZŠ Klánovice.

Černý zároveň dodal, že mnoho škol nyní sice avizuje otevření kroužků, ale zahájí je až později. „Třeba za měsíc. Je to tak i u mě ve škole,“ dodal Černý s tím, že v případě objevení nákazy u osoby, která na kroužku byla, by se mělo čekat na stanovisko hygieniků.

„Zatím vše pojede podle plánu. Děti si snad budou jen dezinfikovat ruce, ale žádné omezení činnosti sportovních kroužků hlášené nemáme,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka Heroldová, jejíž dcery chodí třikrát týdně na kroužek cheerleadingu v Teplicích a syn hraje stolní tenis v Krupce.

Některé školy odmítají „cizí“ kroužky

Najdou se i školy, které otevírají cíleně pouze ty kroužky, které si organizují samy. „Zatím uvažujeme o kroužcích z naší družiny nebo s našimi kantory, takže žádné externí společnosti,“ uvedla ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová, ale jedním dechem dodala, že povolili jedinou výjimku – externího partnera, který na škole provozuje kroužek aerobiku.

Dle Stýblové budou kroužky u ní na škole probíhat po různých třídních skupinách či blocích, aby se žáci co nejméně potkávali s jinými třídami. Zároveň však připustila, že na zmiňovaném externím kroužku se děti pravděpodobně promíchají. O zrušení kroužků neuvažuje. „Nepředpokládám, že bych kroužky zrušila. To by se mohlo změnit pouze tím, že by Plzeň přešla do oranžové na semaforu,“ dodala Stýblová pro CNN Prima NEWS.

Kroužky má v plánu otevřít i ZŠ Brdičkova v Praze. Zde však je v plánu dát možnost otevření kroužků i externích. „Nebudeme nikoho omezovat. Uvidíme, jak se situace vyvine časem,“ řekla tamní ředitelka Kamila Hubalovská..

Uzavření kroužků by nás citelně zasáhlo, hlásí zájmové organizace

CNN Prima NEWS oslovila také organizace, které se o chod různých kroužků starají. Podle provozní manažerky agentury Kroužky.cz, která provozuje velké množství aktivit na desítkách českých škol, prozatím převládá situace, kdy škola umožňuje otevření dané aktivity. Agentura se však dočkala i odmítnutí. „Samozřejmě, že pár škol nás kvůli COVIDU-19 odmítlo, ale tak maximálně deset,“ řekla redakci Brothánková s tím, že tyto školy jim sdělily záměr počkat celé zimní pololetí, aby samy viděly, jak bude situace s pandemií postupovat.

Předseda florbalového klubu Olymp Florbal Pavel Piech, který provozuje florbalové kroužky na desítkách míst, označuje postup za různorodý. „Většinou převažuje domluva, že na školách během září proběhne nábor a od října kroužky začnou za předpokladu, že se do té doby nezhorší epidemiologická situace v dané oblasti,“ popsal.

Možného uzavření aktivit se organizátoři často obávají. Provozní manažerka Kroužky.cz uvedla, že by to pro její agenturu byla citelná rána. Některé aktivity by teoreticky šlo provést on-line, ale pro většinu kroužků je dle ní potřeba interakce mezi dětmi. Předseda Olymp Florbal pak uvádí výhodu sportovního klubu – že i nadále jsou provozovány týmové tréninky ve sportovních halách. „V činnosti bychom tedy tímto způsobem pokračovali i po uzavření školních kroužků, nicméně v případě našeho klubu bychom museli činnost omezit přibližně o 80 procent,“ dodal Piech.

Prymula: Povinné roušky na školách jsou otázkou času

Aktuálně pro školy platí zvýšené opatření pro hygienu a dezinfekci. Nošení roušek je nyní v gesci ředitelů škol, což platí i pro Prahu, která je přitom na vládním epidemickém semaforu v oranžové barvě, což značí zvýšené riziko nákazy.

Někteří ředitelé skutečně nařídili povinné roušky, jiní zůstali u dobrovolného nošení. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS řekl, že je jen otázkou času, kdy budou roušky na všech školách povinné. Aktuálně je totiž semafor v Praze v oranžové barvě na stupni 5, přičemž se podle něj určitě dostaneme do fáze 6, kdy jsou roušky nutnost.

Školní rok je ovlivněn i například tím, že se zatím nemají konat žádné meziškolní soutěže či olympiády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?
Bydlení

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:24

Podoljak srovnává ostřelovaný Charkov s válečnou Varšavou i Aleppem

22:53

Belbek má být největší leteckou základnou Rusů na Krymu

22:22

Na Krymu jsou opět hlášeny exploze

22:01

Ukrajinská nadace koupila satelit na pomoc armádě

Živě
ON-LINE: Na západě Ruska propukl požár ve skladu munice. Probíhají evakuace vesnic

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.

Komplikace pro Slavii. S Rakówem prohrála 1:2 a v pražské odvetě musí zvítězit

Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové 1:2 a zkomplikovali si boj o postup do skupiny. Raków v souboji vicemistrů svých zemí poslal v 29. minutě do vedení Ivi López, v 60. minutě vyrovnal Tomáš Holeš, ale vzápětí rozhodl domácí Fran Tudor. V dresu Čenstochové chyběl kvůli zranění český kapitán Tomáš Petrášek. Odveta je na programu za týden v Edenu.

Po útoku žraloka zachránil kamarádovi život. Dva kilometry ho nesl přes skály na zádech

Lov s harpunou se pro 17letého Luka Pascoeho změnil v boj o život. Když v pondělí v americkém Albany zastřelil rybu, netušil, že k sobě přiláká žraloka. Zvíře jej napadlo, zpět na pevninu mu pomohl jeho nejlepší přítel Conner Shirley. Dva kilometry ho následně nesl na zádech přes skály až k autu, odkud ho odvezl do nemocnice. Ze zařízení, kde se z útoku zotavuje, vzpomínal na záchranu svého života.

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

Finská premiérka se odvázala. Ať doloží test na drogy, zní po jejím divokém tanci z koalice

Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Domácí zpravodajství

Miloš Zeman je v nemocnici. Absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).