Kroužky v době pandemie? Školy řeší, zda žákům umožnit volnočasové aktivity
S příchodem nového školního roku musí základní školy řešit také volnočasové aktivity pro své žáky. Drtivá většina z nich se totiž ráda účastní různých kroužků. Pandemie koronaviru však přináší i otázku, zda otevření kroužků není nadbytečným rizikem a prostorem pro šíření nákazy.
Téměř každé dítě na základní škole navštěvuje či navštěvovalo nějaký kroužek. Běžně jich je celá škála. Populární jsou například kroužky se sportovní tematikou, děti se hlásí také na různé praktické kroužky jako například malování či kutilství. Oblíbené jsou také kroužky zaměřené na zpěv či hraní na hudební nástroj.
„Kroužky nejsou zakázány, nicméně ministerstvo školství doporučuje zvážit jejich realizaci a v případě, že kroužky realizovány budou, doporučujeme zvážit nastavení podmínek tak, aby se minimalizovala možnost přenosu nákazy,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová s tím, že mezi zmíněné podmínky má patřit mimo jiné ustálenost skupin dětí či dodržování hygienických opatření.
Kroužky většinou ano, ale omezeně
Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý redakci CNN Prima NEWS řekl, že jeho organizace nezaujala jednotné stanovisko k otevření kroužků, protože se situace s pandemií neustále vyvíjí. Školy tak de facto dostaly volnou ruku. „Existují školy, které kroužky za těchto podmínek neotvírají. Jsou i školy, které otevírají kroužky v plném rozsahu, ale těch je minimum. Většina to má tak, že to otevírá v omezeném rozsahu. Například tak, aby se nepotkávali lidé z různých ročníků či stupňů,“ řekl Černý, který je zároveň i ředitelem ZŠ Klánovice.
Černý zároveň dodal, že mnoho škol nyní sice avizuje otevření kroužků, ale zahájí je až později. „Třeba za měsíc. Je to tak i u mě ve škole,“ dodal Černý s tím, že v případě objevení nákazy u osoby, která na kroužku byla, by se mělo čekat na stanovisko hygieniků.
„Zatím vše pojede podle plánu. Děti si snad budou jen dezinfikovat ruce, ale žádné omezení činnosti sportovních kroužků hlášené nemáme,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka Heroldová, jejíž dcery chodí třikrát týdně na kroužek cheerleadingu v Teplicích a syn hraje stolní tenis v Krupce.
Některé školy odmítají „cizí“ kroužky
Najdou se i školy, které otevírají cíleně pouze ty kroužky, které si organizují samy. „Zatím uvažujeme o kroužcích z naší družiny nebo s našimi kantory, takže žádné externí společnosti,“ uvedla ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová, ale jedním dechem dodala, že povolili jedinou výjimku – externího partnera, který na škole provozuje kroužek aerobiku.
Dle Stýblové budou kroužky u ní na škole probíhat po různých třídních skupinách či blocích, aby se žáci co nejméně potkávali s jinými třídami. Zároveň však připustila, že na zmiňovaném externím kroužku se děti pravděpodobně promíchají. O zrušení kroužků neuvažuje. „Nepředpokládám, že bych kroužky zrušila. To by se mohlo změnit pouze tím, že by Plzeň přešla do oranžové na semaforu,“ dodala Stýblová pro CNN Prima NEWS.
Kroužky má v plánu otevřít i ZŠ Brdičkova v Praze. Zde však je v plánu dát možnost otevření kroužků i externích. „Nebudeme nikoho omezovat. Uvidíme, jak se situace vyvine časem,“ řekla tamní ředitelka Kamila Hubalovská..
Uzavření kroužků by nás citelně zasáhlo, hlásí zájmové organizace
CNN Prima NEWS oslovila také organizace, které se o chod různých kroužků starají. Podle provozní manažerky agentury Kroužky.cz, která provozuje velké množství aktivit na desítkách českých škol, prozatím převládá situace, kdy škola umožňuje otevření dané aktivity. Agentura se však dočkala i odmítnutí. „Samozřejmě, že pár škol nás kvůli COVIDU-19 odmítlo, ale tak maximálně deset,“ řekla redakci Brothánková s tím, že tyto školy jim sdělily záměr počkat celé zimní pololetí, aby samy viděly, jak bude situace s pandemií postupovat.
Předseda florbalového klubu Olymp Florbal Pavel Piech, který provozuje florbalové kroužky na desítkách míst, označuje postup za různorodý. „Většinou převažuje domluva, že na školách během září proběhne nábor a od října kroužky začnou za předpokladu, že se do té doby nezhorší epidemiologická situace v dané oblasti,“ popsal.
Možného uzavření aktivit se organizátoři často obávají. Provozní manažerka Kroužky.cz uvedla, že by to pro její agenturu byla citelná rána. Některé aktivity by teoreticky šlo provést on-line, ale pro většinu kroužků je dle ní potřeba interakce mezi dětmi. Předseda Olymp Florbal pak uvádí výhodu sportovního klubu – že i nadále jsou provozovány týmové tréninky ve sportovních halách. „V činnosti bychom tedy tímto způsobem pokračovali i po uzavření školních kroužků, nicméně v případě našeho klubu bychom museli činnost omezit přibližně o 80 procent,“ dodal Piech.
Prymula: Povinné roušky na školách jsou otázkou času
Aktuálně pro školy platí zvýšené opatření pro hygienu a dezinfekci. Nošení roušek je nyní v gesci ředitelů škol, což platí i pro Prahu, která je přitom na vládním epidemickém semaforu v oranžové barvě, což značí zvýšené riziko nákazy.
Někteří ředitelé skutečně nařídili povinné roušky, jiní zůstali u dobrovolného nošení. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS řekl, že je jen otázkou času, kdy budou roušky na všech školách povinné. Aktuálně je totiž semafor v Praze v oranžové barvě na stupni 5, přičemž se podle něj určitě dostaneme do fáze 6, kdy jsou roušky nutnost.
Školní rok je ovlivněn i například tím, že se zatím nemají konat žádné meziškolní soutěže či olympiády.