Ukrajinský velvyslanec: Míru dosáhneme silou. Putin má brutální strategii, jeho zbraní je hlad

Na čemkoliv se s Putinem dohodnete, nemá smysl. Nám garantoval suverenitu a teď máme totální válku. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč. Promluvil i o ukrajinské iniciativě Obilí z Ukrajiny, díky které země vyváží potraviny do zemí, kde hrozí hladomor. Ostřelováním ukrajinských lodí podle něj Putin využívá jídlo jako zbraň. Ocenil také návštěvu ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) v Kyjevě.

Jaké byly reakce z Ukrajiny na návštěvu ministra Lipavského v Kyjevě?
Reakce byly plné uznání a vděčnosti, protože pro nás to byla velmi důležitá návštěva. Vyjadřovala se v ní solidarita a podpora Ukrajině. Ještě důležitější bylo, že se tato návštěva uskutečnila během nejisté bezpečnostní situace bezprostředně poté, co Rusko na město Dnipro použilo experimentální balistickou raketu středního doletu. Všichni očekávali, že by podobnou střelu mohlo seslat i na Kyjev.

ČTĚTE TAKÉ: Svět je dnes nebezpečnější než za studené války, říká místopředseda ukrajinského parlamentu

Návštěvou uprostřed této bezpečnostní pohotovosti ministr Lipavský ukázal svou odvahu a odhodlání podpořit Ukrajinu a přispět ke světovému míru. Protože jak ministr Lipavský neustále zdůrazňuje, ruská válka proti Ukrajině se netýká pouze naší země, ale dotýká se bezpečnostní situace celého světa. Proto je velmi důležité zastavit toto ruské šílenství.

Podporu Ukrajiny tedy vnímáte i jako podporu světového řádu tak, jak jsme ho chápali před válkou?
Rozhodně, protože Rusko podkopává mezinárodní řád, který je založený na pravidlech. Putin chce vládnout světu a obnovit své sféry vlivu. Ukrajina je jen součástí této brutální strategie. Začala válkou v Gruzii v roce 2008, následovala pokusem o anexi Krymu, válkou na Donbasu a nyní máme invazi v plném rozsahu. A ruská rozpínavost nikdy neskončí, pokud ji nezastavíme.

Ministr Lipavský se při návštěvě Kyjeva setkal i s prezidentem Zelenským a předal mu knihu Prokremelské pohádky. Ta se prý prezidentovi velmi líbila.
Je to vynikající způsob, jak dělat diplomacii velmi moderním a kreativním způsobem, a tím bojovat s ruskou propagandou. A našemu prezidentovi se tento dárek velmi líbil. Myslím si, že tento typ knih by měl být distribuován mezi našimi partnery po celém světě, zejména v Radě bezpečnosti OSN, kde dezinformace od ruských představitelů slyšíme neustále. V tomto duchu musíme pokračovat a vyvíjet podobný druh projektů, abychom byli schopní bojovat s ruskou propagandou. Byl bych rád, kdybychom měli tuto a podobné knihy i v dalších jazycích, abychom pokryli co nejširší publikum.

Když jsem v Kyjevě dělal rozhovor s místopředsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Kornijenkem, řekl mi, že lidé musí pochopit, že Rusku nelze věřit a není spolehlivým partnerem. Podobné knihy by mohly být dobrou cestou, jak toho dosáhnout?
Rozhodně, máte naprostou pravdu. Bohužel, stále jsou někteří politici a národy, které mají ohledně Putinova chování stále iluze. Myšleno tak, že se s ním mohou dohodnout a on své závazky splní. Ale z naší vlastní zkušenosti, a také z historické zkušenosti Česka a našich dalších blízkých partnerů, to tak není. Cokoliv, na čem se s Putinem dohodnete, nemá žádnou cenu. Tedy i ten papír, který s ním podepíšete, je k ničemu. My jsme s ním podepsali Budapešťské memorandum, ve kterém se Rusko zavázalo respektovat územní celistvost a suverenitu Ukrajiny. A co máme teď? Totální válku.

Setkání pana Lipavského s prezidentem Zelenským se uskutečnilo na Mezinárodním summitu k potravinové bezpečnosti, známém také jako projekt Grain from Ukraine (Obilí z Ukrajiny). Pan Lipavský tam byl však jako jediný vysoce postavený politik zahraničních zemí přítomen osobně. Co si o tom myslíte?
V první řadě jsme velmi vděční panu ministru, že souhlasil s osobní účastí na summitu. Účastnilo se ho také několik úředníků, kteří zastupovali různé země. Dále se účastnil také evropský komisař pro zemědělství pan Wojciechowski, zvláštní vyslanci pro obnovu Ukrajiny z Řecka či z Belgie. Celkem se této iniciativy zúčastnilo asi 40 představitelů zemí a zástupců mezinárodních organizací, což je opravdu velký počet. Navíc světoví lídři, mezi nimi čtyři prezidenti, osm premiérů či generální tajemník Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, měli své projevy on-line.

Ptám se proto, jestli si to nevykládáte tak, že podpora Ukrajině slábne.
Ne, to bych neřekl, protože důležitý je počet účastníků summitu. A tento počet každý rok stoupá. Když jsme s touto iniciativou začínali, sešlo se na ní okolo 30 zástupců. Nyní jich je 40 a pozornost, kterou této iniciativě věnují, se neustále zvyšuje. Chápeme, že političtí představitelé jiných zemí nemohli z různých důvodů na Ukrajinu přijet. Že tam ale nebyli osobně neznamená, že jí nevěnují pozornost.

Rusové využívají jídlo jako zbraň

Jaký je nejdůležitější závěr z letošního summitu?
Nejdůležitějším závěrem je společné závěrečné prohlášení. V něm se státy zavázaly ke společnému celosvětovému úsilí v boji proti hladu, posílení potravinové bezpečnosti, investicím do zemědělství, udržitelného rozvoje a nových programů zdravé výživy. Summit navíc znovu ukázal, že Ukrajina zůstává jedním z lídrů světové potravinové bezpečnosti, a to navzdory všem snahám ruských okupantů, kteří podnikají kroky ke zničení našeho zemědělství. Rusko od začátku své agrese již zničilo 30 procent ukrajinských zemědělských kapacit a 20 procent ukrajinské zemědělské půdy je okupováno či silně zaminováno.

Miliony tun ukrajinského obilí v hodnotě více než miliardy dolarů (asi 24 miliard korun, pozn. red.) Rusko ukradlo a prodává ho za své. Tím způsobem ovlivňuje světové ceny zemědělských produktů, a to s cílem ohrozit potravinovou bezpečnost. Ruská agrese má tedy velmi vážné důsledky pro celé světové společenství a ty pociťují zejména velmi zranitelné státy hlavně v Africe a na Blízkém východě. Od toho tu jsme my, Ukrajinci, abychom jim pomohli. V průběhu programu Obilí z Ukrajiny se nám podařilo zachránit více než 20 milionů lidí před hladem. To vypovídá o tom, jak je tento program důležitý a proč musí pokračovat, protože to je jediný způsob, jak můžeme společně bojovat proti snahám Ruska využít jídlo jako zbraň.

Program také získal další finanční příspěvky na další rok, pokud se nepletu. Česko má na projekt poslat osm milionů korun.
Ano, účastnické země přislíbily další finanční příspěvky na tento program, a to ve výši 44 milionů dolarů (přes miliardu korun, pozn. red.). Za první dva summity od začátku programu se nám podařilo nashromáždit asi 280 milionů dolarů (asi šest a půl miliardy korun, pozn. red.). To je nezbytné pro pokračování programu a záchranu dalších lidských životů.

Ukrajinský premiér Šmyhal na summitu řekl, že Ukrajina díky tomuto programu poslala více než 280 tisíc tun obilí 12 zemím v nouzi. Zajímalo by mě, jak obtížné je udržet tento program v provozu a zároveň bránit svou zemi?
Je to nedílná součást obrany nejen naší země, ale celosvětového míru a systému potravinové bezpečnosti. Ukrajina byla v tomto ohledu vždy velmi spolehlivým partnerem. Naše produkty jsou jídlem pro více než 400 milionů lidí v přibližně 100 zemích světa. A v tomto trendu hodláme pokračovat.

Kdo, když ne my?

Jak se vám daří udržet v provozu černomořský humanitární koridor? Putin totiž velmi často ostřeluje lodě s obilím.

Tento koridor zřídilo ukrajinské námořnictvo v srpnu loňského roku poté, co Rusko odstoupilo od původní iniciativy, kterou podepsalo také Turecko a OSN. Takže nyní to v podstatě děláme sami, ale díky našemu námořnictvu stále funguje. Od srpna 2023 jsme přes černomořský humanitární koridor vyvezli přes 80 milionů tun nákladu, včetně 55 milionů tun zemědělských produktů do 46 zemí.

ČTĚTE TAKÉ: Politický konec Zelenského? Ukrajinský exministr Kuleba promluvil o mírovém plánu Trumpa

Letos v říjnu jsme vyvezli rekordní množství zemědělských produktů, a to 5,5 milionu tun obilí. Takže navzdory všem pokusům Ruska zničit naši přístavní infrastrukturu, pokračujeme dále, protože chápeme, že když ne my, tak kdo? Musíme myslet nejen na Ukrajince, ale i na ostatní země, které jsou plně závislé na ukrajinském obilí, zejména v Africe a na Blízkém východě.

Podle dat z Ukrajiny Putinova invaze zapříčinila, že 70 milionů lidí je nyní ohroženo hladomorem. S tím má Ukrajina bohužel velkou zkušenost z 30. let minulého století. Je to také jeden z důvodů, proč jste v potravinové bezpečnosti tak aktivní?
Ano, my na Ukrajině cítíme, jak je to důležité, protože jsme si prošli asi tou nejbrutálnější genocidou, kterou spáchal Stalinův režim. Hovořím o ukrajinském Holodomoru z let 1932 až 1933. My velmi dobře chápeme, co to znamená umírat hlady. Mnoho rodin na Ukrajině jím bylo zasaženo. Naši rodinu to stihlo také. Moje babička pocházela z Vinnycké oblasti, měla čtyři mladší sestry a všechny čtyři zemřely hlady. Pokaždé, když nám o tom vyprávěla, tak se rozbrečela. V rodině proto máme tradici, že vždy, když nám spadne kousek chleba na zem, tak ho musíme zvednout a políbit. Tím mu vyjadřujeme úctu jako symbolu našeho života, ale také úctu k práci zemědělců. Zvláště v této době jsou naši zemědělci skuteční hrdinové, protože někdy pracují na silně zaminovaných polích. Proto je pro nás cena tohoto obilí velmi symbolická a důležitá. Pro nás je Holodomor obrovská historická tragédie. Proto se budeme snažit chránit naše obilí a pomáhat ostatním hladovějícím lidem, kteří to potřebují.

Hovořili jsme o ostřelování ukrajinských lodí. Jak dlouho se bude ukrajinskému námořnictvu dařit udržet černomořský koridor v provozu, když vidíme, že Putin své útoky stupňuje?
Ano, Putin záměrně útočí nejen na přístavní infrastrukturu, ale i na civilní plavidla. Snaží se narušit tuto trasu, a to musíme jasně odsoudit a dokázat, že dělá všechno pro to, aby odsoudil hladovějící lidi po celém světě k smrti. A proto bychom měli spojit své síly a pokračovat v tomto programu. Černomořský koridor díky našemu námořnictvu funguje a bude fungovat navzdory všem Putinovým pokusům o jeho přerušení.

Přestože africkým zemím pomáháte dodávkami obilí, některé z nich se k válce staví poměrně chladně. Co si myslíte o tom, když tyto státy chtějí za podporu Ukrajiny něco na oplátku?
Putin dnes vůči africkým zemím vede koloniální mocenskou politiku. Chce, aby na něm byly plně závislé. Používá k tomu vojenské nástroje, jako zbraň používá potraviny. Chce je přinutit, aby byly poslušnými služebníky. Myslím si, že až Ukrajina vyhraje tuto válku, Rusko bude poraženo a postaveno před soud, všechny africké země se zbaví závislosti na Rusku, ať už vojenské, politické či ekonomické. Pokaždé, když je nějaký stát na Rusku závislý, okamžitě se stává nejistým. Podívejte se, jak Rusko využívá Wagnerovu skupinu k ovlivňování vnitřní politiky afrických zemí a podkopávání jejich bezpečnosti a stability. Takže si myslím, že podpora Ukrajiny pro africké země znamená podporu jejich svobody a nezávislosti.

Mír skrze sílu

Na začátku listopadu byl Donald Trump zvolen příštím prezidentem Spojených států. Jak se na jeho vládu Ukrajina připravuje?
Především bych chtěl poblahopřát Američanům ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Volby byly skutečným výrazem demokracie. Jako Ukrajina máme zkušenosti se spoluprací s prezidentem Trumpem a jeho administrativou. Takže si nemyslím, že opatrný přístup k jeho vládě je něco, čeho bychom se měli držet. Musíme s ním a jeho administrativou velmi úzce spolupracovat a vysvětlovat mu strategický význam plně nezávislé a územně celistvé Ukrajiny. Myslím, že budeme schopni spolupracovat velmi úzce a velmi efektivně.

Výzvy a hrozby, které Putin představuje, jdou také proti strategickým zájmům Spojených států. Pokud tedy Amerika chce být „opět velká“, měla by vzít v úvahu hrozby a rizika, která představuje Putinova invaze na Ukrajinu a jeho válka proti mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech. Jsem si jistý, že pro Donalda Trumpa a jeho administrativu svoboda či spravedlnost nejsou jen prázdnými slovy a že bude chránit hodnoty, na kterých jsou založeny také Spojené státy.

Vy jste ve Spojených státech pracoval, víte, jak americká politika funguje, znáte jejich diplomaty. Co od USA podle vašich zkušeností můžeme očekávat? Mnoho odborníků se do budoucna dívá s nejistotou. 
Myslím, že se tato nejistota po inauguraci Donalda Trumpa změní v jistotu. Strategické zájmy Spojených států jsou velmi dobře známy a myslím, že podpora Ukrajiny do těchto zájmů zapadá. Na základě toho s ním, jeho lidmi a administrativou budeme jednat, s cílem dále spolupracovat, abychom se společně vypořádali s výzvami a riziky, které Putin představuje. Historii tradiční oboustranné podpory máme a myslím si, že bude pokračovat. Ukrajina totiž nyní brání hodnoty, které jsou drahé také prezidentu Trumpovi.

V úvodu jste se zmínil o ruské experimentální balistické střele, která zasáhla město Dnipro. Někteří experti úder spojují s povolením používat západní zbraně k útokům na ruské území. Myslíte si, že můžeme od Putina v budoucnu očekávat více podobných akcí?
Vidíme, že Putin válku neustále stupňuje. Rozšiřuje rozsah své agrese a vytváří skutečnou osu zla – využíváním severokorejských vojáků a raket, íránských dronů Šáhid. Putin válku eskaluje neustále a využití experimentální balistické rakety středního doletu na Dnipro je dalším znakem této eskalace. Proto by reakce Ukrajiny a jejích partnerů měla být silnější a promyšlenější. My víme, kde jsou legitimní cíle, jejichž zasažením bychom omezili schopnost Ruska pokračovat ve vedení války. Proto oceňujeme, že se USA, Francie a Velká Británie konečně rozhodly uvolnit všechna omezení na použití jejich zbraní.

ČTĚTE TAKÉ: Tajná dodávka zbraní Ukrajině. Země měla dostat nové rakety, kterými může pálit do Ruska

A co můžeme očekávat od Putina? Můžeme od něj čekat všechno, protože je nepředvídatelný. Ale jediné, co ho může zastavit, je naše síla. On rozumí jazyku síly a my bychom mu měli naši moc ukázat. Proto náš prezident Zelenskyj navrhl plán vítězství, který je založen na principu „mír prostřednictvím síly“. To znamená, že Ukrajina by měla být dostatečně silná k tomu se bránit, ale také svět by měl být dostatečně odolný, aby se vyrovnal s hrozbami, které Rusko představuje. Proto bychom se měli spojit, sjednotit naše síly a tlačit na Putina, aby zastavil toto šílenství a stáhl se. Poté ho musíme postavit před soud. Protože pokud dopustíme beztrestnost, světový řád založený na pravidlech bude zničen.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rusko stupňuje útočnou politiku vůči Ukrajině i Západu. Musíme se připravit, řekl Pavel

Tagy:
válka jídlo Vladimir Putin zbraň Ukrajina politika mezinárodní vztahy Jan Lipavský USA Rusko Donald Trump ozbrojený konflikt Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj obilniny ruská invaze na Ukrajinu Vasyl Zvaryč konflikt, válka a mír