Kryštofovo údolí na Liberecku přijde o svou nejpopulárnější atrakci – vesnický orloj v bývalé trafostanici. Jeho majitelka si ho chce odstěhovat. Nelíbí se jí, že jí obec neprodloužila pronájem prostor přilehlého muzea betlémů a hraček.
Podnikatelé závislí na cestovním ruchu už dopředu odhadují ztráty. „Hlavně v letní sezóně sem jezdí obrovské množství lidí, které táhne především muzeum a orloj. Když tu nebudou, pocítí to všichni,“ říká Pavel Zavadský, nájemce zdejší restaurace U Kryštofa, která stojí přes ulici od orloje. Muzeum betlémů a hraček je v patře nad restaurací.
ČTĚTE TAKÉ: Kámo, chytnu tě a zabiju. Agresivní bezdomovci terorizují lidi na nádraží v Plzni
Orloj v bývalé trafostanici před patnácti lety vybudoval místní patriot Martin Chaloupka, který se inspiroval orloji v Praze a Olomouci. Z okének vykukují vyřezávané dřevěné sochy svatých, na lunetě pod nimi se hýbou hospodářská zvířata, pod věžními hodinami kolem sošky ponocného obíhá pejsek. Jednotlivé postavy mají své živé patrony, včetně celebrit jako jsou Jiřina Bohdalová, Martin Dejdar nebo Jiří Lábus. Po smrti Martina Chaloupky orloj zdědila a provozovala jeho dcera Alice Chmelíková. Ta se teď rozhodla, že unikát, který vesnici proslavil široko daleko, rozebere a přestěhuje jinam. „Názor už nezměním,“ říká stručně.
Prostor bude sloužit k výstavám
Chmelíková současně provozuje muzeum betlémů a hraček v prostorách obce. Na konci roku jí skončila nájemní smlouva a zastupitelstvo se teď rozhodlo, že už ji neprodlouží. „Vypsali jsme podle zákona výběrové řízení a přihlásili se čtyři zájemci. Dali jsme přednost vizi, která nás nejvíc zaujala. Část prostor bude sloužit ke konání proměnlivých výstav a k pořádání workshopů,“ vysvětluje starostka obce Jana Blažková. Podle ní muzeum stagnovalo a nenabízelo hlavně místním nic nového, občas si prý návštěvníci na úřadě stěžovali, když ho našli zavřené.
Alice Chmelíková teď bude muset vystěhovat stovky exponátů – staré hračky, vánoční ozdoby i betlémy, zůstanou jen tři rozměrné betlémy, které patří obci a zdejší farnosti. Dlouholetá provozovatelka muzea tvrdí, že měla vždy od lidí jen pozitivní reakce. „Chodily sem celé generace, prarodiče sem vodili vnoučata, ukazovali jim, s čím si kdysi hráli. Sami mi nosili exponáty a byli hrdí na to, když jsem je vystavila. Tohle mi bude moc chybět. Proto s tím neskončím, hledám nové prostory," tvrdí Chmelíková.
Současně trvá na tom, že když nebude mít smlouvu na muzeum, nenechá v obci ani oblíbený orloj. „Už mám několik nabídek, je o něj velký zájem, věřím, že bude dělat radost jinde,“ říká posmutněle.
Pro místní podnikatele je to důvod k obavám. „Vždyť sem na orloj jezdí koukat i celé autobusy turistů,“ připomíná hospodský Pavel Zavadský. Současně ale dodává, že velké části majitelů zdejších roubenek to možná chybět nebude. „Je tu velké množství chalupářů z Prahy, kterým vadí, že jim další Pražáci koukají přes plot.“
Michal Culík, který bydlí hned vedle orloje, říká, že bude postrádat pravidelné odbíjení hodin. A prý nejen on. „Lidé sem budou jezdit a říkat: Tady stával orloj. Je to škoda,“ míní obyvatel malebné vesnice vzdálené jen pár kilometrů od Liberce.
Starostka je přesvědčená, že obec bude pro návštěvníky atraktivní i bez orloje a hraček v muzeu. „Kryštofovo údolí je vesnická památková zóna, je unikátní lidovou architekturou, četnými roubenkami a podstávkovými domy. Je tu známý viadukt, historický kostelík, vůbec se toho nebojím,“ tvrdí žena v čele obce.