reklama

Kůrka z SPD: Nejsme nelidové. Adopci dětí lesbami si umím představit, u gayů nikoliv

Kandidát hnutí SPD do Poslanecké sněmovny Jan Kůrka by si dokázal představit, že by lesbické páry mohly adoptovat děti. „Možná to je nefér, ale u dvou mužů si to představit neumím,“ řekl olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1968 v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

reklama

Sněmovna na konci letošního dubna projednávala novelu občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožňovala uzavřít manželský svazek či adoptovat děti. Úprava zákona nakonec prošla prvním čtením. Do voleb se ale nestihne projednat kompletně, a tak „spadne pod stůl“.

Přesto vyvolalo projednávání emotivní diskusi i uvnitř jednotlivých stran. Proti schválení novely se postavili všichni nezařazení poslanci a také celé poslanecké kluby KDU-ČSL i hnutí SPD.

„Nikdy bych nechtěl být adoptován stejnopohlavním párem, to bych raději skočil z okna,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura během schůze. V pátečním pořadu Divoká karta se však ukázalo, že sněmovní kandidáti hnutí SPD v této otázce nejsou tak jednotní, jak by se mohlo na první pohled zdát.

78letý Jan Kůrka, který kandiduje do Sněmovny ze čtvrtého místa plzeňské kandidátky, ve vysílání CNN Prima NEWS naznačil, že by v případném uzákonění manželství pro všechny příliš velký problém neviděl.

Homosexuálové za to nemůžou

„Nejsme nelidové, ti lidé za to nemůžou. Zůstává pak ale obrovský problém, když chtějí adoptovat děti. Proto ta věc v Poslanecké sněmovně leží tak dlouho. Já si adopci dětí umím představit, pokud jde o dvě děvčata. U mužů ale ne. Možná to je nefér,“ řekl zlatý olympijský medailista z Mexika roku 1968.

Podle podnikatelky ve zdravotnictví Anety Ečekové Maršálové (STAN) je nutné, aby úpravu zákona nově zvolení poslanci konečně schválili. Současné znění Maršálová vnímá jako rozdělení lidí do dvou kategorií. „Manželství by mělo být přístupné pro všechny lidi. Pokud jsou dva a jsou dospělí,“ vysvětlila.

Ani jeden ze zbylých dvou hostů pořadu, kteří kandidují do Sněmovny, v současnosti nevnímá projednávání zmíněné úpravy zákona jako zcela zásadní.

Bezpečnostní expert izraelského původu a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot zmínil, že ho téma manželství pro všechny nezajímá. „Nebyl bych ani pro, ani proti. Když je Trikolora proti, tak jsem také proti. Moje téma je jen a jen bezpečnost. Můj názor v tomto ohledu není nijak důležitý,“ uvedl.

Vysokoškolský učitel Jiří Havránek (ODS) sice naznačil, že považuje za důležité vyřešit nerovnost (například majetkových poměrů) mezi současným manželstvím a registrovaným partnerstvím, ale nevnímá to jako prioritu. Tou je podle ODS zadluženost České republiky či vzrůstající inflace.

Další superdebata na CNN Prima NEWS už v neděli

Sněmovní volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO, které by mohlo dosáhnout až 30 procent. Druhé místo patří koalici Spolu a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent. Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent.

ČSSD, komunisté, hnutí Přísaha a trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků balancuje na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Podle expertů však s konečnými výsledky říjnových voleb mohou značně zahýbat velké předvolební debaty.

Už v neděli večer se uskuteční velká předvolební debata, ve které vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO), lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Zuzana Majerová Zahradníková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama