Obchody by neměly mít ze zákona povinnost prodávat určitý podíl českých potravin. Senát vrátil novelu zákona o potravinách do Sněmovny. Senátoři chtějí, aby poslanci povinné kvóty na potraviny z předlohy vyškrtli.
Sněmovna letos v lednu schválila pozměňovací návrh z dílny SPD, který stanoví, že obchody o rozloze větší než 400 metrů čtverečních by musely povinně prodávat české potraviny. Podíl by měl být příští rok 55 procent, v roce 2027 by musel být na pultech až 73 procent tuzemských potravin.
Pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách obsahuje výčet potravin, kterých se bude nařízení týkat. Kromě potravin, jako jsou hrách, čočka nebo brambory, se ale v seznamu nacházejí i exotičtější položky. Na pultech českých obchodů by tak měly být především české melouny, rybí játra nebo třeba lilky.
„Zemědělcům stály vlasy hrůzou na hlavě. Nikdo z nich kvóty nechce. Tak kdo to tedy chtěl?“ podivil se během čtvrtečního jednání v horní parlamentní komoře senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL). Česká republika podle něj není soběstačná zejména v produkci ovoce a zeleniny.
„Naše klimatické podmínky nemohou pokrýt poptávku. Stravovací návyky české společnosti se výrazně mění a posouvají k větší konzumaci ovoce a zeleniny, což je dobře, ale zkrátka nemůžeme být soběstační,“ dodal.
Senátorka Miroslava Němcová (ODS) poukázala na střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli holdingu Agrofert. Prohlásila, že Babiš hraje divadlo. „Tvrdí, jak ho návrh na kvóty zaskočil, odmítá ho a nepodporuje ho. Není to nový návrh. Už vloni na jaře ho představila skupina poslanců v čele s Margitou Balaštíkovou z ANO. Copak nám chce premiér namluvit, že neumí stanovit priority v poslaneckém klubu? Je to účelové a nedůvěryhodné,“ rozčílila se Němcová.
Proč nejsou farmářské trhy? ptal se Nytra
Senátor Zdeněk Nytra (ODS) zase postrádá logiku v tom, že vláda nyní zakázala prodávat potraviny na farmářských trzích. „Když chceme podpořit zemědělce, proč jsou zavřené farmářské trhy? Řetězce jsou otevřené a farmářské trhy jsou zavřené. Nerozumím této logice,“ prohlásil Nytra.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ve čtvrtek senátorům zopakoval, že povinné kvóty i přes výtky senátorů podporuje. Horní komora také nevyslechla Tomanovy apely, když i přes nesouhlas ministra zemědělství odmítla převod dozoru nad restauracemi z hygieny na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.
„Tento zákon je nesmírně důležitý, protože zavádí velké množství věcí, které dříve nebyly. Především co se týká dvojí kvality potravin. Doporučil bych vyjmout nešťastné kvóty, jinak bych zákon doporučil ke schválení,“ uvedl šéf senátního hospodářského výboru Petr Šilar (KDU-ČSL).
Novela zákona o potravinách řeší také dvojí kvalitu potravin. Za prodej horších výrobků bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Pokuty ale budou v případech, že půjde o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti výrobků. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.