Báječná autíčka
Traktor na klíček, plechová a plastová auta s ovládáním i bez a spoustu dalších hraček mohou vidět návštěvníci expozice Báječná autíčka v Nepomuckém muzeu. Jan Mašek, autor výstavy a místní sběratel, na ní představuje kolem stovky modelů automobilů nejrůznějších typů, vyráběných v Československu v 60. až 90. letech minulého století.
Autíčka začal Jan Mašek sbírat před 20 lety, a to úplnou náhodou. „V jednom modelářském obchodě jsem viděl liazku, kterou jsem vlastnil jako dítě. Ovládání bylo velice jednoduché, jízda vpřed, jízda vzad a zatáčení přes ocelové lanko...,“ vypráví sběratel a pokračuje: „Dostal jsem kontakt na paní, jejíž otec pracoval v továrně, kde se tyto hračky vyráběly.“ Další začal shánět přes inzeráty.
Do manželství s krabicemi plnými hraček
Přiznává, že sbírání autíček mu přineslo i starosti. Balíky plné hraček za nemalé peníze nebyly nejvítanějším přínosem do vztahu. „Bylo to v době, kdy jsem měl před svatbou. Má budoucí manželka pro to neměla úplně pochopení, ale vše dobře dopadlo a dnes je na to pyšná,“ říká Mašek.
Jedním z nejoblíbenějších exponátů je traktor, s nímž si v 80. letech toužil hrát snad každý kluk. „Největší legenda mezi hračkami, mechanický traktor s plně funkčním řazením,“ říká sběratel.
A protože sdílená radost je dvojnásobná radost, neváhá se Jan Mašek podělit. „Součástí výstavy je i dětská herna se soudobými hračkami.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Soukromá sbírka panenek ve Smržovce láká na unikáty z celého světa
Nadšení neskrývají malí ani velcí návštěvníci. Pro starší je to nostalgie, kdy se jim vybaví Vánoce či narozeniny nebo hry na pískovišti. „Valník stál 42 korun českých, dnes bych si za tu cenu nekoupil nic pořádného,“ říká jeden z návštěvníků v pořadu Prima Česko. Další návštěvnice ho doplňuje: „Autíčka, hračky, koberec... Čekali jsme něco malého, ale že i přítel tady uvidí hračky ze svého dětství, to nás nenapadlo.“
Vedle zemědělských strojů tu můžeme narazit i na další modely inspirované skutečnými vozy. „Model tatry Karla Lopraise, se kterou jel Paříž-Dakar v 80. letech,“ zmiňuje Mašek jeden z nich.
Cenné kousky z pískoviště
Sběratel občas narazí na cenné kousky úplnou náhodou. Hračky většinou končívaly na pískovišti, což je i příběh další tatry. „Tu jsem sehnal díky inzerátu na náhradní díl na auto. Viděl jsem, že v pozadí je pískoviště s touto tatrou,“ vypráví. Hned vyrazil za inzerujícím a místo náhradního dílu od něj získal hračku, a dokonce zadarmo.
Dalším exponátem je podle sběratele zapomenutý vánočný dárek. Původní majitelka ho pořídila před 15 lety pro své děti, ale schovala ho tak dokonale, že ho nikdo nenašel. Později, když se po letech našel, děti si s ním už hrát nechtěly, a tak je i tento traktor u Jana Maška, a to v původním obalu. Právě ten je podle sběratele kolikrát vzácnější než hračka sama. „Jedna z nejstarších je pivovarská tatra, která je ještě ve verzi s plechovými koly,“ řekl Mašek.
Výstava Báječná autíčka, která se v Československu vyráběla v 60. až 90. letech 20. století, bude v Nepomuckém muzeu k vidění až do ledna příštího roku.