Povinná láska k národu a prezidentovi. Čína zavádí nesmlouvavý vlastenecký zákon

V Číně vstoupil v platnost zákon o vlastenecké výchově, který za účelem posílení národní jednoty nařizuje lidem lásku k vlasti a vládnoucí komunistické straně. Jedná se o další z řady legislativních kroků, které ideologicky propojují občany od útlého věku se Si Ťin-pchingem a jeho frakcí. Ovlivněni budou školáci, dělníci nebo třeba muzea, píše CNN.

Snaha úřadů tlačit občany Číny k lásce k vlasti a prezidentovi není nijak ojedinělá. V zemi se o něco takového pokouší už desítky let. Nový zákon o vlastenecké výchově lásku ke státu, straně a Si Ťin-pchingovi ale přímo nařizuje.

VIDEO: Nedávná schůze Bidena a Si Ťin-pchinga se zvrtla

„Čína má pocit, že země není dostatečně vlastenecká. Nový zákon to chce změnit,“ uvedla CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čínská armáda na obzoru. CNN na místě, kde může rybářská loď způsobit další válku

Podle americké televize jde o jasnou snahu čínského prezidenta upevnit svou politickou pozici, a to necelé dva roky poté, co se v Číně během covidu konaly překvapivé protivládní protesty.

Čínská armáda na obzoru. CNN na místě, kde může rybářská loď způsobit další válku

Štáb americké CNN se na palubě kanadské vojenské lodi zúčastnil proplutí Tchajwanského průlivu, místa, kde může podle mnohých analytiků po Ukrajině a Gaze vypuknout další konflikt s globálním přesahem. Reportér Brad Lendon potvrdil, že situace v regionu je už teď nesmírně napjatá. Plavbu provázela nervozita, protože i střet s rybářskou bárkou může přerůst v mezinárodní incident.

Nový zákon se má dotknout úplně každého v zemi. „Podle zákona by měli být profesionálové – od vědců po sportovce – vychováváni k vlasteneckému cítění a chování, které přináší slávu vlasti,“ píše CNN.

Nejvíce ale zákon ovlivní školáky, kterým do osnov přibude ještě více o čínské historii (vytvarované v zájmu propagandy) a vládci Číny. Muzea, knihovny a tradiční čínské festivaly budou mít povinnost rozšířit vlastenecké výstavy a děti budou mít následně povinnost je navštěvovat (respektive školy tyto výjezdy budou muset pořádat).

Rodiče pak mají povinnost kontrolovat své děti a vést je k větší a větší oddanosti čínské vlasti. Zákon navazuje na již dříve vydaná opatření, která například zakazují lidem s nedostatečným vlasteneckým cítěním kandidovat ve volbách.

Pozor na aplikaci z Číny, může sloužit k vydírání. V Česku má desetitisíce uživatelů

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. V ČR aplikaci podle úřadu používá asi 40 tisíc lidí, například diplomaté a obchodníci.

Vlastenecký kvíz

To všechno jde ruku v ruce s cenzurou na sociálních sítích, kde se trestá jakákoli kritika strany. Internetové zákony ještě zpřísnily po protestech v Hongkongu v roce 2019.

To ale neznamená, že by se propagandistické snahy Číny omezovaly jen na fyzické prostory. Naopak. V minulosti například strana vyvinula mobilní aplikaci, která učila uživatele o socialistických myšlenkách. Lidé pak plnili kvízy na téma nedávných teorií prezidenta Ťin-pchinga.

Aplikace měla nepřekvapivý úspěch. Údajně ji používalo 90 milionů členů Komunistické strany Číny a také další zaměstnanci státních podniků. O tom, jak se jim dařilo ve vlasteneckém kvízu, nejsou dostupné záznamy.

Tagy: