reklama

Léčba dětské mozkové obrny: Poprvé v historii hradí rehabilitace pojišťovny

Pro rodiče tisíců dětí s diagnózou dětské mozkové obrny je 28. květen 2020 přelomovým dnem. První dvě děti nastoupily ve čtvrtek na intenzivní neurorehabilitaci plně hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Další by měly brzy následovat.

reklama

Už několik let rodiče dětí s mozkovou obrnou musejí shánět desetitisíce korun na léčbu, která má podle nich jednoznačně pozitivní efekt. Na sklonku loňského roku to uznalo i ministerstvo zdravotnictví a dalo zelenou pojišťovnám k uzavírání smluv s odbornými léčebnými ústavy. Tento proces sice trvá déle, než by si mnoho rodičů přálo, první pojišťovny už ale léčbu hradí.

Jednou takovou je i Revírní bratrská pokladna na severu Moravy v Klimkovicích. První dvě děti, které ve čtvrtek k léčbě nastoupily, jsou právě jejími klienty. „Sice je to těžko vyčíslitelné, ale jsem přesvědčen, že zlepšení stavu malých pacientů v konečném důsledku bude šetřit do budoucna i prostředky na zdravotní péči,“ řekl pro CNN Prima NEWS zástupce pojišťovny Václav Janalík.

Lázně jako nezbytný doplněk léčby

Jedním ze dvou pacientů, jejichž rodiny měly to štěstí, že už nemusejí za péči platit, je tříletý Ondřej Husták z Havířova. Jeho maminka Linda doufá, že rehabilitace pomůže zlepšit Ondrův zdravotní stav. Chlapec s dětskou mozkovou obrnou si sám neumí sednout ani kleknout. Pro maminku je obrovskou zátěží, že ho stále musí nosit nebo vozit v kočárku.

„Jako samoživitelka bych si nemohla dovolit hradit ze svého programy intenzivní rehabilitace. Když byl Ondra malinký, byli jsme v Sanatoriích Klimkovice dvakrát, jen na běžnou lázeňskou péči,“ popsala Linda Hustáková, která doufá, že jednou bude její syn zkoušet první krůčky podobně jako řada dalších dětí, které intenzivní neurorehabilitací prošly.

K tématu

Hlavním principem intenzivní neurorehabilitace ve srovnání s běžnou lázeňskou léčbou je zásadní rozšíření individuálního cvičení s fyzioterapeutem a četnost pobytů. To reflektuje také nově schválený ošetřovací den. „Zatímco dříve při běžné lázeňské péči měly děti s dětskou mozkovou obrnou mezi třemi procedurami denně a individuální cvičení s fyzioterapeutem maximálně třikrát týdně po 30 minutách, nyní i při úhradě z veřejného zdravotního pojištění bude cvičení probíhat denně mimo neděle až čtyři hodiny, přičemž individuální cvičení s terapeutem bude trvat jednu a půl hodiny, a to po dobu čtyř týdnů,“ sdělila Ivana Gračková ze Sanatorií Klimkovice.

Děti s dětskou mozkovou obrnou měly nárok na lázně standardně jednou za dva roky, v poslední době pojišťovny schvalovaly pobyty i jedenkrát, a ve výjimečných případech dvakrát ročně. Odborná studie prokázala, že pro dosažení výsledků jsou optimální dva čtyřtýdenní pobyty za rok. Výsledky studie jsou zohledněny a nyní mají děti standardně nárok na pobyt dvakrát za rok s podmínkou, že se jejich stav bude po programech s intenzivní neurorehabilitací prokazatelně zlepšovat.

Tagy: léčba lázně rodiče rehabilitace děti dětská mozková obrna

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama