Léčba dětské mozkové obrny: Poprvé v historii hradí rehabilitace pojišťovny

Dětská mozková obrna

Intenzivní Neurorehabilitace

Pro rodiče tisíců dětí s diagnózou dětské mozkové obrny je 28. květen 2020 přelomovým dnem. První dvě děti nastoupily ve čtvrtek na intenzivní neurorehabilitaci plně hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Další by měly brzy následovat.

Už několik let rodiče dětí s mozkovou obrnou musejí shánět desetitisíce korun na léčbu, která má podle nich jednoznačně pozitivní efekt. Na sklonku loňského roku to uznalo i ministerstvo zdravotnictví a dalo zelenou pojišťovnám k uzavírání smluv s odbornými léčebnými ústavy. Tento proces sice trvá déle, než by si mnoho rodičů přálo, první pojišťovny už ale léčbu hradí.

Jednou takovou je i Revírní bratrská pokladna na severu Moravy v Klimkovicích. První dvě děti, které ve čtvrtek k léčbě nastoupily, jsou právě jejími klienty. „Sice je to těžko vyčíslitelné, ale jsem přesvědčen, že zlepšení stavu malých pacientů v konečném důsledku bude šetřit do budoucna i prostředky na zdravotní péči,“ řekl pro CNN Prima NEWS zástupce pojišťovny Václav Janalík.

Lázně jako nezbytný doplněk léčby

Jedním ze dvou pacientů, jejichž rodiny měly to štěstí, že už nemusejí za péči platit, je tříletý Ondřej Husták z Havířova. Jeho maminka Linda doufá, že rehabilitace pomůže zlepšit Ondrův zdravotní stav. Chlapec s dětskou mozkovou obrnou si sám neumí sednout ani kleknout. Pro maminku je obrovskou zátěží, že ho stále musí nosit nebo vozit v kočárku.

„Jako samoživitelka bych si nemohla dovolit hradit ze svého programy intenzivní rehabilitace. Když byl Ondra malinký, byli jsme v Sanatoriích Klimkovice dvakrát, jen na běžnou lázeňskou péči,“ popsala Linda Hustáková, která doufá, že jednou bude její syn zkoušet první krůčky podobně jako řada dalších dětí, které intenzivní neurorehabilitací prošly.

Hlavním principem intenzivní neurorehabilitace ve srovnání s běžnou lázeňskou léčbou je zásadní rozšíření individuálního cvičení s fyzioterapeutem a četnost pobytů. To reflektuje také nově schválený ošetřovací den. „Zatímco dříve při běžné lázeňské péči měly děti s dětskou mozkovou obrnou mezi třemi procedurami denně a individuální cvičení s fyzioterapeutem maximálně třikrát týdně po 30 minutách, nyní i při úhradě z veřejného zdravotního pojištění bude cvičení probíhat denně mimo neděle až čtyři hodiny, přičemž individuální cvičení s terapeutem bude trvat jednu a půl hodiny, a to po dobu čtyř týdnů,“ sdělila Ivana Gračková ze Sanatorií Klimkovice.

Děti s dětskou mozkovou obrnou měly nárok na lázně standardně jednou za dva roky, v poslední době pojišťovny schvalovaly pobyty i jedenkrát, a ve výjimečných případech dvakrát ročně. Odborná studie prokázala, že pro dosažení výsledků jsou optimální dva čtyřtýdenní pobyty za rok. Výsledky studie jsou zohledněny a nyní mají děti standardně nárok na pobyt dvakrát za rok s podmínkou, že se jejich stav bude po programech s intenzivní neurorehabilitací prokazatelně zlepšovat.

Tagy: