reklama

Šéf europarlamentu se před smrtí nakazil zákeřnou bakterií. V Česku případů přibývá

Legionelóza je nemoc, která v posledních měsících života trápila předsedu Evropského Parlamentu Davida Sassoliho. Jeho imunitu oslabila natolik, že 11. ledna zemřel. Podle informací ze Štrasburku má unijní budova s bakterií způsobující tzv. legionářskou nemoc problémy dlouhodobě.

reklama

Poslední dny života trávil David Sassoli na onkologické klinice v Avianu na severu Itálie, kde byl hospitalizován od 26. prosince. Už několik měsíců měl rozsáhlé zdravotní problémy se špatným fungováním imunitního systému. Zemřel 11. ledna.

Problém, který ho trápil, odhalili lékaři ve štrasburské nemocnici na podzim. Tam byl původně převezen s podezřením na těžší průběh onemocnění COVID-19, ale jeho test vyšel negativně. Projevil se u něj těžký zápal plic. Místo covidu se nakazil právě legionářskou nemocí neboli legionelózou.

Jedná se o bakteriální onemocnění, které doprovází akutní horečka a postihuje dýchací cesty. Typickým projevem choroby bývá zápal plic. Samotné bakterie způsobující onemocnění se nejčastěji nachází ve vodě a půdě. Šíření pak probíhá vodou a vzduchem. Rizikové tak mohou být například klimatizace, ale i vodovodní sítě či vodotrysky.

Nemoc nese svůj název po členech Americké legie, kteří se sjeli na třídenní konvent do americké Philadelphie v roce 1976. Mezi nimi se poté nemoc rozšířila a získala své pojmenování, ačkoliv byla odhalena až v lednu 1977. Díky retrospektivním výzkumům se však prokázalo, že legionářská nemoc se objevila již v roce 1943.

Legionella se čím dál tím více vyskytuje i v Česku. Zatímco třeba v roce 2008 evidoval Státní zdravotnický ústav jen 15 případů, o deset let později jich bylo už 212. V roce 2019 se nakazilo 280 a v roce 2020 216 lidí.

Kvůli nemoci neteče v unijních budovách teplá voda

Budovy spadající pod Evropskou unii, ve kterých se Sassoli a stovky dalších zákonodárců či jejich asistentů, běžně pohybují, prý mají se zmiňovanou bakterií problémy dlouhodobě.

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra na sociálních sítích v souvislosti se Sassolim potvrdil, že je legionelóza zde běžnou záležitostí. „Jeho zdravotní potíže začaly na podzim, nakazil se legionellou. Právě kvůli této bakterii nefunguje v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku už léta teplá voda,“ napsal na sociální sítě Vondra.

Že legionářskou nemoc Sassoli dostal právě na půdě Evropského parlamentu, potvrdil v listopadu on sám. Z nemocnice ve Štrasburku, kde se léčil, se koncem roku přesunul do Itálie. V listopadové videozdravici byl ještě plný optimismu, že se do europarlamentu co nevidět vrátí a bude v něm i nadále fungovat. Jenže tak se nakonec nestalo...

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

reklama