reklama

Lék Remdesivir až pro dva miliony pacientů? Ideální pomoc před objevením vakcíny

Cílem americké společnosti Gilead Sciences je poskytnout lék Remdesivir až dvěma milionům pacientů. Oproti původnímu plánu to znamená dvojnásobné množství. Lék je zatím jedním ze slibných přípravků v boji proti koronaviru. V srpnu chce firma zahájit testování také inhalační formy léku.

reklama

Lék, ke kterému se upínají především zraky těch lidí, u kterých má nemoc COVID-19 těžký průběh. I když se Remdesivir stále testuje, mnoho zemí jeho použití schválilo alespoň experimentálně. Už teď je proto jasné, že původní záměr firmy Gilead Sciences vyrobit do konce roku dávky pro milion pacientů zájem neuspokojí. Společnost chce proto výrobu zdvojnásobit.

K tématu

„Budeme pokračovat v celosvětové spolupráci, abychom zajistili dostatečné dodávky pro celý svět,“ slibuje generální ředitel Gilead Daniel O'Day. U pacientů infikovaných nemocí COVID-19 pomáhá Remdesivir zkrátit léčbu.

Po jeho podání se před časem začal zlepšovat také zdravotní stav pražského taxikáře, který v boji s koronavirem zvítězil a teď se již zotavuje v pohodlí z domova. V České republice ministerstvo zdravotnictví povolilo užívat lék zatím do konce února příštího roku.

Vakcína nejdříve koncem roku

„Remdesivir je lék, který byl původně vyvinut na něco úplně jiného. My ho tady tak trochu testujeme, ale máme z něj zatím dobrý pocit. Často víme, že těm pacientům pomáhá víc věcí najednou a řekněme, že právě Remdesivir je jedna z těch pomyslných berliček,“ říká lékař z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík.

Výrobce chce od srpna začít testovat také novou inhalační formu léku. „Remdesivir sice máme a myslíme si, že nám možná pomáhá, ale je taky možné, že dříve bude vakcína. Tím by se to celé posunulo úplně někam jinam,“ dodává Balík.

Podle optimistických odhadů by vakcína, na jejímž vyvinutí právě pracují desítky laboratoří na celém světě, mohla být k dispozici nejdříve koncem roku. Do té doby budou lékaři využívat léky, které pomáhají alespoň částečně. Kromě Remdesiviru by to mohl být například Chlorochin nebo kortikoid Dexametazon.

K tématu

Tagy: zdravotnictví lék remdesivir Gilead Sciences

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama