INTERVIEW, Jaroslav Větvička - 15.2. v 17:30
Aktuálně jsou v očkovací strategii na předních příčkách zdravotníci, senioři a nemocní. Podle Jaroslava Větvičky, bývalého vedoucího lékaře reprezentace a olympioniků, by ale měli mít své místo na čekací listině na vakcínu proti koronaviru i vrcholoví sportovci. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS uvedl, že se koronavirus může podepsat na jejich formě a už nikdy by nemuseli být schopni takového výkonu jako před nemocí.
„I vrcholoví sportovci by měli mít určené období, kdy budou očkováni. Protože je to skupina, která je vystavena velkým rizikům. Ať už zdravotním, ale i profesním, protože covid je může poznamenat takovým způsobem, že vrcholového výkonu po prodělání koronaviru nebude určitá část schopna,“ uvedl Jaroslav Větvička v Interview.
Podle něj se koronavirus podepsal na formě asi 15 procent sportovců, se kterými přišel do kontaktu. Přesná čísla dopadu koronaviru na výkon sportovců ale zatím nikdo nezná. „Zatím to nikdo nezhodnotil, bude to trvat určitě jeden roční cyklus, aby velká čísla řekla nějaký výsledek,“ podotkl lékař.
Už dříve šéf Národní sportovní agentury a poslanec za ANO Milan Hnilička uvedl, že půjde za premiérem Andrejem Babišem a bude chtít, aby šest tisíc profesionálních sportovců bylo součástí národní očkovací strategie. S tím Větvička souhlasí.
„Je potřeba udělat nějaké pořadí. V seznamu jedna až deset na očkování by měli být kromě zdravotníků, seniorů, nemocných a podobně i ti sportovci, které v následujícím půlroce čekají události jako olympijská kvalifikace nebo vrcholné sportovní akce. Anebo ti, kteří jsou vystaveni rizikovým situacím,“ navrhl lékař.
Dodal, že stát dává do vrcholového sportu velké peníze, které by neměly přijít nazmar. Sport je podle něj navíc výkladní skříní České republiky.
Zároveň Větvička uznal, že přednostní očkování pro sportovce je kontroverzní téma v kontextu se zdravotníky nebo seniory. „Ale tato diskuse probíhá všude ve vyspělém světě. Dělal jsem si na toto téma rešerši a názor na to se mění. Sportovci jsou opravdu ohroženi a vzhledem k tomu, že třeba pět nebo deset procent z nich může přijít o svou vrcholnou výkonnost, pokud onemocní postcovidovým syndromem, názor se posunuje k tomu dát jim místo a až přijde čas, očkovat je,“ vysvětlil bývalý vedoucí lékař reprezentace a olympioniků.
Sport dostal obrovskou ránu
Pandemie koronaviru se podle lékaře a nadšeného sportovce podepsala na celém sportu. „Sport dostal obrovskou ránu. Sledoval jsem, jak trenéři profesionálů řešili logistiku, aby mohli alespoň někde trénovat. Bylo to strašné období. Sportovci potřebovali co nejdříve PCR testy, aby je ubytovali před soutěží, závody se rušily na poslední chvíli. Sport zažíval ohromné příkoří, bylo to pro něj velice těžké,“ upozornil Větvička.
V současné době je podle něj už situace do jisté míry pro sportovce lehčí než na podzim. „Už si ji vyzkoušeli, navíc jsme si už trochu zvykli,“ myslí si lékař.