reklama

Lékař: V březnu přijde britská mutace a tragické období, jako když se potápí Titanic

„Jako jsme v létě říkali, že se nebezpečí vrátí, tak teď apelujeme, že přijde britská mutace, a během března nás čeká tragické období.“ Toto varování vyslovil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS stomatolog a vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. Zároveň upozornil, že zdravotníci v nemocnicích jsou vyčerpaní a jde jim o život.

reklama

„Tak, jako jsme v létě říkali, že se nebezpečí vrátí, tak teď apelujeme, že přijde britská mutace, a jestli tohle byla lehká dětská hra, tak nás čeká tragické období během března. Všechna zahraniční média o tom mluví a my ne. Uklidňujeme lidi, že se nic neděje, ale je to, jako když se potápí Titanic,“ upozornil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové lékař a stomatolog.

Podle něj jsou zdejší lékaři v nemocnicích na pokraji sil. „Představte si to jako ve fotbale, že hrají sedmý poločas, kdy máme úplně vyčerpaný tým a chceme po nich, aby odváděli první ligu a vyhrávali medaile. Ti lidi to nedají, tam jde už i o jejich život,“ podotkl Mounajjed.

Lidi vůbec nechápou, co nás ještě čeká

Podle něj lidé berou koronvairus na lehkou váhu a nechovají se zodpovědně. „Kdyby se opatření dodržovala od začátku a lidé opravdu byli zodpovědní, tak jsme se nedostali tam, kde jsme teď. Bohužel to brali lehkovážně, hledali argument, proč covid není pravda, proč je to výmysl a nástroj k ovládání, a stali jsme se nejhoršími na celém světě. Za to můžeme my jako celá společnost,“ zdůraznil stomatolog s tím, že už v létě, když navštívil restauraci, předpovídal druhou a třetí vlnu pandemie.

„Když jsem viděl podmínky, které tam jsou, tak jsem se otočil a šel pryč. Říkal jsem si, že tam přeci nemůžu jít, že je to riskantní a skončí to špatně. Pamatuji si, jak jsem říkal ženě, že si to v říjnu připomeneme a zima bude ukrutná. Lidi vůbec nechápou, čemu jsme unikli na jaře a co nás ještě čeká,“ dodal v pořadu Mounajjed.

Registrační systém na očkování je komplikovaný

V pátek se spouští registrační očkovací systém, do kterého se mohou hlásit lidé starší osmdesáti let a zdravotníci. „Věřím, že se o půlnoci podaří systém spustit, protože na něm tvrdě pracuje strašně moc lidí,“ uvedl Mounajjed s tím, že se ale stále čeká, aby do Česka dorazily dávky vakcín, aby se mohlo očkovat.

Mounajjed uvedl, že je rád, že registrační systém dá očkování pravidla, ale je podle až moc složitý. „Na můj vkus je strašně komplikovaný. Je tam totiž kategorie A1, A2, A3, B1, B3… Měli se očkovat zdravotníci jako první, a pak jít izraelskou cestou, která je skvělá. Samozřejmě, že osmdesátiletí senioři jsou ohrožení a měli bychom na ně myslet úplně na začátku, ale hlavně i na ty zdravotníky. Když nebudou zdraví oni, nebude nás mít kdo ošetřovat,“ podotkl stomatolog.

Zároveň dodal, že jeho iniciativa objevila největší zádrhel v očkování, kde se teď snaží pomoct. „A to během vakcinace. Když lidé přijdou do vakcinačních center, aby byl zjednodušený proces všech žádanek. Pracujeme na tom, aby to bylo jednoduché a lidé tam nestrávili spoustu hodin. Jinak by se jich totiž nestihnulo proočkovat tolik,“ upozornil vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Ať se Blatný veřejně omluví

V pořadu se také zmínil o kauze o machinaci s očkováním. „Dnes ráno jsem byl hodně špatný, protože odvezli naší kolegyni, čtyřicátnici, ve velmi vážném stavu do nemocnice, a tak jsem si říkal, jak je možné, že se oočkovali nějací úředníci někde na ministerstvu? Jak je možné, že necháváme na pospas svému osudu spoustu sestřiček na JIP?“ kroutil hlavou Mounajjed.

Podle něj by toto konání mělo mít velké důsledky a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by se měl postavit před celým národem a omluvit se. „Tohle je tak smutná záležitost, která mě vyvádí z míry, když se nad tím zamyslím. Vyzývám pana ministra, ať se k tomu postaví. Vím, že rezignoval ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský, ale tohle je ostuda. Úředníci mají nosit roušky a dodržovat opatření, ale my posíláme zdravotníky na smrt,“ upozornil stomatolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Meghan a Harry budují obří impérium. Vévodkyni jde jen o slávu, má jasno komentátorka

Princ Harry a Meghan Markleová budují vlastní mediální impérium – v daňovém ráji Delaware zaregistrovali od roku 2020 11 nových společností, v sedmi případech se zaměřením na zábavní průmysl. „Meghan chce být hvězdou za každých okolností a možná jí už její filantropická práce neposkytuje dostatek slávy,“ uvedla královská komentátorka Angela Levinová.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama