reklama

Lékař: V březnu přijde britská mutace a tragické období, jako když se potápí Titanic

„Jako jsme v létě říkali, že se nebezpečí vrátí, tak teď apelujeme, že přijde britská mutace, a během března nás čeká tragické období.“ Toto varování vyslovil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS stomatolog a vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. Zároveň upozornil, že zdravotníci v nemocnicích jsou vyčerpaní a jde jim o život.

reklama

„Tak, jako jsme v létě říkali, že se nebezpečí vrátí, tak teď apelujeme, že přijde britská mutace, a jestli tohle byla lehká dětská hra, tak nás čeká tragické období během března. Všechna zahraniční média o tom mluví a my ne. Uklidňujeme lidi, že se nic neděje, ale je to, jako když se potápí Titanic,“ upozornil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové lékař a stomatolog.

K tématu

Podle něj jsou zdejší lékaři v nemocnicích na pokraji sil. „Představte si to jako ve fotbale, že hrají sedmý poločas, kdy máme úplně vyčerpaný tým a chceme po nich, aby odváděli první ligu a vyhrávali medaile. Ti lidi to nedají, tam jde už i o jejich život,“ podotkl Mounajjed.

Lidi vůbec nechápou, co nás ještě čeká

Podle něj lidé berou koronvairus na lehkou váhu a nechovají se zodpovědně. „Kdyby se opatření dodržovala od začátku a lidé opravdu byli zodpovědní, tak jsme se nedostali tam, kde jsme teď. Bohužel to brali lehkovážně, hledali argument, proč covid není pravda, proč je to výmysl a nástroj k ovládání, a stali jsme se nejhoršími na celém světě. Za to můžeme my jako celá společnost,“ zdůraznil stomatolog s tím, že už v létě, když navštívil restauraci, předpovídal druhou a třetí vlnu pandemie.

„Když jsem viděl podmínky, které tam jsou, tak jsem se otočil a šel pryč. Říkal jsem si, že tam přeci nemůžu jít, že je to riskantní a skončí to špatně. Pamatuji si, jak jsem říkal ženě, že si to v říjnu připomeneme a zima bude ukrutná. Lidi vůbec nechápou, čemu jsme unikli na jaře a co nás ještě čeká,“ dodal v pořadu Mounajjed.

Registrační systém na očkování je komplikovaný

V pátek se spouští registrační očkovací systém, do kterého se mohou hlásit lidé starší osmdesáti let a zdravotníci. „Věřím, že se o půlnoci podaří systém spustit, protože na něm tvrdě pracuje strašně moc lidí,“ uvedl Mounajjed s tím, že se ale stále čeká, aby do Česka dorazily dávky vakcín, aby se mohlo očkovat.

K tématu

Mounajjed uvedl, že je rád, že registrační systém dá očkování pravidla, ale je podle až moc složitý. „Na můj vkus je strašně komplikovaný. Je tam totiž kategorie A1, A2, A3, B1, B3… Měli se očkovat zdravotníci jako první, a pak jít izraelskou cestou, která je skvělá. Samozřejmě, že osmdesátiletí senioři jsou ohrožení a měli bychom na ně myslet úplně na začátku, ale hlavně i na ty zdravotníky. Když nebudou zdraví oni, nebude nás mít kdo ošetřovat,“ podotkl stomatolog.

Zároveň dodal, že jeho iniciativa objevila největší zádrhel v očkování, kde se teď snaží pomoct. „A to během vakcinace. Když lidé přijdou do vakcinačních center, aby byl zjednodušený proces všech žádanek. Pracujeme na tom, aby to bylo jednoduché a lidé tam nestrávili spoustu hodin. Jinak by se jich totiž nestihnulo proočkovat tolik,“ upozornil vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Ať se Blatný veřejně omluví

V pořadu se také zmínil o kauze o machinaci s očkováním. „Dnes ráno jsem byl hodně špatný, protože odvezli naší kolegyni, čtyřicátnici, ve velmi vážném stavu do nemocnice, a tak jsem si říkal, jak je možné, že se oočkovali nějací úředníci někde na ministerstvu? Jak je možné, že necháváme na pospas svému osudu spoustu sestřiček na JIP?“ kroutil hlavou Mounajjed.

Podle něj by toto konání mělo mít velké důsledky a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by se měl postavit před celým národem a omluvit se. „Tohle je tak smutná záležitost, která mě vyvádí z míry, když se nad tím zamyslím. Vyzývám pana ministra, ať se k tomu postaví. Vím, že rezignoval ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský, ale tohle je ostuda. Úředníci mají nosit roušky a dodržovat opatření, ale my posíláme zdravotníky na smrt,“ upozornil stomatolog.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Atmosféra houstne. Musel jsem se jít projít, komentoval jednání s Babišem šéf odborářů

Sledujte ŽIVĚ: Atmosféra houstne. Musel jsem se jít projít, komentoval jednání s Babišem šéf odborářů

Od deváté hodiny večer zasedá mimořádně vláda. Jedná o tom, jak ještě zpřísnit koronavirová opatření. Epidemická situace v Česku je mimořádně vážná a v nejbližších dnech se bude podle odhadů odborníků ještě zhoršovat. Dosavadní opatření nepomáhají šíření viru zpomalit. Tisková konference vlády se očekává v pozdních večerních hodinách.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Senát chce svázat restrikce s pandemickou pohotovostí, jinak by byly bez kontroly
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Babiš: Čelíme dosud nejhorší situaci, čeká nás peklo. Musíme zpřísnit opatření
Místo učitelů naočkujte lidi starší 60 let, apeluje epidemiolog Beran
Další články
reklama
reklama