reklama

Vláda USA tajila informace o chystaném útoku z 11. září, tvrdí amerikanista Lepš

Teroristický útok z 11. září 2001 ochromil nejen USA, ale celý svět. Po atentátu se objevilo bezpočet konspiračních teorií, které tvrdí, že všechno se odehrálo jinak, než uváděly oficiální zprávy. „Jsou dva typy teorií, přičemž ty klidnější chápu a souhlasím s nimi,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové amerikanista Jakub Lepš.

reklama

Lepš je přesvědčen, že Američané mají tendenci konspiračním teoriím věřit. „Ty teorie mají několik rozměrů. Jedny zpochybňují to, že útok provedla Al-Káida a hledají za tím jiné aktéry, jako CIA nebo některé členy americké vlády,“ vysvětluje. Na druhé straně jsou ale klidnější teorie, se kterými amerikanista prý souhlasí a naprosto je chápe.

„Říkají, že Bushova vláda v reakci na 11. září tajila spousty informací, ať už z bezpečnostních nebo politických důvodů. Tento typ konspiračních teorií – že vláda USA a Bushova administrativa například tajily, že se útok chystal, atd. – jsou docela oprávněné,“ dodal Lepš.

Jednalo se o silnou ránu pro americké sebevědomí

Dnes někteří historikové píší, že 11. září především otřáslo americkou velmocenskou pozicí. Podle Lepše se ale spíše ukázalo, jak je tato země silná: „V první řadě se dá říci, že to byla rána pro americké sebevědomí. Byla to hrdá země, která relativně nedávno předtím vyhrála studenou válku. USA byla dominantní zemí ve světě a vůbec nikoho nenapadlo, že by se takto jednoduchý útok mohl odehrát.“

Následná odezva v podobě útoku na Afghánistán však ukázala, jak silné Spojené státy nadále jsou, a to především vojensky. „V prvním momentě po útoku byla země zasažena, následně však předvedla svou sílu, i když v dalších letech se ukázalo, že musí být skromnější. Že to není země, která může postupovat sama, že si může dělat cokoliv. Její velmocenská pozice je tak o něco oslabena,“ dodal Lepš.

Bush měl volnou ruku, Američané se kolem něj semkli

Po útoku se probíralo hlavně téma národní bezpečnosti. Prezident George Bush mladší si ale i přes omezení svobod svoji pozici udržel a vyhrál volby. Podle Lepše za to mohl právě teroristický útok. „Byla to specifická situace. Ještě před útokem měl Bush podporu asi 50 % občanů, po to bylo 90 %,“ vysvětluje amerikanista.

Američané se semkli kolem svého prezidenta a dali mu volnou ruku k útoku na Afghánistán, kde se pokusil zničit Al-Káidu. „Lidé si řekli dobře, teď jsme všichni Američané. Nejsme republikáni, demokraté, bylo na nás zaútočeno, tak dejme prezidentovi volnou ruku. A v rámci toho Američané i média byli ochotni strpět omezení svobod, rozšířené pravomoci tajných služeb, co se týče špehování a tak dále,“ pokračuje Lepš.

K tématu

Po čase se ale média začala vzpamatovávat a prezidenta opět kritizovat. „Američané se proti tvrdším omezením, cenzuře a odposlouchávání postupně postavili a dokázali vyvinout tlak, aby to skončilo. Bush jenom díky atmosféře, kdy hlásil, že je válečný prezident, který zachránil USA po útoku z 11. září, porazil svého vyzyvatele Johna Kerryho,“ tvrdí Lepš.

Boj proti terorismu byl symbolicky Američany ukončen na jaře 2011, kdy byl dopaden a zabit Usáma bin Ládin. „Už se řeší jiná témata – globální oteplování, vliv Číny nebo jaderné zbraně. Boj s terorismem už je méně podstatné téma. Pokud ale přijde nějaký útok na USA nebo Američany, tak se tohle téma okamžitě vrátí jak do politiky, tak do zpráv,“ zdůrazňuje amerikanista.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Advokátka: Výtržníkům z demonstrace hrozí přísnější tresty, Hamáček ať se ale mírní
Další články
reklama
reklama