reklama

Vláda USA tajila informace o chystaném útoku z 11. září, tvrdí amerikanista Lepš

Teroristický útok z 11. září 2001 ochromil nejen USA, ale celý svět. Po atentátu se objevilo bezpočet konspiračních teorií, které tvrdí, že všechno se odehrálo jinak, než uváděly oficiální zprávy. „Jsou dva typy teorií, přičemž ty klidnější chápu a souhlasím s nimi,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové amerikanista Jakub Lepš.

reklama

Lepš je přesvědčen, že Američané mají tendenci konspiračním teoriím věřit. „Ty teorie mají několik rozměrů. Jedny zpochybňují to, že útok provedla Al-Káida a hledají za tím jiné aktéry, jako CIA nebo některé členy americké vlády,“ vysvětluje. Na druhé straně jsou ale klidnější teorie, se kterými amerikanista prý souhlasí a naprosto je chápe.

„Říkají, že Bushova vláda v reakci na 11. září tajila spousty informací, ať už z bezpečnostních nebo politických důvodů. Tento typ konspiračních teorií – že vláda USA a Bushova administrativa například tajily, že se útok chystal, atd. – jsou docela oprávněné,“ dodal Lepš.

Jednalo se o silnou ránu pro americké sebevědomí

Dnes někteří historikové píší, že 11. září především otřáslo americkou velmocenskou pozicí. Podle Lepše se ale spíše ukázalo, jak je tato země silná: „V první řadě se dá říci, že to byla rána pro americké sebevědomí. Byla to hrdá země, která relativně nedávno předtím vyhrála studenou válku. USA byla dominantní zemí ve světě a vůbec nikoho nenapadlo, že by se takto jednoduchý útok mohl odehrát.“

Následná odezva v podobě útoku na Afghánistán však ukázala, jak silné Spojené státy nadále jsou, a to především vojensky. „V prvním momentě po útoku byla země zasažena, následně však předvedla svou sílu, i když v dalších letech se ukázalo, že musí být skromnější. Že to není země, která může postupovat sama, že si může dělat cokoliv. Její velmocenská pozice je tak o něco oslabena,“ dodal Lepš.

Bush měl volnou ruku, Američané se kolem něj semkli

Po útoku se probíralo hlavně téma národní bezpečnosti. Prezident George Bush mladší si ale i přes omezení svobod svoji pozici udržel a vyhrál volby. Podle Lepše za to mohl právě teroristický útok. „Byla to specifická situace. Ještě před útokem měl Bush podporu asi 50 % občanů, po to bylo 90 %,“ vysvětluje amerikanista.

Američané se semkli kolem svého prezidenta a dali mu volnou ruku k útoku na Afghánistán, kde se pokusil zničit Al-Káidu. „Lidé si řekli dobře, teď jsme všichni Američané. Nejsme republikáni, demokraté, bylo na nás zaútočeno, tak dejme prezidentovi volnou ruku. A v rámci toho Američané i média byli ochotni strpět omezení svobod, rozšířené pravomoci tajných služeb, co se týče špehování a tak dále,“ pokračuje Lepš.

Po čase se ale média začala vzpamatovávat a prezidenta opět kritizovat. „Američané se proti tvrdším omezením, cenzuře a odposlouchávání postupně postavili a dokázali vyvinout tlak, aby to skončilo. Bush jenom díky atmosféře, kdy hlásil, že je válečný prezident, který zachránil USA po útoku z 11. září, porazil svého vyzyvatele Johna Kerryho,“ tvrdí Lepš.

Boj proti terorismu byl symbolicky Američany ukončen na jaře 2011, kdy byl dopaden a zabit Usáma bin Ládin. „Už se řeší jiná témata – globální oteplování, vliv Číny nebo jaderné zbraně. Boj s terorismem už je méně podstatné téma. Pokud ale přijde nějaký útok na USA nebo Američany, tak se tohle téma okamžitě vrátí jak do politiky, tak do zpráv,“ zdůrazňuje amerikanista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama