Krize v Afghánistánu
Český evakuační speciál odletěl v úterý odpoledne z kábulského letiště. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na palubě je 87 pasažérů včetně velvyslance Jiřího Balouna, vojenský airbus přepravuje dále vojáky a afghánské spolupracovníky. Premiér Andrej Babiš (ANO) prozradil, že letoun, který měl mezipřistání v Baku, převáží i dva Poláky. Zároveň ujistil, že se jedná o všechny zbývající Čechy, kteří v Afghánistánu dosud byli.
„Naši vojáci zasluhují úctu a poděkování. Šli za hranici svých možností, aby na palubu speciálu dostali co nejvíce lidí,“ uvedl Metnar. Českým diplomatům a vojákům poděkoval i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
Experti: Můžeme si dovolit přijmout část Afghánců. Chtějí v Česku žít, mají tu přátele
Chtějí afghánští tlumočníci zůstat po evakuaci z Kábulu v Česku a integrovat se do společnosti, nebo bude naše země jen přechodnou stanicí na cestě například do USA? V pořadu 360° na CNN Prima NEWS o tom debatovali experti Matyáš Zrno, Lumír Němec a Petr Pelikán. Zatímco Němec si myslí, že Afghánci v Česku zůstanou, podle Zrna zamíří do USA. Podle Pelikána se tak Češi dostanou do role pašeráků lidí.
Druhý evakuační stroj české armády se do Kábulu po pondělním mezipřistání v Baku dostal v úterý dopoledne. Podle informací z místa je situace na letišti extrémně složitá, jsou na něm již přítomni zástupci Tálibánu. Evakuací a situací v zemi se dopoledne zabýval krizový štáb ministerstva zahraničí, který opět zasedne odpoledne.
Premiér Babiš Rádiu Z řekl, že letadlo se všemi zbývajícími Čechy přistál i při zpáteční cestě v Baku. Armáda následně uvedla, že afghánským tlumočníkům nepomáhá jenom s evakuací. „V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu,“ napsala na Twitteru.
První evakuační speciál již v pondělí dopravil do Prahy 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. Pokračování evakuační mise potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Pokračujeme v leteckém mostu do Kábulu. Chceme evakuovat co nejvíc Afghánců, kteří nám pomáhali,“ uvedl ministr na Twitteru. O dalším případném letu pro afghánské spolupracovníky se podle Babiše rozhodne v úterý večer na zasedání krizového štábu.
Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se shodli, že vláda nejdříve musí zjistit, jestli evakuovaní chtějí opravdu v Česku zůstat. Hamáček ještě doplnil, že všechny navrátilce čeká po přistání desetidenní karanténa.
Afghánským tlumočníkům nepomáháme jenom s evakuací. V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu. Oni pomáhali nám a teď pomáháme my jim! pic.twitter.com/cIoNDIVjwo
— Armáda ČR (@ArmadaCR) August 17, 2021
Samotnou českou evakuaci řídí velvyslanec Baloun. Za každým člověkem, kterého se českým úřadům podaří dostat na palubu speciálu, je podle dobře informovaného zdroje ohromné úsilí českých diplomatů nebo vojáků.
Česká republika, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, se z Kábulu snaží evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky. Svou snahu zrychlily poté, co se Tálibán zmocnil i samotného Kábulu.
České evakuační letadlo na cestě do Kábulu Zdroj: CNN Prima NEWS