360°, Petr Pelikán, Lumír Němec, Matyáš Zrno - 16.8. v 21:20
Chtějí afghánští tlumočníci zůstat po evakuaci z Kábulu v Česku a integrovat se do společnosti, nebo bude naše země jen přechodnou stanicí na cestě například do USA? V pořadu 360° na CNN Prima NEWS o tom debatovali experti Matyáš Zrno, Lumír Němec a Petr Pelikán. Zatímco Němec si myslí, že Afghánci v Česku zůstanou, podle Zrna zamíří do USA. Podle Pelikána se tak Češi dostanou do role pašeráků lidí.
Z českých politických stran především hnutí SPD odmítá, aby Česko z Afghánistánu vůbec nějaké spolupracovníky evakuovalo. „Mohu ubezpečit pana předsedu Tomia Okamuru, že tlumočníci tady nemají zájem zůstat dlouho. Drtivá většina z nich má příbuzné v USA a chce se pochopitelně dostat tam, kde mají větší komunitu. Žít jako osamocený Afghánec v Česku je docela smutný osud,“ prohlásil bývalý vedoucí civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru a editor CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.
Válka v Afghánistánu? Debakl a 14 zmařených životů českých vojáků, zhodnotil Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus se pustil do zemí Západu, které od roku 2001 vojensky podporovaly afghánskou vládu proti radikálnímu hnutí Tálibán. Dvacetiletou válku označil za debakl, zmínil také smrt 14 českých vojáků. „Afghánistán se vrací k režimu, který odpovídá charakteru místní společnosti více než experimenty s exportem liberální demokracie,“ uvedl Klaus ve svém vyjádření.
„Poměrně malý počet nižších desítek lidí si Česko může dovolit. Měli bychom pomoci, když jim hrozí smrt a násilí,“ dodal člen redakce CNN Prima NEWS.
Částečně s ním souhlasil arabista Petr Pelikán. Řekl, že Afghánci se životu v Česku nepřizpůsobí a chtějí žít ve svém malém Afghánistánu někde v zahraničí. To už ale podle něj není znak snahy o integraci.
„Česká armáda měla 20 let na to, aby si vychovala vlastní tlumočníky. Nemá ani jednoho. Ty lidi osobně neznám, nebral bych nikoho. Pokud tady být ani nehodlají a chtějí se jen dostat jinam, působíme pak v roli pašeráků,“ dodal Pelikán.
Němec: Afghánci chtějí v Česku žít
Razantně odlišný pohled ale přidal bývalý velitel Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec, který už dříve označil jednání české vlády za pomalé a kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) včetně ministerstev zahraničí a obrany zkritizoval za to, že „nechala tlumočníky napospas Tálibánu“.
Veterán z Afghánistánu: Na lidi v zemi jsme se vykašlali. Letadlo bylo poloprázdné
Situace v Afghánistánu je kritická. V zemi jsou nadále desítky spolupracovníků, na které se česká vláda vykašlala. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Speciálního oddělení Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec. „Většina lidí, se kterými jsme v kontaktu, se ukrývá,“ uvedl s tím, že mu připadá smutné, že se do Česka z Afghánistánu vracelo poloprázdné letadlo.
„Lidem do hlav nevidím. S tlumočníky ale komunikuji a říkají, že se nechtějí po evakuaci přestěhovat jinam. Chtějí v Česku zůstat, mají tu přátele, chtějí se naučit česky a budou se snažit integrovat do společnosti,“ popsal.
Hamáček ujišťuje
V Česku přistálo v pondělí první vládní letadlo z Kábulu se 46 pasažéry včetně afghánských tlumočníků a jejich rodin. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ujistil, že vláda chce do tuzemska dostat co nejvíce Afghánců, kteří Česku pomáhali.
Hamáček doufá, že lidi evakuované z Afghánistánu se podaří co nejrychleji integrovat do české společnosti. „Budeme jednat s hejtmany všech krajů a chceme pro tyto lidi najít uplatnění,“ objasnil předseda sociální demokracie.
Zdůraznil, že azyl ale nemohou dostat všichni Afghánci, kteří by do Česka chtěli. „Máme přesně nastavený azylový systém a každý případ se posuzuje individuálně. Náš právní řád neumožňuje odmítnout lidi, kterým by hrozilo pronásledování nebo ohrožení na životě. Ale nechystáme žádné paušální řešení,“ prohlásil.
Jedním z hostů pořadu 360 na CNN Prima NEWS byl editor Matyáš Zrno. Zdroj: CNN Prima NEWS