Nacher: Služby veřejnoprávních médií potřebují redefinovat. Letocha zvýšení poplatků hájil

Nacher a Letocha o koncesionářských poplatcích

Příští týden poslaneckou sněmovnu čeká hlasování o tom, zda dojde ke zvýšení koncesionářských poplatků a rozšíření okruhu plátců, jak navrhuje vláda. Proti se staví opozice i část veřejnosti. Podle poslance Petra Letochy (STAN) je třeba „narovnat nespravedlnost“, kterou rozpočty veřejnoprávních médií zažívají. Poslanec Patrik Nacher (ANO) se ale domnívá, že vláda zavádí daň z internetu a chybí mu debata o roli veřejnoprávních médií.

Letocha se domnívá, že financování veřejnoprávních médií je nespravedlivé a je nutné jít s dobou. „Systém koncesionářských poplatků funguje a není třeba jej měnit. Akorát narovnáváme nespravedlnost. Poplatky se řadu let nezvyšovaly. Rozšířením okruhu plátců jen jdeme s dobou. Řada lidí již nekonzumuje služby veřejnoprávních médií prostřednictvím televize, ale právě pomocí sociálních sítí a internetu,“ řekl Letocha ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Vyšší poplatky? Hrajete si na mesiáše a čekáte odměnu, řekl Nacher. Jsme odpovědní, tvrdí Nový

Nacher s předloženými argumenty nesouhlasí a chybí mu politická i odborná debata o roli médií veřejné služby. „Je potřeba tu službu redefinovat. Poslanec Letocha říká, že se poplatky dlouho nezvyšovaly, ale zároveň se 34 let nezměnila definice služeb veřejnoprávních médií. To nelze ignorovat,“ řekl Nacher.

Rozšíření okruhu plátců představuje podle Nachera de facto daň z internetu. Obzvláště problematické to podle něj bude pro firmy. „Měly by platit poplatky podle počtu zaměstnanců, aniž by záleželo na oblasti, v jaké podnikají. To absolutně nedává smysl,“ řekl Nacher.

Obdobné stanovisko sdílí také Aliance pro rodinu. „Zaměstnavatelé v České republice a v Evropě obecně jsou zatíženi velkou administrativou a daňovou zátěží. My tomu moc nerozumíme, protože do práce chodíme pracovat, ne se dívat na televizi,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Jan Gregor z Aliance pro rodinu.

Napojme financování na HDP, navrhuje Nacher

Nacher se již v minulosti nechal slyšet, že když vláda nespojuje poplatky s televizními přijímači, celý systém přestává dávat smysl. „Tak to zkrátka napojme na státní rozpočet a HDP. Když HDP půjde nahoru, zvětší se jejich rozpočet a naopak. Tím média budou kopírovat stav společnosti. Byl by to automat a nikdo by do něj nevstupoval. A pokud by chtěl, tak by to nasvítilo snahy ovlivňovat veřejnoprávní televizi,“ uvedl Nacher v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Podle šéfredaktora Deníku TO Marka Stoniše se jedná o možné řešení. „Takto to funguje i v jiných zemích a nutno podotknout, že jsou demokratické,“ řekl Stoniš v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.

Obdobné stanovisko zastává i politolog Pavel Šaradín. „Návrh poslance Nachera je skutečně jednou z cest. Každým rokem vidíme, že veřejnoprávnost se zásadně proměňuje a souhlasím, že debata o roli České televize a Českého rozhlasu by měla být mnohem hlubší,“ řekl Šaradín.

Poslanci se chystají změny ohledně poplatků schválit 5. března 2025. Velká mediální novela, jak se návrhu zákona o navýšení koncesionářských poplatků říká, má zvýšit televizní poplatky ze 135 na 150 korun a rozhlasové poplatky ze 45 na 55 korun měsíčně. Zároveň rozšiřuje okruh povinných platit i na držitele mobilních telefonů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pokus o vraždu veřejných médií, řekl o poplatcích expert. Vládě vytkl „trpké plody nečinnosti“

Tagy:
politika Patrik Nacher Česká televize poplatek koncesionářské poplatky Pavel Šaradín Petr Letocha Internet veřejnoprávní médium umění, kultura, zábava a média produkty a služby ekonomika, obchod a finance hromadné sdělovací prostředky