Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Zákonodárci v Poslanecké sněmovně

Poslanci jednají o změně letošního rozpočtu

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce například zvýšení výdajů o sedm miliard do sociální oblasti. „Navrhované zvýšení vybraných dávek odráží legislativní úpravy a neočekávaný vývoj čerpání odvíjející se od energetické krize a války na Ukrajině,“ napsal ministr ve zdůvodnění.

Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) a poslanec STAN Tomáš Müller chtějí na řešení nárůstu cen energií přidat celkem 38 miliard korun. Poslanci pak ve čtvrtek také navrhli přesuny uvnitř rozpočtu zhruba za 65 miliard korun, především opozice chce přidávat peníze například na školství nebo na kulturu, a to zejména z vládní rozpočtové rezervy.

S dalším pozměňovacím návrhem přišel lidovecký poslanec Šimon Heller. Společně se skupinou dalších zákonodárců chce odebrat prezidentské kanceláři 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka. Tyto peníze by měly jít na protidrogovou politiku a podporu mládežnických spolků.

Celkové výdaje státního rozpočtu už podle původního vládního návrhu měly překročit dva biliony korun. Kabinet navrhl zvýšit výdaje o 115 miliard, pokud by prošly pozměňovací návrhy koaličních poslanců, představoval by nárůst výdajů 160 miliard. Celkové výdaje by pak vzrostly na 2,168 bilionu korun.

Čtvrteční schůze ke státnímu rozpočtu trvala několik hodin. O návrzích rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování novely rozpočtu, které by se mohlo odehrát již v příštím týdnu.

Bezprecedentní arogance, znělo z opozice

Vládní poslanci museli čelit rovněž kritice opozice. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Schillerová obvinila vládu z bezprecedentní arogance. Její nástupce Zbyněk Stanjura (ODS) podle ní už v době předkládání státního rozpočtu věděl, že mu válka na Ukrajině vytvoří dýmovou clonu a že aktualizace rozpočtu skryje za tento konflikt.

To ale Stanjura odmítl a poukázal na fakt, že vláda letošní rozpočet předkládala do Sněmovny 11. února, zatímco Rusko vtrhlo na Ukrajinu až 24. února. „Nevím, jestli to Putin oznámil dopředu hnutí ANO, že už to u rozpočtu věděli dopředu. Já myslím, že ne,“ poznamenal.

Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) řekl, že s novelou rozpočtu pokračuje zadlužování státu. Stejně jako Schillerová obvinil vládu, že rezignovala na úspory.

Tagy: