Prezident Petr Pavel informoval vládu o lichtenštejnském návrhu na mimosoudní vyrovnání sporu o majetek, který mu představil lichtenštejnský dědičný princ Alois během jednání u příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. V úterý pak na sociální síti X prezident sdělil, že nemá v úmyslu zasahovat do rozhodování kabinetu. Prezident reagoval na úterní článek deníku Právo, podle něhož začal Pavel pomáhat s prosazením smírného řešení, přičemž vstřícnými kroky vůči knížecímu rodu překvapil část vlády a opozice. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nevidí důvod při pokračujícím soudu otevírat další jednání. Pozice České republiky se nezměnila, řekl novinářům při návštěvě Vídně.
Nadace knížete z Lichtenštejna v říjnu uvedla, že je připravena se vzdát vlastnických nároků na majetek v Česku výměnou za vytvoření společného fondu, na který budou vlastnická práva ke spornému vlastnictví převedena. Knížecí nadaci by v takovém případě byla svěřena povinnost odpovědně a udržitelně s majetkem ve fondu hospodařit. Lichtenštejnové u českých soudů usilují o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trapas Vohralíkové při hradní ceremonii. Velmi nevhodné, znělo to jako zlý pes, říká expert
Pavel v úterý uvedl, že při bilaterálním jednání v New Yorku vyslechl návrhy lichtenštejnského prince na mimosoudní vyrovnání sporu o majetek. „Tento návrh jsem vzal na vědomí a po návratu z USA jsem o něm informoval vládu, jakož i o dalším obsahu mých jednání v OSN. V tuto chvíli je podnět předložený k posouzení vládou a já nemám v úmyslu do jejího rozhodování nijak zasahovat ani jeho výsledek zpochybňovat,“ napsal na sociální síti X.
Důstojný, nebo nejslabší ze všech? Politici hodnotí Pavlův první projev během vyznamenání
Prezident Petr Pavel na Pražském hradě podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vyznamenal mnoho skutečně výjimečných osobností, jak z historie, tak ze současnosti, které jsou inspirací pro celou společnost. V proslovu k výročí založení Československa neopomenul nic zásadního. Přinesl povzbuzení, ale zároveň nekonejšil, napsala předsedkyně dolní komory. Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl ale projev příliš dlouhý. Jak reagují další osobnosti české politické scény?
„Za zahraniční politiku České republiky odpovídá vláda. Stejně tak za spor, který v tuhle chvíli Lichtenštejnsko vede s Českou republikou u Evropského soudu pro lidská práva. Nad rámec toho se pozice České republiky nijak nezměnila,“ řekl v úterý Lipavský.
V žalobě na Česko jsou podle něj poměrně závažná obvinění. „Dokud žaloba trvá, nevidím důvod, abychom otevírali nějaká další jednání v té věci,“ poznamenal. Jeho resort je ale s lichtenštejnskou stranou průběžně v kontaktu. Krátce po svém nástupu do úřadu Lipavský mimo jiné jednal s lichtenštejnskou ministryní zahraničí a otázce se věnovali.
Lichtenštejnové přišli o majetek v tehdejším Československu v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Podle Nadace knížete z Lichtenštejna ale byla konfiskace nezákonná, a proto podala žaloby k 26 českým okresním soudům. Podle dostupných informací Lichtenštejnové zatím se žádnou z těchto žalob neuspěli, a to ani následně u Ústavního soudu.
Rod Lichtenštejnů v Česku usiluje o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici či ve Valticích na Břeclavsku. V říjnu krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, podle něhož stát a další instituce nemusejí rodu Lichtenštejnů tyto zámky vracet. Právní zástupce nadace Aleš Linhart médiím po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavla vítali chlebem a flanelkou. Po návštěvě Olomoucka chce otevřít další celostátní téma