Již čtyřicet let lidstvo bojuje s nemocí AIDS. První případy se potvrdily 5. června 1981 v USA. Od té doby si tato choroba vyžádala více než 33 milionů životů po celém světě. I přesto, že současná medicína dokáže ulehčit život nemocným a zpomalit průběh choroby, lék na ni doposud neexistuje.
Před 40 lety americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě vydalo článek, ve kterém poprvé popsalo dosud neznámé smrtelné onemocnění. Choroba se projevila vzácnou formou zápalu plic a byla diagnostikována u pěti homosexuálů. Pacientům se hroutila imunita, dva z nich mezitím zemřeli.
Odborníci začali zkoumat chorobu obšírněji a zjistili, že se mezi homosexuály rozšířila pohlavní cestou. Zprvu se proto o nemoci mluvilo jako o „zápalu plic homosexuálů“. Nemoc záhy přejmenovali na AIDS a o dva roky později identifikovali i původce onemocnění – virus HIV.
Ten napadá určitou skupinu bílých krvinek (T-lymfocyty), v nichž se množí a následně je zabíjí, čímž snižuje obranyschopnost organismu, což vede k selhávání imunity a následnému rozvoji onemocnění AIDS. I přesto, že se virus vyskytoval v populaci již dříve, na začátku 80. let vyvolal mezi lidmi zděšení.
Nemoc byla považována za „trest smrti“, píše web CNN. „Lidé v 80. letech nevěděli, jak se nemoc šíří, a obávali se, že se nakazí i držením za ruce nebo poté, co si sednou na veřejnou toaletu. V té době nebyly provedeny žádné klinické testy ani neproběhla skutečná léčba. Nemoc zasáhla velmi rychle spoustu mladých mužů,“ uvedl ve svých spisech psychiatr Jesse Peel, člen gay komunity v Atlantě.
Princezna Diana bojovala s mýty kolem AIDS
„Zdravotní sestry se odmítaly dotýkat talířů po hospitalizovaných pacientech. Lékaři v medicínských časopisech diskutovali o tom, zda mají morální povinnost léčit lidi s AIDS. Rodiče odmítali navštěvovat své nemocné děti a náboženská společnost označila pacienty s HIV za ohavnost,“ doplnil psychiatr.
Veřejné mínění s ohledem na tuto chorobu se začalo měnit až koncem 90. let. Částečně tomu napomohli vysoce postavení aktivisté a celebrity. Za zmínku stojí například princezna Diana, která pomáhala rozbíjet mýty o této nemoci a během své návštěvy nemocničního oddělení pacientů s HIV/AIDS si potřásla s pacientkou rukou bez rukavic. Nechala se u toho vyfotografovat a snímek obletěl celý svět.
Jedním z dalších aktivistů byl teenager z Indiany Ryan White, který se v roce 1984 nakazil kontaminovanou jehlou při transfuzi krve. Poté, co mu diagnostikovali HIV, zažil ve své komunitě diskriminaci, dokonce mu byl odepřen vstup na střední školu. Poté, co White promluvil o svých zkušenostech, stal se jednou z prvních veřejných tváří této nemoci.
Chorobou se nakazily i některé celebrity. Jednou z nich byl britský zpěvák a frontman kapely Queen Freddie Mercury. O své diagnóze se dozvěděl v roce 1987, veřejně ji však přiznal až po čtyřech letech. Zemřel v pouhých 45 letech. Oběťmi nemoci se stali mimo jiné také herec Rock Hudson či tanečník Rudolf Nurejev. V roce 2015 potvrdil Charlie Sheen v talk show televize NBC, že je HIV pozitivní.
Postupem času však vědci vyvinuli léky, které dokáží oddálit propuknutí AIDS a zpomalit průběh nemoci. Například někdejší americký basketbalista Earvin Johnson oznámil, že je HIV pozitivní v roce 1991 a s virem žije již třicet let.