reklama

Přinesete oblečení, odnesete si elektroniku. Swap obchody šetří peníze, jeden je i v Praze

Nákupy za tu nejlepší možnou cenu – zdarma –⁠ mohou lidé vyzkoušet tento týden v pražských Holešovicích. Každý, kdo na takzvaný swap neboli udržitelných obchod zavítá, může přinést oblečení, elektroniku nebo třeba nepotřebné kuchyňské vybavení. Odnést si přitom může, co se mu zlíbí. Nabídka vlastních věcí přitom není podmínkou. Lidé také mohou nabízet a měnit své služby.

reklama

„Přinesla jsem nějaké oblečení a něco málo do domácnosti. Naopak jsem si odnesla kousek porcelánu, boty pro muže, pro tatíka šálu a pro sebe šaty,“ uvedla jedna z návštěvnic holešovického swapu. Právě takzvané swapy – výměnné obchody, by měli podle propagátorů změnit spotřební návyky.

Neplýtvá se při nich věcmi ani penězi. Co se lidem líbí, to si prostě vezmou. To, co pak dlouho leželo zbytečně ve skříni nebo co se dotyčnému nehodí, na swapu zkrátka nechá. „Můžete přijít, jenom přinést věci a nic si neodnést a nebo obráceně. Nemusíte nosit nic a jenom si něco vzít,“ přiblížila spoluzakladatelka Lucie Poubová. Mnohé věci se pak na swapu ani neohřejí.

„Velký zájem je třeba i o neotevřenou kosmetiku. To třeba trvá tak půl minuty, než z daného stolečku zmizí. Naši dobrovolníci nabízený sortiment pořád doplňují. Když přijdete třeba za deset minut, tak už je tu úplně jiné zboží,“ pokračovala Poubová. Oslovení lidé na holešovickém swapu přiblížili, že stejné množství věcí, které na výměnný obchod donesli, si také odnášejí. „My jsme donesli věci, ze kterých malá už vyrostla, a odneseme si větší. Je to super,“ podotkly další návštěvnice.

Lidé se učí novým návykům

Prezident Svazu obchodu a cestovní ruchu ČR Tomáš Prouza míní, že vyhazování nechtěného oblečení je pouhým plýtváním. „Ne všichni se třeba naučili oblečení, které nechtějí, věnovat například na charitu. Pro řadu lidí pak taková výměna znamená významnou úsporu peněz,“ reagoval. Podle spoluorganizátorky akce Ivany Špačková pak tyto akce učí lidi spotřebitelskému návyku.

„Tedy tomu, že když něco hezkého pustí, tak si něco hezkého přinesou. Když si takovou věc domů přinesou, tak jim není třeba líto opustit krásný vlněný svetr, který stál spoustu peněž, ale jim zrovna nesedí,“ uvedla příklad. A jako bonus návštěvníkům švadlenka opraví například díru v teplákách. „Zkracuji kalhoty, nebo je naopak prodlužuji. Dělám zkrátka jednoduché opravy, aby si lidé mohli oblečení odnést a hned začít nosit,“ přiblížila švadlena Jiřina.

Na díru v oblečení však na takových místech lidé málokdy narazí. „Vždy se snažíme u vstupu věci trochu filtrovat a věci, které už se nám sem nehodí nebo nelíbí, tak vracet lidem,“ vysvětlila další spoluzakladatelka Swap Prague Kristýna Holubová. Poubová pak doplnila, že do swapu nepatří například žmolkovité, rozbité či roztrhané věci.

Po zaplacení vstupného si lidé mohou odnést, co chtějí – doporučený limit je 20 věcí. Navíc zde mohou lidé nabízet a vyměňovat i vlastní služby. Většina věcí, které lidé ve swapu nabízí, je použitá, najdou se ale i kousky úplně nové a nevybalené. „Někdo například přinesl naprosto nový a nevybalený vibrátor,“ vypíchla zajímavost Holubová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování
Partie

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama