reklama

Lidé se bojí muslimů a dál uprchlíky nerozlišují. Země není nafukovací, tvrdí Šándor

Naše země není nafukovací. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS to uvedl bezpečnostní analytik Andor Šándor. „Lidi, kteří k nám přijdou, je potřeba dostatečně prověřit, aby nepředstavovali bezpečnostní hrozbu,“ dodal. Podle něj je potřeba usilovat o jejich integraci.

reklama

„Lidé často nerozlišují a bojí se uprchlíků – muslimů, a to je ten problém. Statisíce cizinců jsou tu dlouho a pracují v odvětvích, ve kterých se bez nich neobejdou,“ uvedl bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Podle exkluzivního průzkumu pro CNN Prima NEWS je totiž zřejmé, že česká veřejnost uprchlíky spíše odmítá. Proti jejich přijetí se vyslovilo 52 procent dotázaných. Naopak podle 28 procent bychom migranty přijímat měli. Ostatní respondenti si nejsou jistí.

„Myslím, že obecně přijímáme lidi, kteří jdou na trh práce, a většina Čechů s nimi zkušenost má, a ne nutně negativní. Pak je tu ale obava z uprchlíků a to je způsobené negativním postojem politiků k těmto lidem,“ řekla ve Zprávách Plus Magda Faltová ze Sdružení pro integraci a migraci. Připomněla, že jsme i v minulosti „s otevřenou náručí“ přijímali uprchlíky z Jugoslávie nebo Řecka.

S tím souhlasil i Šándor. „Už druhé volby jsme svědky billboardů s textem ‚Ne islámu‘. Vždyť to je protiústavní, česká ústava zaručuje svobodu vyznání,“ hodnotí.

Podle něj bychom proto měli zastávat jasnou pozici. „Země není nafukovací a kdo sem chce jít, musí být prověřen, aby nebyl nebezpečný. Uprchlíci přicházejí mnohdy z míst, kde jsme země pomáhali destabilizovat. Umím si představit solidaritu, ale za bezpečnostních podmínek,“ doplňuje Šándor.

Z Afghánistánu k nám přichází elita

Jak potvrzuje průzkum, Češi jsou ochotni vzít mezi sebe cizince, kteří jsou vzdělaní. Plných 73 procent dotazovaných uvedlo, že takové by Česká republika měla přijmout. Jenom 14 procent se vyslovilo proti.

„V případě uprchlíka, který utíká ze země, protože tam nemůže žít, to nesouvisí se vzděláním a ekonomickou situací. Mění se to v souvislosti se zemí původu. Z Afghánistánu odcházejí spíše lidé, kteří jsou vzdělaní – elity. Ti další nemají prostředky ani kapacitu odejít,“ popsala Faltová. Česká republika podle ní ovšem potřebuje kvalifikované i nekvalifikované pracovníky. Je však potřeba je dobře integrovat do českého prostředí.

„To je velký problém. Někteří se ani po 30 letech nebyli schopni naučit jazyk. To je stanovené tím, kde bydlí. Ve Švýcarsku jasně určí, kde budete bydlet. U nás často žijí v uzavřených komunitách,“ říká Šándor. Podle Faltové ale jazyk není jediným nástrojem, jak lidi integrovat. „Společnost by měla být otevřená, aby lidé měli chuť se jazyk učit,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama