Léky výrazně zdražily. Ceny stouply až o desítky procent, lidé za ně doplácí stovky korun

Výpadkům léků a jejich zvyšování cen se lidé v současné době nevyhnou.

Léky zdražují a budou dál

Návštěva lékárny teď může vyjít poněkud draho. Léky zdražily meziročně zhruba o 10 procent, některé ale i o dvojnásobek a cena jednoho z medikamentů vyletěla dokonce o stovky procent. Stojí za tím především inflace, zvýšené ceny energií i surovin a tím dražší výroba medikamentů.

Doplatky za stovky korun. To je realita, se kterou se mohou zákazníci potkat v lékárnách. Ceny léků totiž stále rostou. „Léky skutečně zdražují. A je to především vlivem tlaků na ceny výrobců,“ sdělil Aleš Nedopil z lékárny U bílého lva v Říčanech.

Zdražení si všimli také zákazníci. „Všimla jsem si, ale nějak to neřeším, protože zdraví je důležité, nedá se nic dělat,“ řekla jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Zdražily o 10 až 15 procent. Normálně je kupuju, protože je potřebuju,“ dodal další dotazovaný.

Průměrně ceny léků narostly ve srovnání s minulým rokem o 10 až 15 procent. To je případ třeba Ibalginu nebo Mucosolvanu. V případě medikamentu Pragiola, který se využívá při léčbě epilepsie, je to o hodně větší částka. Ještě před rokem stál asi 350 korun. Teď je to skoro dva tisíce, v některých lékárnách ještě víc. „Původní cena Pragioly byla 507 korun a aktuální, za kterou můžu objednat u distributora, je 2 573 Kč,“ potvrdil Nedopil.

„Naši dodavatelé v průběhu roku 2022 zdražili, někteří dokonce dvakrát, někteří ne. Mohu potvrdit, že se cesty k surovinám velmi zkomplikovaly, zvláště po covidu, v průběhu roku 2021 až 2022, což pochopitelně zvyšuje náklady,“ uvedl Michal Petrov, mluvčí řetězce lékáren Dr. Max.

Dochází ale i k opačné situaci. Některé léky jsou tak levné, že se je výrobcům nevyplatí dovážet na český trh, třeba léčba krevního tlaku vyjde měsíčně zhruba na dvacet korun. Lékárny pak prodávají léčiva na recept pod cenou a ztrátu si podle lékárníků kompenzují u volného prodeje, který stát nereguluje.

Tagy: