Češi si po třech letech užili Velikonoce bez jakýchkoliv omezení. Dle dat ministerstva zdravotnictví je stav epidemie COVID-19 nejlepší od začátku loňského podzimu. Nemoc pomalu odchází i v zahraničí.
Optimistické náladě ve společnosti nahrávají oficiální covidová čísla, ze kterých vyplývá, že je poslední omikronová vlna zřejmě za námi. Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650.
Vláda těsně před Velikonocemi zrušila poslední výrazné opatření – nošení respirátorů ve veřejné dopravě. Lidé tak po třech letech mohli konečně oslavit velikonoční svátky v podstatě stejným způsobem, jako byli zvyklí před pandemií.
Přesto však nelze ani nadále brát zákeřnou nemoc na lehkou váhu. Od začátku února se totiž v Česku snižují počty lidí testovaných na koronavirus. Zatímco počátkem února laboratoře otestovaly až 185 000 vzorků za den, tuto neděli laboratoře podle průběžných údajů prověřily 4 811 vzorků. Bylo to o dvě pětiny méně než před týdnem.
„Rozhodnutím vlády covid skončil, akorát jsou teď všichni nemocní, zrovna tady mám covid pozitivní pacientku,“ rýpl si v minulém týdnu v reakci na dotazy CNN Prima NEWS šéf lékařské komory Milan Kubek. „Je jasné, že když není zájem o testování a lidé chodí v současnosti velice málo na testy, tak jsou samozřejmě výsledky a počty nově nakažených naprosto zavádějící. Skutečná čísla nemocných jsou mnohem větší,“ doplnil.
Virová nálož v Česku zůstává i nadále podle dalších odborníků poměrně vysoká. „Z průzkumu pražských odpadních vod vyplývá, že množství viru v populaci je srovnatelné s loňským listopadem,“ řekl webu iROZHLAS.cz Jan Bartáček z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Covid v zahraničí
A jaká je situace v zahraničí? Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, se například v Německu během neděle snížila na 834 ze sobotních 877. Před týdnem byla na 1c098 a před měsícem na 1 651, uvedla agentura DPA.
I němečtí odborníci ale berou zlepšující se čísla s nadhledem. Již delší dobu předpokládají, že bude velký počet případů, které Institut Roberta Kocha nezaznamená kvůli přetíženosti zdravotnických úřadů a proto, že ne všichni nakažení si nechávají udělat test PCR. Pouze tyto testy se přitom stejně jako v České republice započítávají do statistik.
S vysokým počtem případů se v minulých týdnech potýkali také v sousedním Rakousku. Rovněž tam již incidence klesla pod tisíc a země zrušila velkou část protiepidemických opatření. Od víkendu zůstala povinnost nošení ochrany dýchacích cest už jen v obchodech s potravinami, v prostředcích veřejné dopravy a v nemocnicích či v pečovatelských domech.
Situace se výrazně zlepšuje také v dalších státech, které zápasily s druhou omikronovou vlnou. Z desítek tisíc případů denně počátkem března se v Nizozemsku dostali na několik tisíc denně v posledních dnech. Klesající tendenci má epidemie také například v Izraeli. Naopak mírně případů přibývá v USA, nejedná se zatím o žádné dramatické nárůsty, přesto se v zemi na další vlnu preventivně připravují.
Pandemické Velikonoce
Česko má za sebou první Velikonoce od roku 2019 bez jakýchkoliv omezení. „Lidi, neblbněte, zůstaňte o svátcích doma, dodržujte omezení a neohrožujte ostatní. Prosím! I když to vypadá, že bude krásně,“ vzkazoval ještě před dvěma lety občanům tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že si tradiční Velikonoce lidé užijí za rok.
Jenže o 12 měsíců později platila vůbec nejpřísnější opatření, jaká byla v zemi během pandemie zavedena. Byly uzavřeny okresy, ze kterých lidé mohli vycestovat pouze ve výjimečných případech – jako cesta do práce či k lékaři – a venku lidé museli nosit roušky, i když kolem nich nikdo nebyl. Změna tak nastala až letos...