Příznaky jako dušnost a bolest na hrudi přisuzují lidé onemocnění COVID-19. Mnozí si ale neuvědomují, že podobně se projevuje také infarkt myokardu. „Příznaky covidu a infarktu se mohou stírat,“ upozorňuje kardiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Pazderník.
Zdravotní bratr Vojtěch K. pracuje druhým rokem v pražské Všeobecní fakultní nemocnici na intenzivní péči v kardiologii. Pacientů podle něj od ledna nepřibylo, avšak objevují se více závažné případy. „Lidé se bojí chodit k doktorovi a zanedbávají své zdraví. Do nemocnice se dostávají až v akutní fázi. Mnozí si také myslí, že mají koronavirus, ale ukáže se, že je to infarkt,“ popsal zdravotní bratr.
Ztratil hlas, pak začal koktat. Covid může zasáhnout mozek víc, než se myslelo
Některé neurologické symptomy nevymizí z těla hned po skončení onemocnění COVID-19. Dokazuje to stále více studií. Příznaky jako únava, mozková mlha či ztráta čichu přetrvávají i po vyloučení viru z těla a mnoho pacientů těmito neduhy trpí i několik měsíců. Z novějších studií navíc vyplynulo, že koronavirus může způsobovat zapomnění, psychózu, mánii nebo koktání. V některých případech může vyvolat také duševní choroby.
Podle šéfa České kardiologické společnosti Aleše Linharta a přednosty kardiologie ve fakultní nemocnici více závažnějších případů nepřibylo, avšak souhlasí s tím, že lidé zaměňují příznaky infarktu za covid. „Lidé si neuvědomují, že bolest na hrudi k prvotním příznakům covidu nepatří a mají pocit, že to, co je trápí, je koronavirus. S takovými pacienty jsme se už setkali,“ upřesnil Linhart.
Podle něj se bolest na hrudníku u infarktu a koronaviru výrazně liší. „U covidových pacientů nejsou bolesti za hrudní kostí, ale tam, kde se plicní tkáň zanítí a kde se o sebe třou listy pohrudnice. Bolest tak může vznikat na boku, zádech nebo nad játry,“ vysvětlil Linhart. Kromě toho se liší i rychlost, s jakou bolest nastupuje.
„Většinou tomu předchází dechové potíže, navíc u koronaviru nastupují bolesti pomalu, u infarktu však v řádu desítek minut. U aortální disekce nastupuje bolest, jako když práskne bičem. To vám covid samozřejmě neudělá,“ doplnil. Upozornil také, že ti, kteří pociťují dechovou tíseň a bolest na hrudi, by si měli okamžitě přivolat záchrannou službu. „Určitě se to nedá bagatelizovat a považovat za infekci koronaviru,“ dodal Linhart.
Chorob spojených s dušností je několik desítek
Kromě infarktu mohou symptomy dušnosti a bolesti na hrudníku znamenat i další nemoci. „Chorob, které jsou spojeny s dušností, je několik desítek,“ upozornil Pazderník z IKEM. „Může to být jakékoliv plicní onemocnění, astma, srdeční selhávání či plicní embolie,“ poukázal. „Všeobecně se ví, že je covid spojený s trombotickými komplikacemi. To znamená, že vídáme pacienty, kteří po několika dnech covidu přijdou s komplikací typu plicní embolie či infarkt. Koronavirus zvyšuje riziko, že se vytvoří nějaká krevní sraženina,“ doplnil Pazderník.
Za loňský rok zaznamenali lékaři v Česku a evropských zemích méně infarktů. Podle Linharta pokles způsobilo především to, že nemocní nevyhledali lékařskou pomoc z obavy před nákazou covidem. „Za loňský rok jsme zaznamenali v naší nemocnici úbytek pacientů s infarktem zhruba o 10 až 20 procent. Za letošní rok čísla nemáme, proto nemohu říct, zda je jich více, nebo ne,“ upřesnil.
Situaci podle Linharta zhoršuje i to, že asi pětina nemocných loni nedorazila na preventivní prohlídky. „Dlouhodobá špatná kontrola srdečního rytmu, tlaku, srdečního selhání či cholesterolu bude mít později následky v podobě mnohem vážnějších komplikací. Například včasná léčba vysokého tlaku snižuje riziko selhání srdce téměř o polovinu,“ uvedl Linhart.
Příčinou srdečního selhání je často ischemická choroba srdeční, zejména po infarktu, dále vysoký krevní tlak či cukrovka. Třetina pacientů, kteří přicházejí k lékařům se srdečním selháním, má zároveň cukrovku. Srdeční selhání mívá nevýrazné projevy, které lze zaměnit s jinými chorobami. Nemocným například otékají nohy, hůř se jim dýchá, jsou unavení, buší jim srdce, ale mohou trpět i nechutenstvím nebo zvětšováním břicha.