reklama

Lipavský absolvoval schůzku se Zemanem. V čem se s prezidentem neshodnou?

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) absolvoval v úterý dopoledne zhruba 40minutovou diskusi s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Zatím se nepotvrdilo, že by zrovna on měl být trnem v oku hlavy státu. Jedním z témat byl postoj obou politiků ke státu Izrael.

reklama

Lipavský po schůzce vystoupil na tiskové konferenci. Diskusi se Zemanem označil za věcnou a korektní. „Přišel jsem se představit jako kandidát na ministra zahraničí. Dostal jsem možnost představit panu prezidentovi své postoje,“ řekl Lipavský.

Zeman už v polovině listopadu zmínil, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. V médiích se nejčastěji spekulovalo o tom, že nechtěným ministrem by mohl být právě Lipavský, a to například kvůli chladnějším postojům k Izraeli. Pirátský exposlanec během brífinku potvrdil, že i na toto téma s prezidentem diskutoval.

„Vnímám Izrael jako důležitého partnera pro Českou republiku. Takhle jsme se o tom s Milošem Zemanem bavili. Probírali jsme i kontroverznější otázky. Mimo jiné plán o přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zmínil jsem, že by ČR v tomto ohledu neměla dělat ukvapená rozhodnutí,“ řekl Lipavský.

Rovněž s hlavou státu řešil svůj postoj k visegrádské čtyřce, Rusku i Číně. Zároveň Lipavský nechtěl hodnotit, jak na jeho názory Zeman reagoval. „Nemůžu mluvit za pana prezidenta,“ zopakoval Lipavský několikrát s tím, že dotazy na jmenování vlády by měly být mířeny spíš na prezidenta a premiéra.

Podle ústavy prezident jmenuje premiéra, na jeho návrh jmenuje ostatní členy kabinetu a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) i další členové vznikající vlády několikrát zopakovali, že nehodlají z personálního složení kabinetu ustupovat.

Lidovecký předseda a kandidát na ministra práce Marian Jurečka už v neděli zmínil, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama