Lipavský se zúčastní zasedání ministrů EU ve Lvově. Zřídí vyšetřovací tribunál ruských zločinů

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se v pátek v ukrajinském Lvově zúčastní zasedání svých unijních protějšků. Šéfové diplomacií tím na 80. výročí konce druhé světové války chtějí poukázat na solidaritu se zemí, která již přes tři roky čelí ruské invazi. Zároveň mají podepsat dokumenty o zřízení zvláštního tribunálu pro vyšetřování zločinu agrese proti Ukrajině.

Zatímco na moskevském Rudém náměstí se v pátek uskuteční vojenská přehlídka agresora, v západoukrajinském Lvově se sejdou ministři zahraničí států EU a dalších zemí, aby Ukrajině vyjádřili podporu. Zasedání se kromě Lipavského zúčastní mimo jiné také šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová nebo ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Jediným unijním ministrem, který do Lvova nepřijede, je Péter Szijjártó z Maďarska. Ze zemí mimo EU dorazí Britové, Norové, Makedonci a Moldavané.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko porušilo příměří, které samo vyhlásilo. Vypustilo naváděné bomby na Sumy, tvrdí Kyjev

„Zatímco Putin a jeho kámoši se předvádí na Rudém náměstí, považuji za důležité, abychom společně ukázali, že stojíme za Ukrajinou. Zároveň v pátek slavíme Den Evropy a ironické je, že ho Ukrajina začala slavit právě v tento den až po ruské invazi. Putin tedy dosáhl dvou věcí: rozšířil NATO a přiblížil Ukrajinu k Evropě,“ uvedl Lipavský pro CNN Prima NEWS.

Tribunál k odsouzení ruských zločinů

K hlavním bodům jednání bude patřit podpis dohody mezi EU a Ukrajinou na podporu zbrojního průmyslu a zasedání ministrů Koalice států k vytvoření zvláštního tribunálu ke zločinům proti Ukrajině. Cílem vyšetřovacího tribunálu je postavit před soud osoby odpovědné za zločin agrese proti zemi.

Společné prohlášení ministrů zahraničních věcí zúčastněných zemí má zdůraznit význam mezinárodní podpory pro zřízení tribunálu. Zároveň má vyzvat ostatní státy a mezinárodní organizace, aby tuto iniciativu aktivně podpořily.

Tribunál má hodnotit zločin agrese podobně, jak jej definuje Římský status Mezinárodního trestního soudu. V případě, že tribunál obžaluje hlavu státu, premiéra nebo ministra zahraničí (tedy posty spojené s mezinárodní imunitou), soudce nařídí přerušení řízení do doby, než se daná osoba přestane nacházet v jedné ze zmíněných pozic.

Akce se uskuteční k 80. výročí konce druhé světové války, které si na Ukrajině i v Rusku připomínají 9. května. Většina Evropy jej slaví již o den dříve. Moskva v souvislosti s oslavami pořádá každoroční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Kvůli pokračující invazi na Ukrajinu ji většina západních zemí ignoruje a účastní se jí jen Putinovi spojenci jako čínský prezident Si Ťin-pching nebo kazašská hlava státu Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev.

Najdou se ale i výjimky – z evropských zemí pozvánku přijal například slovenský premiér Robert Fico (kuriózní přitom je, že zasedání ve Lvově se má zúčastnit také jeho ministr zahraničí Juraj Blanár). Celkem má do Moskvy přijet 29 světových lídrů, píše agentura Reuters.

Kvůli oslavám ruský prezident vyhlásil jednostranné třídenní příměří, které mělo platit od čtvrtka do soboty. Kyjev ovšem informoval, že Rusové příměří ve čtvrtek ráno sami porušili, když třikrát vypustili naváděné bomby na Sumskou oblast. Pokračují údajně také pozemní útoky na východě Ukrajiny.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry demolice ruského tanku. Ukrajinci používají „dračí oheň“, který propálí i ocel

Tagy:
vyšetřování Ukrajina politika mezinárodní vztahy Evropská unie Rudé náměstí ministr zahraničí Jan Lipavský Lvov Kaja Kallasová tribunál trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír Andrij Ivanovyč Sybiha