Nominace Jana Lipavského (Piráti) na ministerstvo zahraničí je slabá. Myslí si to někdejší šéf české diplomacie a končící ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V Černínském paláci by měl podle Zaorálka usednout někdo s erudicí a silnějším politickým mandátem. K Lipavskému má výhrady prezident Miloš Zeman, i přes to ho však ministrem jmenuje.
Zaorálek naznačil, že chápe výtky prezidenta Miloše Zemana vůči kandidátovi Pirátů Janu Lipavskému na ministerstvo zahraničí. „Připadá mi, že vhodný je takový kandidát, který má určitou známost, o kterém se ve světě ví. A také má mít silný politický mandát,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Zaorálek.
Zemanovi vadí bakalář Lipavský. Přitom Hamáček jako pouhý maturant u něj prošel bez výhrad
Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), hlavním důvodem je podle něj nízká kvalifikace uchazeče, který má pouze bakalářský diplom. Přitom Jan Hamáček, který v končící vládě Andreje Babiše zastával post ministra vnitra a místopředsedy vlády, je pouze maturantem. A ministry bez titulu měl dokonce Zeman i ve své vlastní vládě, která vznikla v roce 1998.
„Měl jsem možnost se o tom přesvědčit. Každý partner si zjistí, kdo je ministr zahraničí, jestli má váhu, autoritu a politickou sílu ve své zemi. Což Piráti nemají,“ připomněl Zaorálek volební debakl Pirátů, kteří mají ve Sněmovně jen čtyři poslance.
Zaorálek šéfoval ministerstvu zahraničí v letech 2014 až 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky. V kabinetu Andreje Babiše (ANO) zastává post ministra kultury. Poté, co se ministrem zahraničí stal Tomáš Petříček (ČSSD), Zaorálek několikrát řekl, že resort je vykuchaný. „A teď se bude vykuchávat dál,“ varoval Zaorálek.
„Slabá nominace na tento post upozaďuje roli ministerstva. Je to nešťastný trend, který vidím i v dalších zemích v Evropě. Daleko více na sebe rozhodování vážou premiéři,“ podotkl Zaorálek.
Kompetenční žaloba, kterou na prezidenta kvůli nejmenování Lipavského chystal šéf ODS a premiér Petr Fiala, by podle Zaorálka nic nevyřešila. Z kompetenční žaloby nakonec sešlo. Premiér Petr Fiala (ODS) se s prezidentem dohodl, že jmenuje celou vládu ve složení, které ministerský předseda navrhl.
Podle Zaorálka si mohl Zeman nejmenování Lipavského dovolit, protže přímo volený prezident má silnější mandát než hlavy státu, které byly voleny nepřímo. „I předchozí prezidenti uplatňovali svůj odlišný názor při jmenování vlády – a to nebyli přímo voleni. Navíc ministr zahraničí by měl být pro prezidenta klíčový partner. Není tedy moc překvapivé, čeho jsme byli svědky,“ dodal Zaorálek.
Zaorálek hrával se Zemanem šachy
Zaorálek se tak nepřímo zastal Zemana, který Lipavského sice jmenuje, ale jeho výhrady prý přetrvávají. Podle Zemana nemá někdejší pirátský poslanec dostatečnou kvalifikaci a má nízké vzdělání. Lipavský má titul bakalář. Prezidentovi vadí také jeho údajné odtažité vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce.
Exministr Zaorálek měl s prezidentem dobré vztahy. V roce 2017 v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že si s prezidentem porozuměli a že už se nebojí, co Zeman řekne. Politici spolu dokonce po oficiálních schůzkách hrávali šachy.
Redakce se zeptala kandidáta na ministra Jana Lipavského, co na kritiku říká. Na dotaz však nereagoval. Piráti Lipavského nadále hájí. „Za jeho nominací plně stojíme. Stejný postoj deklaroval i premiér Petr Fiala. Jde o kvalitního kandidáta a reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách,“ napsal minulý týden na Twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.