reklama

Lidé nezvládají dlouhodobý lockdown. Australan se zapálil, Číňané trpí zákazem nákupů

Třináct milionů lidí v čínském Si-anu je v karanténě. Obyvatelé nesmějí opouštět své domovy, a to ani kvůli nákupům potravin. Ty přitom lidem zavřeným doma slíbily dodávat úřady. Přísný lockdown trápí také Australany. Mnohým z nich už dochází nervy.

reklama

Lidé nesmí v čínském Si-anu už třetí týden v kuse z domu. Úřady sice občanům rozdávají jídlo zdarma, podle mnohých to ale nestačí. Ze strachu z hladomoru se tak ve městě rozmohl barterový obchod, lidé za základní potraviny vyměňují i drahé zboží.

„Jak máme žít? Co máme jíst? Před několika dny jsme mohli vyjít ven, abychom si nakoupili potraviny, ale to zrušili... Všechny on-line aplikace pro nákup jídla mají buď vyprodáno, nebo nemohou doručovat,“ napsal na čínské sociální síti Weibo jeden obyvatel města. Potraviny lidem slíbily dodávat místní úřady, které by měly rozvážet balíčky s potravinami. I ty ale před pár dny přiznaly, že mají potíže s dodávkami základních potřeb.

Psychické dopady

Přísný lockdown a drsná protiepidemická opatření sužují také Australany. Na Nový rok se přímo v centru Melbourne na ulici zapálil muž. Podle svědků na protest proti covid pasům a očkování. „Křičel ‚pryč s očkovacími pasy, pryč s digitální identifikací‘. Polil sebe a auto benzínem,“ uvedli svědci na Twitteru.

Na Australany tak psychicky dopadá dlouhodobá izolace. Zejména ve státě Viktoria byli lidé po dlouhé měsíce zavření doma, vycházet směli jen na nákup, nesměli se ani navštěvovat. „Lidé se tam ocitli v strašlivé izolaci a nejenom to. V Austrálii je velmi draho a někteří neměli ani na zaplacení, takže není divu, že se někdo dostane tak daleko, že spáchá sebevraždu,“ řekla psycholožka dlouho žijící v Austrálii Nadia Hudsky-Puková.

Navíc se v uzavřené a přísně střežené společnosti objevil nový prvek. „Všichni jsou tam úplně vykulení z toho, jak lidé udávají. Když by někdo přišel k někomu na návštěvu a jiný soused to viděl, okamžitě volá policii. A to přesto, že vědí, že lidé z toho budou mít malér a taky zaplatí 1 600 dolarů pokutu,“ doplnila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama