Loterijní vyhlášky v Praze jsou podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v rozporu se zákonem, a proto městu ukládá pokuty, které již přesahují pět milionů korun. Pražská koalice Spolu bude příští týden poprvé jednat o novele vyhlášky o hazardu, jejímž cílem je, aby už město pokuty nedostávalo. Návrh počítá například se zrušením zákazu hazardu v jednotlivých městských částech. Zastupitelům zbývá poslední zasedání do konce roku, kdy mohou kolizní situaci vyřešit, jinak se mohou negativní finanční důsledky loterijní vyhlášky ještě prohloubit. A nejde jen o pokuty od ÚOHS, hrozí i možné soudní spory s provozovateli, kteří by se mohli domáhat stovek milionů korun jako náhrady škody.
Pražští radní se minulý týden usnesli, že magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí předsedy ÚOHS, který metropoli uložil pokutu ve výši 2,4 milionu korun za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Pokutu hlavní město zaplatí. O další podobě vyhlášky budou jednat zástupci koalice.
ČTĚTE TAKÉ: Návratu tramvají na Václavské náměstí nic nebrání. Pochybné, říká opozice
Z dokumentu magistrátu vyplývá, že zákaz technických her by mohl dál platit na celém území Prahy. Zmizet by měla naopak možnost, aby si radnice mohly schválit naprostý zákaz hazardu, zrušit by se měla tzv. nulová tolerance. To byl jeden z argumentů ÚOHS pro udělení pokuty.
Aby město vyhovělo výtkám ÚOHS, mohlo by vzniknout pravidlo platné na celém území metropole, kdy nesmí být herny v okolí některých budov. Návrh nyní zmiňuje školy a školská zařízení, kam spadají třeba i domy dětí a mládeže nebo školní kluby. Takových zařízení je v Praze 3 169. Herny by nesměly být v okruhu 200 metrů vzdušnou čarou.
Magistrátní návrhy v minulém týdnu kritizovali někteří zastupitelé. Opoziční zastupitel Václav Bílek (ANO) řekl, že zamýšlený krok chápe pouze jako snahu odvrátit pokuty od ÚOHS, ale nikoliv jako řešení hazardu v Praze. Návrh, zejména vzdálenost od škol, kritizoval zastupitel, člen výboru a poslanec Patrik Nacher (ANO). „201 metrů, tam už to nevadí?“ ptal se ironicky. Magistrát by měl podle jeho slov udělat analýzu, jak se změnila situace v hazardu po zavedení vyhlášky.
Senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (zvolena za Spolu), která byla jako radní u vzniku vyhlášky, uvedla, že snahou města bylo při tvorbě vyslyšet názory městských částí. Město podle jejích slov tehdy nemělo žádný signál, ani od některého z ministerstev, že by vyhláška neměla být v pořádku.
„Trvám na principu subsidiarity, to znamená právo městských částí si rozhodnout o nulové toleranci hazardu. To nemůže ohrožovat hospodářskou soutěž, protože to jsou pro všechny podnikatele stejné podmínky. Toto aktuálně řeším i s ministerstvem financí ohledně regulace hazardu v zákoně,“ sdělila Marvanová pro CNN Prima NEWS.
„Vypadá to, že Prahu bude třeba znovu ubránit před hernami a hracími automaty,“ napsal zase na sociální síti X lídr Prahy sobě Jan Čižinský.
Městské části: Přijdeme o peníze
Současnou vyhlášku, která předpokládá úplný zákaz technické hry na území hlavního města, dlouhodobě kritizují starostové městských částí. Ti upozorňují zejména na drtivý dopad na hospodaření jejich městských částí. Praha na daňových výnosech z her a loterií podle kritiků přijde v následujících letech o stovky miliónů korun. Minulé vedení radnice v čele s Hanou Kordovou Marvanovou a Janem Čižinským slíbilo tento výpadek příjmů městským částem kompenzovat, k tomu podle kritiků nedošlo.
Podle Čižinského však příjmy z hazardu v posledních letech rostly, takže je nebylo nutné městským částem nahrazovat. Starosta Prahy 7 to řekl pro CNN Prima NEWS.
Již na svém únorovém sněmu pražští starostové upozorňovali na podfinancování svých městských částí, které se ještě prohloubilo vysokou inflací. Starosta MČ Praha 9 tehdy varoval, že budou citelně chybět peníze na podporu sportu, spolkového života a kultury. „Dnes nemáme žádný recept, odkud se peníze vezmou. Pokud výpadek nahrazen nebude, hrozí, že se například sport značně omezí,“ upozorňoval na nesplněný slib starosta Tomáš Portlík (ODS).
Praha nedávno dostala druhou pokutu za chyby v loterijních vyhláškách. Letos v červnu předseda ÚOHS potvrdil sankci 2,7 milionu korun za stejnou chybu ve vyhláškách platných v letech 2012 až 2018, tuto pokutu už metropole musela zaplatit. Celkem už hlavní město dostalo pokuty ve výši přes pět milionů korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář, říká Hlaváček