reklama

Lukašenko je jen pěšákem Ruska, Putin ho drží u moci. Válka ale nehrozí, míní Svoboda

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko je pouhým pěšákem Ruska. Jakmile přijde o podporu ze strany Vladimira Putina, bude to jeho konec, o to by se měla Evropské unie snažit, radí bývalý šéf diplomatů a někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic je demonstrací síly, k ozbrojenému konfliktu ale podle něj nedojde. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Především Polsko, ale také Litva a Lotyšsko se v posledních týdnech potýkají s náporem lidí snažících se dostat přes běloruskou hranici. Západ obviňuje Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země, vydělává na nich, a pak je posílá k hranicím EU. Minsk se tak podle západních států mstí za sankce, které sedmadvacítka na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění dlouhodobě odmítá.

Cyril Svoboda vnímá téma migrace jako vážný problém – podle něj neexistuje lepší téma, jak rozhádat Evropu, protože se pohled na řešení podobných krizí výrazně liší stát od státu. Toho využívají jiné mocnosti.

„Fakticky to je politika Ruska. Lukašenko je pouze pěšák. Rusko chce ukázat dvě věci. Že bude jednat jen s některými státy Evropy, hlavně s Německem. Je pro ně nepřijatelné jednat s EU a tím uznat její legitimitu. Putin si řekne o politickou cenu, nikoliv ekonomickou. To chce (turecký prezident) Erdogan,“ vysvětlil svůj pohled.

Jako příklad, kde by mohl ruský prezident zatlačit, by bylo uznání Krymu nebo zrušení sankcí výměnou za „zastavení“ migrace. Podle Svobody drží Lukašenka u moci už pouze Putin, bez něj by se už dávno odporoučel. Proto je podle něj klíčové, aby se EU ukázala jednotná a nerozhádala se.

Navíc se u ukrajinských hranic formuje podle některých armádních pozorovatelů až 100 tisíc ruských vojáků. Pokud by odhad nebyl daleko od pravdy, šlo by o zřejmě největší mobilizaci od dob Sovětského svazu. Svoboda věří, že jde o součást strategie, která přímo souvisí s krizí na polsko-běloruských hranicích.

Na druhou stranu si nemyslí, že by se schylovalo k invazi na Ukrajinu či nějakému velkému vojenskému konfliktu, spíše vnímá přítomnost ruských vojáků u hranic jako demonstraci síly. „Klíčem je zbavit Lukašenka podpory, bez které nemůže být u moci. Nikdo tam nemá odvahu mu tam něco říct. Jakmile podpora z Ruska skončí, lidé seberou odvahu a začnou to dělat jinak,“ uzavřel bývalý šéf diplomacie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama