Lukašenko je jen pěšákem Ruska, Putin ho drží u moci. Válka ale nehrozí, míní Svoboda

Podporovatel Alexandra Lukašenka

360° 23.11.2021

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko je pouhým pěšákem Ruska. Jakmile přijde o podporu ze strany Vladimira Putina, bude to jeho konec, o to by se měla Evropské unie snažit, radí bývalý šéf diplomatů a někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic je demonstrací síly, k ozbrojenému konfliktu ale podle něj nedojde. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Především Polsko, ale také Litva a Lotyšsko se v posledních týdnech potýkají s náporem lidí snažících se dostat přes běloruskou hranici. Západ obviňuje Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země, vydělává na nich, a pak je posílá k hranicím EU. Minsk se tak podle západních států mstí za sankce, které sedmadvacítka na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění dlouhodobě odmítá.

Cyril Svoboda vnímá téma migrace jako vážný problém – podle něj neexistuje lepší téma, jak rozhádat Evropu, protože se pohled na řešení podobných krizí výrazně liší stát od státu. Toho využívají jiné mocnosti.

„Fakticky to je politika Ruska. Lukašenko je pouze pěšák. Rusko chce ukázat dvě věci. Že bude jednat jen s některými státy Evropy, hlavně s Německem. Je pro ně nepřijatelné jednat s EU a tím uznat její legitimitu. Putin si řekne o politickou cenu, nikoliv ekonomickou. To chce (turecký prezident) Erdogan,“ vysvětlil svůj pohled.

Jako příklad, kde by mohl ruský prezident zatlačit, by bylo uznání Krymu nebo zrušení sankcí výměnou za „zastavení“ migrace. Podle Svobody drží Lukašenka u moci už pouze Putin, bez něj by se už dávno odporoučel. Proto je podle něj klíčové, aby se EU ukázala jednotná a nerozhádala se.

Navíc se u ukrajinských hranic formuje podle některých armádních pozorovatelů až 100 tisíc ruských vojáků. Pokud by odhad nebyl daleko od pravdy, šlo by o zřejmě největší mobilizaci od dob Sovětského svazu. Svoboda věří, že jde o součást strategie, která přímo souvisí s krizí na polsko-běloruských hranicích.

Na druhou stranu si nemyslí, že by se schylovalo k invazi na Ukrajinu či nějakému velkému vojenskému konfliktu, spíše vnímá přítomnost ruských vojáků u hranic jako demonstraci síly. „Klíčem je zbavit Lukašenka podpory, bez které nemůže být u moci. Nikdo tam nemá odvahu mu tam něco říct. Jakmile podpora z Ruska skončí, lidé seberou odvahu a začnou to dělat jinak,“ uzavřel bývalý šéf diplomacie.

Tagy: