Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti za trestné činy související s terorismem. Oznámila to v úterý večer běloruská státní tisková agentura Belta, podle níž Krieger Lukašenka o milost požádal. Německé ministerstvo zahraničí podle agentury AP omilostnění muže potvrdilo, podrobnosti neposkytlo.
Běloruské bezpečnostní složky Kriegera uvěznily loni v listopadu a úřady ho obvinily z řady trestných činů, včetně terorismu, špionáže, žoldnéřství, založení extremistické organizace, nedovoleného nakládání se střelnými zbraněmi a výbušninami či narušení komunikačních tras. Nedávno média informovala, že ho soud odsoudil k trestu smrti.
ČTĚTE TAKÉ: „Ruská olympiáda“ narazila. Hrdě oznámené Hry přátelství měly přijít po Paříži, plán se mění
Třicetiletý Němec před několika dny v běloruské televizi uvedl, že lituje svých činů a doufá v milost. Krieger v televizi řekl, že se před rokem rozhodl odjet na Ukrajinu, která se brání ruské vojenské agresi, aby se stal zdravotníkem v některé cizinecké jednotce bojující na straně Kyjeva.
Ukrajinská tajná služba SBU mu poté podle jeho slov řekla, aby nastražil výbušniny na vlakové trati v Bělorusku. Při explozi se nikomu nic nestalo. Později ho Bělorusové zatkli. Zda vypovídal pod nátlakem, nebylo jasné, podotkla agentura Reuters.
Německé ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že Berlín je v intenzivním kontaktu s úřady v Minsku ohledně osudu německého občana odsouzeného k smrti. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí následně sdělil, že obě strany o případu jednaly, přičemž Minsk navrhl možná „konkrétní řešení“. Ta však neupřesnil.
Bělorusko je poslední zemí v Evropě, která uplatňuje trest smrti. Popravy se tam vykonávají zastřelením a odehrávají se za nejpřísnějšího utajení: datum se neoznamuje, tělo se nevydává příbuzným a nesděluje se ani místo, kde byl popravený pohřben.
Zatím není jasné, zda bude trest smrti bude nahrazen doživotním vězením, jak se to v Bělorusku obvykle v takových případech dělá, nebo zda bude Krieger propuštěn, napsala agentura AP.
Kriegerovo odsouzení podle agentury AP vyvolalo spekulace, že běloruské úřady mohly jednat v souladu s Moskvou ohledně možné výměny vězňů se západními zeměmi, která by zahrnovala Vadima Krasikova, jenž si v Německu odpykává doživotí za vraždu Čečence s gruzínským pasem spáchanou v roce 2019 v Berlíně. Lukašenko je jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusku mimo jiné poskytl běloruské území k jeho útoku na Ukrajinu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Maďarsko usnadnilo vstup pro Rusy a Bělorusy. Roste hrozba špionáže, slouží Kremlu, zní z EU