Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti za trestné činy související s terorismem. Oznámila to v úterý večer běloruská státní tisková agentura Belta, podle níž Krieger Lukašenka o milost požádal. Německé ministerstvo zahraničí podle agentury AP omilostnění muže potvrdilo, podrobnosti neposkytlo.
Běloruské bezpečnostní složky Kriegera uvěznily loni v listopadu a úřady ho obvinily z řady trestných činů, včetně terorismu, špionáže, žoldnéřství, založení extremistické organizace, nedovoleného nakládání se střelnými zbraněmi a výbušninami či narušení komunikačních tras. Nedávno média informovala, že ho soud odsoudil k trestu smrti.
ČTĚTE TAKÉ: „Ruská olympiáda“ narazila. Hrdě oznámené Hry přátelství měly přijít po Paříži, plán se mění
Třicetiletý Němec před několika dny v běloruské televizi uvedl, že lituje svých činů a doufá v milost. Krieger v televizi řekl, že se před rokem rozhodl odjet na Ukrajinu, která se brání ruské vojenské agresi, aby se stal zdravotníkem v některé cizinecké jednotce bojující na straně Kyjeva.
Rusko obviňuje zaměstnance české ambasády z pokusu o pašování. Mluví o silných léčivech
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires v Moskvě Jana Ondřejku, aby mu předalo protest kvůli tomu, co podle agentury Reuters označilo za pokus o pašování silných léčiv nebo rekreačních látek administrativně-technickým pracovníkem české ambasády. České ministerstvo zahraničí jednání českého diplomata na ruském resortu zahraničí potvrdilo, podrobnější informace neposkytlo.
Ukrajinská tajná služba SBU mu poté podle jeho slov řekla, aby nastražil výbušniny na vlakové trati v Bělorusku. Při explozi se nikomu nic nestalo. Později ho Bělorusové zatkli. Zda vypovídal pod nátlakem, nebylo jasné, podotkla agentura Reuters.
Německé ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že Berlín je v intenzivním kontaktu s úřady v Minsku ohledně osudu německého občana odsouzeného k smrti. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí následně sdělil, že obě strany o případu jednaly, přičemž Minsk navrhl možná „konkrétní řešení“. Ta však neupřesnil.
Bělorusko je poslední zemí v Evropě, která uplatňuje trest smrti. Popravy se tam vykonávají zastřelením a odehrávají se za nejpřísnějšího utajení: datum se neoznamuje, tělo se nevydává příbuzným a nesděluje se ani místo, kde byl popravený pohřben.
Zatím není jasné, zda bude trest smrti bude nahrazen doživotním vězením, jak se to v Bělorusku obvykle v takových případech dělá, nebo zda bude Krieger propuštěn, napsala agentura AP.
Kriegerovo odsouzení podle agentury AP vyvolalo spekulace, že běloruské úřady mohly jednat v souladu s Moskvou ohledně možné výměny vězňů se západními zeměmi, která by zahrnovala Vadima Krasikova, jenž si v Německu odpykává doživotí za vraždu Čečence s gruzínským pasem spáchanou v roce 2019 v Berlíně. Lukašenko je jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusku mimo jiné poskytl běloruské území k jeho útoku na Ukrajinu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Maďarsko usnadnilo vstup pro Rusy a Bělorusy. Roste hrozba špionáže, slouží Kremlu, zní z EU