Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.
„Než se vy všichni trenéři, poradci a sportovci vydáte do Japonska, přemýšlejte, zda byste tam vůbec měli letět. Protože pokud se tam vydáte jako turisté a vrátíte se s prázdnou, je lepší nevracet se vůbec. Říkám vám to jako prezident země, ne jako vedoucí veřejné organizace. Vyložte si to, jak chcete,“ citují Lukašenkův projev hlavní provládní tisková agentura Belta a web Gazeta.ru.
Zimní olympiáda 2022
Ze 108 běloruských reprezentantů na olympiádě si medaili na krk nepověsil zatím ani jeden. To Lukašenka naštvalo, protože do sportovců prý jeho země vkládá enormně velké peníze, ale výsledky nikde. „Financujeme sport více než kterákoli jiná země. Ale co se stalo? Oni zapomněli, že lidé chtějí vidět sportovce s medailemi,“ prohlásil.
Plán, jak sportovce motivovat k lepším výkonům, už běloruská hlava státu má. Chce cílit jen na vybrané jedince nebo týmy, u kterých má finanční podpora smysl. „Z té masy si musíme vybírat jen zrnka. Nás současný program podpory všech není špatný, ale kde jsou medaile? Potřebujeme rozsáhlou reformu financování tělesné výchovy a sportu,“ dodal Lukašenko.
Jako vzor pro běloruské reprezentanty vybral překvapivě africké země. „Víte, proč nevyhráváme? Během přípravy nejsou sportovci hladoví,“ překvapil. Jako další příklad uvedl Srbsko: „Talentovaný národ jako my. Proč jsou ale jejich výsledky lepší? Protože vědí, že když vyhrají olympijské hry nebo mistrovství světa, budou mít všechno. A když neuspějí, někde se potácejí a hledají kousek chleba. A podporujeme všechny,“ podotkl.
Radujeme se z finále, problémem jsou trenéři
Nezapomněl zdůraznit, že finanční podpora olympijských medailistů není samozřejmostí. „V Norsku, nejbohatší zemi, za cenné kovy neplatí. Pro sportovce je čest reprezentovat. My tohle všechno převedli na peníze,“ poznamenal prezident.
Všechny sportovce, kteří podle něj „za něco stojí“, ale uklidnil, že oni se podpory ze strany státu vždy dočkají. Člověk talentovaný a úspěšný si prý vždy zaslouží, aby se měl dobře: „Dostanete všechno, třeba pozemek na dům. Skutečný sportovec musí žít pořádně.“
Lukašenka ale dopálily i výsledky jiných zemí, jako například Česka, které už má šest medailí. Rozlohou je ale daleko menší než Bělorusko. „To, co na mně vidíte, je hněv. Všichni sedíme, sledujeme olympiádu a některé země, třikrát až čtyřikrát menší než my – nebudu je jmenovat – mají už zlaté medaile. A my se radujeme, když se někdo dostane do finále,“ prohlásil s tím, že svůj díl viny nesou i trenéři.
Právě ti, kteří sportovce připravují, se musí zlepšit. „Jsem přesvědčen, že když je sportovec dobře vytrénovaný, výsledek vždy bude,“ apeloval.
Manželky jen šťouchají do iPhonů
A poslední skupinou, která si nezískala přízeň běloruského prezidenta, jsou manželky vrcholových sportovců. „Na fotbalovém mistrovství dostali někteří hráči obrovské částky peněz. Ale proč by jejich manželky měly pracovat? Jen sedí a šťouchají do iPhonů. A to je vše,“ ohradil se Lukašenko ve svém červencovém projevu.