reklama

Makej a plať státu. Která země v Evropské unii bere svým občanům nejvíce na daních?

Obyvatelé Evropské unie odvedou státu v průměru přes 41 procent ze všech příjmů, které během jednoho roku vydělají. Nejdéle na stát pracují Francouzi, jejichž složená daňová kvóta se blíží 50 procentům. Česká republika se nachází téměř uprostřed členských zemí seřazených podle výše jejich daňového zatížení.

reklama

Přestože česká složená daňová kvóta (podíl vládních příjmů na hrubém domácím produktu) činí v rámci Evropské unie podprůměrných 36,1 procenta, zatížení povinných plateb státu se u nás za posledních 25 let mírně zvýšilo. Ještě v roce 1995 jsme na daních odváděli téměř o dva procentní body méně než nyní. Vyplývá to z aktuálního přehledu o daňovém zatížení v Evropské unii, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Vůbec nejvyšší daně v Evropské unii odvádějí Francouzi. A to 47,4 procenta ze všech druhů příjmů, tedy jak výdělků zaměstnanců (včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění), tak zisků firem a živnostníků nebo příjmů z majetku i majetku samotného. Do složené daňové kvóty se započítávají také nepřímé daně, které jsou součástí ceny zboží a služeb. To znamená spotřební daně a daň z přidané hodnoty.

Slovensko: Dzurindův daňový ráj

Rovněž ve Francii se daňové zatížení za uplynulé čtvrtstoletí zvýšilo (v roce 1995 činilo necelých 44 procent), ovšem jako jedna z mála zemí vykázala jeho pokles v posledních třech letech. Ve většině ostatních členských státech EU daňová kvóta roste nebo v lepším případě stagnuje. Zřejmě největší daňový sešup zaznamenalo Irsko, které je zároveň v tomto ohledu nejméně zatíženou zemí. Ještě před 25 lety Irové odváděli více než třetinu ze svých výdělků a majetku státu, dnes je to necelých 23 procent. Irsko tak platí za jeden z daňových rájů a spolu s Rumunskem jsou jediné dva státy evropské sedmadvacítky, kde daňové zatížení nedosahuje ani třiceti procent.

Mezi lety 1995 a 2019 kleslo daňové zatížení také na Slovensku z původních 39,5 na současných 34,6 procenta. Jenže Slovákům daně v posledních 15 letech rostou. Vůbec nejnižší daňové břemeno nesli krátce po začátku nového století, kdy vláda Mikuláše Dzurindy prosadila významné hospodářské reformy spojené mimo jiné se zavedením jednotné sazby daně z příjmů i přidané hodnoty. To vedlo k velmi rychlému a zároveň razantnímu poklesu daňového zatížení, a to až ke 30 procentům.

Českých 44 procent

Ekonomové se v otázce optimálního daňového břemene rozcházejí. Tábor zdůrazňující důležitost co nejsvobodnějšího trhu pro efektivní fungování ekonomiky prosazuje co nejnižší daně. Naopak ekonomové, kteří kladou důraz na sociální stránku hospodářství, se nebojí hovořit o daních vyšších. Spory o takzvanou Lafferovu křivku jsou tytam, neboť se ukázalo, že předpokládaný efekt vyššího daňového inkasa při nižší míře zdanění se v aktuálních podmínkách nepotvrdil.

Většina ekonomů se ale zřejmě dnes shodne na tom, že Česká republika trpí mimořádně vysokým zdaněním pracovní síly. Podle nedávno publikované analýzy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Češi zaplatí státu ze svých mezd a platů průměrně 44 procent. To je vůbec sedmá nejvyšší úroveň v rámci OECD. Snížit daňovou zátěž z pracovních výdělků v Česku „pomáhají“ vyživované děti. Pokud si poplatník uplatňuje daňovou slevu na dvě, rozdíl mezi superhrubou a čistou mzdou klesne na 33,1, pokud vyživuje tři děti, tak na 28,7 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné
Koronavirus

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama