Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) koncem minulého týdne oznámila, že do Česka dorazila analýza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) k reformě českého důchodového systému. Zpráva udělala šéfce rezortu radost: „Potvrzuje naše závěry,“ uvedla spokojeně. Jenže její nadšení může být předčasné – zpráva OECD totiž není finální.
„Studie nám dělá velkou radost. Potvrzuje naše závěry,“ uvedla ministryně bez dalších podrobností. O tom, že je zpráva předběžná, se nezmínila. Dodala jen, že koncem června by měla analýzu OECD projednat důchodová komise.
Sama ministryně tedy hned vyvolala pochybnosti o tom, co se v avizované zprávě vlastně píše. Nezveřejnila ji totiž, pouze oznámila termín, kdy ji dá veřejnosti k dispozici. Na očekávanou analýzu si budeme prý muset počkat nejméně do konce června. Důvod? Do Česka zatím dorazil jen návrh dokumentu, který se bude s experty z OECD ještě konzultovat a připomínkovat, jak nyní zjistila redakce CNN Prima NEWS.
Bez práce bylo v květnu více než 266 000 lidí, nejvíc od února 2018
V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce. To je o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se v květnu zvedla z dubnových 3,4 na 3,6 procenta. Oznámila to v pátek na tiskové konferenci ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Nejvíc uchazečů o práci bylo z oborů služeb, stravovaní, obchodu, hotelnictví a dopravy. Úřadu práce se hlásili ale i pracovníci z agentur.
OECD: Zpráva stále vzniká
„Potvrzuji, že OECD pracuje na analýze českého penzijního systému. Zpráva ale stále vzniká, a tak vám ji nemůžeme poskytnout,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí OECD Spencer Wilson. Podle něho jde o standardní postup v případě, kdy nějaká země požádá OECD o odborné zhodnocení určité oblasti. „OECD nejprve zašle příslušnému ministerstvu návrh, to následně vznáší připomínky a zpráva se finalizuje. Poté je připravena ke zveřejnění,“ doplnil Wilson.
Podobně se vyjádřila i sama Maláčová. Na dotaz, proč bude analýza uveřejněna až na konci června, uvedla: „Protože se jedná o předběžnou zprávu. Dokument zveřejníme, až pošle OECD finální verzi,“ odpověděla pro CNN Prima NEWS.
Podle ministerstva dostane analýzu, až její finální verze dorazí, i důchodová komise. „ČR zatím neobdržela finální podobu analýzy. V uplynulém týdnu se konala pouze jednání mezi ministerstvy (financí a práce) a OECD, kde zazněly předběžné informace k výsledkům materiálu. Jakmile budeme mít k dispozici analýzu, seznámíme s ní Komisi pro spravedlivé důchody a následně i veřejnost,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS Kristýna Křupková, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Český veřejný dluh se může lehce zvrhnout, varuje ekonomka Zamrazilová
Zahraniční věřitelé drží asi čtyřicet procent českého veřejného dluhu. Maximální bezpečná hranice je přitom o čtvrtinu nižší. Důchodová reforma je kvůli koronavirové krizi u ledu, ale mělo by se na ní začít opět rychle pracovat. „Čas na její přípravu se krátí, nějaký jsme ztratili už v minulosti, protože vlády netvořily rezervy a jelo se na doraz,“ říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Bude mít Česko problém půjčovat si? A co si někdejší členka vedení České národní banky myslí o rozvolnění pravidel rozpočtové zodpovědnosti?
Vyjádření Maláčové, že analýza OECD „nám dělá velkou radost“, ačkoli jde o předběžnou zprávu, se nelíbí předsedkyni opoziční TOP 09 a místopředsedkyni sociálního výboru Markétě Pekarové Adamové.
„Vypovídá to, s jakým málem se paní ministryně spokojí. Jí o skutečné řešení důchodů nejde, její skutečná motivace je vytvářet dojem, že na reformě pracuje,“ uvedla pro CNN Prima NEWS s tím, že vláda se k přípravě důchodové reformy uchyluje až v posledním roce před volbami. To je pozdě,“ dodala.
Důchodový věk v ČR roste
OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen.