Migranti na hranicích Polska a Běloruska žijí v improvizovaných obydlích. Zdroj: Profimedia.cz
Migranti na bělorusko-polské hranici Zdroj: AP
Polská policie použila na migranty vodní děla. Zdroj: Profimedia.cz
Těsně za hranicí stojí šiky polských policistů. Zdroj: Profimedia.cz
Migranty od překročení hranice odrazují slzný plyn i vodní děla. Zdroj: Profimedia.cz
Migranti kácejí lesy a snaží se v chladném počasí zahřát. Zdroj: Profimedia.cz
Chaos na hranicích Polska a Běloruska Zdroj: Profimedia.cz
Stovky migrantů se snaží poškodit plot s ostnatým drátem na bělorusko-polské hranici. Zdroj: AP
Uprchlická krize na hranicích Polska a Běloruska Zdroj: Profimedia.cz
Migrační krize na hranicích Polska a Běloruska Zdroj: Profimedia.cz
Mnozí uprchlíci s sebou mají ženy i děti. Zdroj: Profimedia.cz
Situace na polsko-běloruské hranici se vyostřuje. Zdroj: AP
Situace na bělorusko-polské hranici. Zdroj: AP
Skupina migrantů na bělorusko-polské hranici Zdroj: Profimedia.cz
Migranti na polsko-běloruské hranici Zdroj: AP
Migranti se usadili na polsko-běloruské hranici. V cestě dál na západ jim brání žiletkový plot a polské bezpečnostní složky. Zdroj: Profimedia.cz
V Bělorusku je podle prezidentské mluvčí asi sedm tisíc uprchlíků. Předchozí odhady přitom hovořily o zhruba čtyřech tisících. Minsk navrhuje, aby jich Evropská unie přijala dva tisíce, zbývají chce Bělorusko poslat zpět do zemí původu. Z hlavního města mezitím odletělo do Bagdádu první repatriační letadlo s iráckými běženci.
Bělorusko ve čtvrtek představilo plán na řešení migrační krize na hranici s Polskem. Minsk údajně v zemi eviduje až sedm tisíc migrantů. S jejich odbavením má podle tamních úřadů pomoci Evropská unie.
„Evropská unie vytvoří humanitární koridor pro dva tisíce běženců, kteří se nacházejí v táboře (u hranic s Polskem). My se zavážeme pomoci (v rámci možností a pokud si to budou přát) zbývajícím pěti tisícům k návratu do jejich vlastí,“ popsala mluvčí Natallja Ejsmantová Lukašenkův návrh Angele Merkelové.
K žádné dohodě nedošlo
Nejmenovaný zdroj z německé vlády ale agentuře Reuters řekl, že Německo s Lukašenkem k žádné dohodě o řešení migrační krize na polsko-běloruské hranici nedospělo. „Situace na hranici je evropský problém, ve kterém Německo nejedná samo,“ řekl zdroj.
Evropská komise dala najevo, že s Běloruskem se vyjednávat nemůže, a telefonní hovory Merkelové s Lukašenkem označila za „bilaterální kontakty“. Německá kancléřka s autoritářským běloruským prezidentem mluvila v posledním týdnu dvakrát.
Západ obviňuje běloruský autoritářský režim, že láká migranty do země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se tak prý mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.
Hranici jsme zkusili přejít osmkrát, řekl migrant
V Bělorusku mezitím započaly avizované repatriační lety do Iráku. Ve čtvrtek odletěl z Minsku první spoj, který měl na palubě 431 lidí s iráckým pasem.
Jeden z Iráčanů, který se zaregistroval k deportačnímu letu, řekl Reuters, že je na místě se ženou a že se pokusili přejít hranici do Polska nebo Litvy osmkrát. „Kdyby nešlo o manželku, do Iráku bych se nevracel. Nechce už se mnou zpátky k hranici, protože zažila příliš mnoho hrůz,“ sdělil tento irácký Kurd, který nechtěl zveřejnit své jméno.
Brusel vytváří tlak na letecké společnosti, aby přestaly do Minsku migranty přepravovat, některé aerolinky už souhlasily, že na lety do Minsku nebudou přijímat lidi z Iráku nebo Sýrie.