Neschopnost vlády dostat do krajů a nemocnic vakcíny na očkování se vyšplhala na další úroveň. Zatímco doteď byla největším problémem jejich pomalá distribuce, nově se především v menších městech stává, že sice vakcíny jsou, ale není koho očkovat. Všichni senioři nad 80+ už na očkování byli a ti mladší zatím stát nepustil k rezervaci. Například v Rakovníku se na vládu nespoléhají a volají mladším seniorům sami.
„Dostali jsme se do situace, kdy máme dostatek vakcín, ale prakticky nemáme koho očkovat, protože rezervační systém je prázdný a už jsme naočkovali všechny zájemce,“ popisuje situaci v rakovnické nemocnici její ředitel Tomáš Jedlička.
Dosud od 15. ledna, kdy se rezervační systém postupně pro seniory nad 80 let a pro zdravotníky otevřel, naočkovali v Rakovníku oběma dávkami vakcín Pfizer BioNTech asi 2200 lidí. Jde především o lékaře, zaměstnance sociálních služeb i jejich klienty. Podle Jedličky dostalo první dávku přes 800 seniorů nad 80 let a nyní se rozjíždí druhé dávky.
Rakovnická nemocnice má vakcíny i pro další stovky lidí. Neví ale koho může oočkovat, protože stát dosud nepovolil přihlášení do rezervačního systému osobám mezi 70 a 80 lety, což by se mělo zřejmě spustit až v pondělí 1. března.
„Vakcíny konečně tento týden začaly chodit tak, jak by asi měly a chtěli bychom zahájit očkování lidí nad 70 let i učitelů nebo dalších pracovníků IZS, ale není povolení shůry. Domníváme se, že každý den je škoda,“ pokračuje ředitel s tím, že na stát už nečekají a budou lidi na očkování zvát po vlastní ose.
„Vezmeme zodpovědnost do vlastních rukou a nebudeme čekat, až přijde povolení. Ve spolupráci s městskými úřady sháníme seznamy seniorů a sami je aktivně obvoláváme a zveme,“ dodal Jedlička.
Seniorka: Měla jsem strach, že se na mě nedostane
Jednou ze seniorek, která se díky aktivitě rakovnické nemocnice na očkování dostala, je i paní Květa. Přesně v den svého očkování oslavila 80. narozeniny a má tak na vakcínu plné právo i podle harmonogramu ministerstva.
„Měla jsem strach, jestli se na očkování vůbec dostanu. Byla jsem hrozně nervózní, když mě registr stále dva dny před narozeninami odmítal. Vůbec to nefunguje. To, že bylo volno, jsem si přečetla v místních novinách, a tak jsme volali do nemocnice, kde mi sestřička řekla, ať přijdu hned ve středu ráno,“ popsala svou situaci seniorka.
Dárek k 80. narozeninám
„Sestřičce jsme řekli, že mám narozeniny a že bych to chtěla jako dárek, a tak se jsme se domluvili na hodině. Řekla jsem, že chci jakoukoliv vakcínu. I kdyby mi dali Sputnik V, tak bych byla spokojená,“ pokračuje paní Květa, která byla nakonec naočkovaná vakcínou AstraZeneca.
Na očkování se tak přes rezervační systém vůbec nezapsala. Vše si musela zřídit sama a bez pomoci rodiny by se jí to možná ani nepodařilo. Celý systém očkování, čekání a nejistota, kdy se dostane na řadu, je podle ní frustrující.
„Myslela jsem, že půjdu s partnerem, protože spolu žijeme už desítky let, a on už byl na očkování před čtrnácti dny. Nebylo to vůbec povzbuzující na psychiku. Byly to nervy, ale jinak už se od rána cítím dobře a s průběhem očkování jsme maximálně spokojení. Vše proběhlo velmi rychle a během chvilky to bylo hotové,“ dodala seniorka z Rakovníka.
Systém očkování se v Česku spustil 15. ledna. Přes prvotní kolaps se do něj dodnes podařilo přihlásit více než 150 tisícům seniorů starších osmdesáti let. Celkem jich je v Česku přes 220 tisíc. K očkování se postupně mohli hlásit také lékaři a další zdravotníci. Doteď bylo podle dat resortu zdravotnictví provedeno více než 580 tisíc očkování. Celkem má za sebou kompletní očkování pouze 220 tisíc lidí.