Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v rozhovoru mluví o svém novém angažmá v Černínském paláci, o tom, proč by měli lidé volit ČSSD a o přetahované kvůli důchodům.
Co říkáte na přetahovanou o důchodech mezi hnutím ANO a ČSSD? Váš předseda navrhl přidat důchodcům nad zákonnou valorizaci pět tisíc korun, premiér Andrej Babiš (ANO) pak vytáhl šest tisíc korun.
Bohužel něco takového se od pana premiéra dalo čekat. Když jsem byla na ministerstvu práce, měli jsme připravenou změnu systému valorizace penzí, aby důchodci dostali víc peněz. Andrej Babiš byl v té době ministrem financí a odmítl to. Nakonec to byl průšvih, protože důchodci měli dostat přidáno méně než sto korun, takže se to na konci roku hasilo jednorázovým příspěvkem. Když se později povedlo výrazné navýšení důchodů, tak si pamatuji, že v Mladé frontě Dnes byly titulky, že Andrej Babiš našel peníze na navýšení důchodů a v Právu bylo, že Marksová prosadila navýšení důchodů. Je to neutuchající boj. (Deník Mladá fronta Dnes tehdy přímo vlastnil Andrej Babiš, dnes noviny patří do holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů, pozn. red.)
V krizi vás ochráníme. ČSSD zahájila kampaň, na paškál si vzala Babiše za koronakrize
Nové logo, červený svetr, heslo „V krizi vás ochráníme“. Tak bude vypadat kampaň ČSSD do krajských a senátních voleb. Strana ji odstartovala pondělní tiskovou konferencí, na které promítla video, ve které srovnává chování šéfa sociálních demokratů a ministra vnitra Jana Hamáčka a premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO).
Není to spíš tak, že si ČSSD s důchody zase nechala vyfouknout téma?
Snad ne. Bohužel v téhle koalici je takové riziko. Děje se to v politice pořád s různými nápady, ale na vládní úrovni to je víc vidět.
Když jste byla ve vládě, byli jste s Andrejem Babišem často na nože, stejně tak tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Nynější předseda soc. dem. Jan Hamáček se s Babišem snaží spíš vycházet. Co je ta správní cesta pro ČSSD?
Já osobně jsem se s Andrejem Babiše taky snažila vycházet, hádali jsme se jen o věcných problémech. Podle mě je tohle ta cesta. Když jde o něco věcného, tak se hádat. Ale v koalici by se politici měli snažit lidsky vycházet.
A co říkáte na předvolební video, ve kterém si ČSSD dělá z premiéra srandu?
Nemyslím si, že to něčemu pomůže. Jsem v ČSSD 23 let. Za tu dobu jsem viděla kontroverzní negativní kampaně a přijde mi, že až na výjimky to úplně dobře nefunguje. Ale je samozřejmě pravda, že Jan Hamáček tu krizi zvládl lépe.
Hnutí ANO je neukotvené a hodně jede podle toho, co si lidi přejí
Proč má podle vás smysl volit ČSSD?
Šla jsem do ČSSD, protože to byla historická strana se základními hodnotami jako je například solidarita. Ta strana myslí na lidi, kteří jsou chudí pracující, na děti ze znevýhodněných rodin, na samoživitelky. Zároveň je to strana, která se snaží nastavit podmínky pro reálný život.
ANO to nedělá? Velká část vašich voličů k Babišovu hnutí přeběhla.
Hnutí ANO je neukotvené a hodně jede podle toho, co si lidi přejí. Doporučila bych voličům, aby zkoumali, koho volí a proč, a jak je to dlouhodobě udržitelné. I když jsem pro navyšování důchodů, rodičovského příspěvku, tak se pořád musím koukat na to, co je udržitelné do budoucna. Je otázka, co všechno veřejné finance unesou. Když zvyšuji důchody, platy učitelů, tak nemůžu zvyšovat všechno.
Za vaší vlády se ale také navyšovalo. Pravice upozorňovala na to, že rozdáváte a není to zodpovědné.
Ale to byla vláda po době škrtů, kdy valorizace důchodů byla 40 korun. S tím jsme museli něco udělat.
Za svůj život jsem strávila tolik hodin na stranických schůzích, že mi to stačilo
Co říkáte na to, že se do ČSSD vrací staré tváře jako Michal Hašek?
Nejsem ve vedení strany. Jan Hamáček je můj předseda a věřím mu, že k tomu měl nějaké důvody.
Vy nebudete znovu chtít do vedení ČSSD?
Po těch čtyřech letech jsem ráda, že jsem z toho pryč. Za svůj život jsem strávila tolik hodin na stranických schůzích, že mi to stačilo. Třeba za pět let budu mít novou energii.
Do politiky jste se ale přeci jen vrátila, od června působíte jako náměstkyně na ministerstvu zahraničí. To je za odměnu?
Není to za odměnu. Musíte se zeptat ministra. To místo bylo dlouhodobě neobsazené, on mi zavolal. Vždy jsme spolu komunikovali, oba jsme z pražské ČSSD.
ČSSD se hledá a neví, co si počít. Tažení v kampani proti ANO je marné, hodnotí politologové
ČSSD v pondělí představila volební kampaň do krajských a senátních voleb s novým vizuálem, důrazem na předsedu Jana Hamáčka, kritikou ANO a heslem „V krizi vás ochráníme“, odkazujícím na dobu koronaviru. Podle politologů je sice vymezování se vůči ANO logické, ale dosud neúčinné. Strana se podle nich hledá, ve vládě tahá za kratší konec a neví, co si počít. Ani sázka na Hamáčka podle nich nemusí znamenat úspěch.
Vypadá to, že si ČSSD rozdává politické trafiky. Nemůže vám to uškodit?
Ale já jsem na pozici politického náměstka, rozhodně nejde o žádnou trafiku. V rámci služebního zákona má ministr velmi omezenou možnost brát si k sobě své lidi. Političtí náměstci jsou místa, kam si vybírat může. Jsou to místa pro politicky blízké lidi. Divné by bylo, kdybych přeskočila nějaké služebně zkušené úředníky. Takhle s tím ministrem přicházím a odcházím, nemám tam žádnou jistotu. Je logické, že na tomto místě je někdo ze stejné politické strany jako ministr.
Jaké máte zkušenosti se zahraniční politikou?
Každé ministerstvo, ministerstvo práce a sociálních věcí nevyjímaje, má velkou agendu v zahraniční oblasti. Jsem jazykově gramotná, takže jsem se tomu vždy snažila věnovat a jezdit na konference do ciziny. Výměna zkušeností je důležitá. Takže k tomu mám hodně blízko. Objevily se také spekulace, že jsem na ministerstvu zahraničí kvůli postu velvyslankyně v Izraeli. To také není pravda.
Na ministerstvu se máte věnovat mimo jiné podpoře žen v diplomacii, za ženská práva jste bojovala i ve vládě. Jak si v tom Česká republika stojí, když pominu rozdíly v platech?
Teď vyšla knížka s názvem Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? Z ní vyplývá, že spousta pravidel je tady nastavená podle mužů, případně podle stereotypního vidění světa. Další příklad může být, že za znásilnění se dávají tresty na nižší hranici než třeba za majetkový trestný čin. To není v pořádku. Ale ani ve vyspělých zemích, jako jsou Velká Británie nebo USA, nejsou často schopni ochránit ženy před agresivními partnery.
Kdo to může změnit?
Ženy v politice. Ale to jsme zase u toho problému. Ve výzkumech se uvádí, že žen v politice musí být 30 procent, aby se nebály prosazovat témata, které jsou prezentována jako nepopulární, protože ty ženy jsou pak označovány za feministky.
Proč je podle vás v Česku v politice tak málo žen?
Je to směs spousty věcí. Musíte mít podporu doma. Potom vlezete večer na stranické schůze, kde se velmi často mlátí prázdná sláma. Sedí tam chlapi, kteří mají spoustu času. Místo toho, aby seděli u piva, tak jsou akorát na schůzi a řeší podobné věci jako u toho piva. To si pak říkáte, že jste mezitím mohla uvařit a uspat dítě. Málokteré ženy jsou tak drsné, aby do toho všeho šly, není to hezké a přátelské prostředí. Všechna čest hnutí ANO, to má žen ve funkcích hodně. Andrej Babiš marketingově pochopil, že ženské obličeje jsou dobré.
Michaela Marksová (51)
- Svérázná politička, která pro ostrá slova nikdy nechodila daleko. Působila jako ministryně práce a sociálních věcí v Sobotkově vládě v letech 2014 až 2017. Tři roky byla místopředsedkyní ČSSD (2015–2018). Ve straně je už 23 let.
- Mimo jiné se věnovala rovnoprávnosti žen a mužů, prosazovala kvóty na ženy v politice či ve správních a dozorčích radách velkých firem.
- Od června letošního roku působí jako náměstkyně ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Na starosti má podporu krajanů, rozvojovou či humanitární pomoc, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporu žen v diplomacii.
- Má dvě děti. Je neteří nedávno zesnulé spisovatelky Zdeny Tominové, bývalé mluvčí Charty 77.