reklama

Svoboda: Hrozba migrace je uměle vytvořené téma, má ale reálný základ a může nastat

Kampaně gradují a podle bývalého předsedy KDU-ČSL a exministra zahraničí Cyrila Svobody nyní strany cílí na emoce. „Většina lidí se totiž rozhoduje, koho bude volit podle momentální nálady v den voleb. Může se tak stát, že vyhraje někdo, kdo by nevyhrál, kdyby se do rozpoložení voliče v daný den netrefil,“ pronesl v pořadu Interview. Uvedl také, že migraci považuje za uměle vytvořené předvolební téma.

reklama

Svoboda sdělil, že jsou tři typy voličů. „Ti, kteří jsou již rozhodnutí, u nich kampaně ani být nemusí. Pak jsou ti, kteří k volbám nepůjdou a nikdo je nepřesvědčí, a nakonec ti, kteří neví, koho volit, a váhají. Na ty kampaně míří,“ připomněl. Je toho názoru, že by se lidé měli ve volbách rozhodovat z dlouhodobého hlediska.

„Je to ale marná věc. Lidé se rozhodují podle momentální nálady, emocí a situace, která je v den voleb zasáhne. To může dopadnout tak, že vyhraje někdo, kdo by nevyhrál, kdyby se do nálady voliče netrefil,“ podotkl. Nyní tak kampaně gradují a strany podle Svobody chtějí, aby emoce byly co nejsilnější pro ty, kteří se podle nich rozhodují.

Svoboda pak dodal, že marně hledá klíčové téma letošních voleb. „Tedy to jedno, na němž by se lámala situace. Například v roce 2015 bylo hlavní téma migrace. Bylo reálné a lidé ho v den voleb vnímali. Nyní se strany snaží zdůraznit pohled na svět a říci, že tohle je určující,“ vysvětlil.

S migrací se šermuje

I letos hraje podle Svobody téma migrace velkou roli. „Myslím, že si málo uvědomujeme, že je to skutečná hrozba, ale spíše dlouhodobá. Časem přijde, šermuje se s ní ale nyní. Mluví se o ní, ale v Praze ani na hranicích migranty nevidíme,“ přiblížil. „Hrozba migrace je uměle vytvořené téma, které má však reálný základ a může přijít.“

„Někteří voliči to považují za zásadní. Pro řadu z nich se však o migraci jen mluví, než aby zde skutečně byla,“ doplnil. V předvolebních průzkumech nyní tabulkám kraluje hnutí ANO. Podle Svobody se situace uklidnila, voliči dostávají dobré zprávy a rozvolnilo se. „Lidé se tak dívají na to, co se ve vládě děje méně kriticky než před časem,“ vysvětlil rostoucí čísla vládnoucí strany.

Jediné, co podle něj může růst ANO zastavit, jsou právě emoce. „Tedy, zda se objeví něco zásadního. Už ale nic dramatického neočekávám. Muselo by to být něco, co má nevratný efekt. Například v roce 1992 v den voleb Jan Ruml oznámil, že bývalý předseda ČSL (Československá strana lidová) byl spolupracovníkem StB. Tehdy to vedlo k pádu koalice,“ připomněl. Pokud se však nic podobně dramatického nestane, tak změnu v preferencích Svoboda neočekává.

Coby bývalý předseda KDU-ČSL se vyjádřil i ke koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). „Je to taktický krok mít tři strany v jednom bloku. Uvidíme, jak to voliči vyhodnotí. Buď se energie všech stran sečte, nebo se nesečte a lidé, kteří některou ze stran dříve volili, je volit kvůli koalici nebudou,“ podotkl.

Svoboda také porovnal kampaně z 90. let se současnými. „Výrazně se liší. S pokrokem technologií mají větší váhu sociální sítě. To má ohromnou výhodu v tom, že se informace rychle šíří, ale i dvě zásadní nevýhody,“ podotkl. Mezi ně se řadí šíření nepravdivých informací a krátká paměť. „Tedy – co je jeden den na sociálních sítích, může být druhý den jinak. Vše se rychle mění,“ zakončil s tím, že v 90. letech hrály velkou roli mítinky. Ty jsou však nyní jen pro zanícené příznivce, nebo naopak odpůrce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí
Volby 2021

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama