reklama

Svoboda: Hrozba migrace je uměle vytvořené téma, má ale reálný základ a může nastat

Kampaně gradují a podle bývalého předsedy KDU-ČSL a exministra zahraničí Cyrila Svobody nyní strany cílí na emoce. „Většina lidí se totiž rozhoduje, koho bude volit podle momentální nálady v den voleb. Může se tak stát, že vyhraje někdo, kdo by nevyhrál, kdyby se do rozpoložení voliče v daný den netrefil,“ pronesl v pořadu Interview. Uvedl také, že migraci považuje za uměle vytvořené předvolební téma.

reklama

Svoboda sdělil, že jsou tři typy voličů. „Ti, kteří jsou již rozhodnutí, u nich kampaně ani být nemusí. Pak jsou ti, kteří k volbám nepůjdou a nikdo je nepřesvědčí, a nakonec ti, kteří neví, koho volit, a váhají. Na ty kampaně míří,“ připomněl. Je toho názoru, že by se lidé měli ve volbách rozhodovat z dlouhodobého hlediska.

„Je to ale marná věc. Lidé se rozhodují podle momentální nálady, emocí a situace, která je v den voleb zasáhne. To může dopadnout tak, že vyhraje někdo, kdo by nevyhrál, kdyby se do nálady voliče netrefil,“ podotkl. Nyní tak kampaně gradují a strany podle Svobody chtějí, aby emoce byly co nejsilnější pro ty, kteří se podle nich rozhodují.

Svoboda pak dodal, že marně hledá klíčové téma letošních voleb. „Tedy to jedno, na němž by se lámala situace. Například v roce 2015 bylo hlavní téma migrace. Bylo reálné a lidé ho v den voleb vnímali. Nyní se strany snaží zdůraznit pohled na svět a říci, že tohle je určující,“ vysvětlil.

S migrací se šermuje

I letos hraje podle Svobody téma migrace velkou roli. „Myslím, že si málo uvědomujeme, že je to skutečná hrozba, ale spíše dlouhodobá. Časem přijde, šermuje se s ní ale nyní. Mluví se o ní, ale v Praze ani na hranicích migranty nevidíme,“ přiblížil. „Hrozba migrace je uměle vytvořené téma, které má však reálný základ a může přijít.“

„Někteří voliči to považují za zásadní. Pro řadu z nich se však o migraci jen mluví, než aby zde skutečně byla,“ doplnil. V předvolebních průzkumech nyní tabulkám kraluje hnutí ANO. Podle Svobody se situace uklidnila, voliči dostávají dobré zprávy a rozvolnilo se. „Lidé se tak dívají na to, co se ve vládě děje méně kriticky než před časem,“ vysvětlil rostoucí čísla vládnoucí strany.

Jediné, co podle něj může růst ANO zastavit, jsou právě emoce. „Tedy, zda se objeví něco zásadního. Už ale nic dramatického neočekávám. Muselo by to být něco, co má nevratný efekt. Například v roce 1992 v den voleb Jan Ruml oznámil, že bývalý předseda ČSL (Československá strana lidová) byl spolupracovníkem StB. Tehdy to vedlo k pádu koalice,“ připomněl. Pokud se však nic podobně dramatického nestane, tak změnu v preferencích Svoboda neočekává.

Coby bývalý předseda KDU-ČSL se vyjádřil i ke koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). „Je to taktický krok mít tři strany v jednom bloku. Uvidíme, jak to voliči vyhodnotí. Buď se energie všech stran sečte, nebo se nesečte a lidé, kteří některou ze stran dříve volili, je volit kvůli koalici nebudou,“ podotkl.

Svoboda také porovnal kampaně z 90. let se současnými. „Výrazně se liší. S pokrokem technologií mají větší váhu sociální sítě. To má ohromnou výhodu v tom, že se informace rychle šíří, ale i dvě zásadní nevýhody,“ podotkl. Mezi ně se řadí šíření nepravdivých informací a krátká paměť. „Tedy – co je jeden den na sociálních sítích, může být druhý den jinak. Vše se rychle mění,“ zakončil s tím, že v 90. letech hrály velkou roli mítinky. Ty jsou však nyní jen pro zanícené příznivce, nebo naopak odpůrce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama