Při vpádu asi 50 maskovaných židovských osadníků do vesnice na okupovaném Západním břehu Jordánu byl zastřelen jeden Palestinec a další byl kriticky zraněn. S odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví o tom informovaly agentura Reuters a server The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda oznámila, že zadržela jednoho podezřelého a předala jej policii. Ministr vnitra vyzval orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně konaly. Incident odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog i premiér Benjamin Netanjahu.
Útočníci z řad extremistických židovských osadníků při razii ve vesnici Džit západně od Nábulusu stříleli ostrými náboji na místní obyvatele a podpálili nejméně čtyři domy a šest automobilů, napsal ToI s odvoláním na izraelského bezpečnostního představitele. Na místo byli vysláni příslušníci izraelské pohraniční policie i armády, kteří všechny útočníky z vesnice pomocí donucovacích prostředků a ostré střelby do vzduchu vypudili, uvedla armáda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spojené státy prodají Izraeli vojenské vybavení za více než 20 miliard dolarů, oznámil Blinken
Jeden zhruba dvacetiletý muž střelným zraněním podlehl, přičemž nebylo bezprostředně jasné, kdo střílel. Armáda uvedla, že spolu s tajnou službou Šin Bet a policií zahájila vyšetřování a incident odsoudila. „Události tohoto typu odvádějí armádu a bezpečnostní síly od jejich hlavního úkolu, jímž je potírání terorismu a ochrana bezpečnosti obyvatel,“ uvedla armáda v prohlášení.
Po útoku na Izrael zemřel mladík studující v Česku. Jeho orgány zachránily šest lidí
V izraelské nemocnici koncem minulého týdne zemřel 27letý muž zraněný při úterním vzdušném útoku teroristické organizace Hizballáh na sever Izraele. Píše to izraelský tisk s tím, že dotyčný žil a studoval v České republice. Muž, kterého média označují jménem Mikhail Samara, podlehl zraněním, která mu způsobila střela izraelské protivzdušné obrany, jež minula cíl. Jeho orgány byly darovány šesti lidem, včetně sedmiměsíčního dítěte. „Chtěl jsem, aby jeho orgány pomohly ostatním – bez ohledu na to, jestli jsou to Židé nebo Arabové,“ řekl Mikhailův otec Samara podle izraelského portálu Hareetz.com.
Úřad premiéra vydal prohlášení, v němž uvedl, že incident vnímá s „maximální vážností“. „Osoby odpovědné za jakýkoli trestný čin budou zadrženy a souzeny,“ uvedla Netanjahuova kancelář. Útok důrazně odsoudil také izraelský prezident Herzog. „Jedná se o extrémní menšinu, která poškozuje komunitu (osadníků) dodržující zákony a osadnické hnutí jako celek, a navíc poškozuje celosvětovou pověst Izraele v obzvláště citlivém a obtížném období,“ uvedl prezident.
Ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby „okamžitě konaly a vymýtily fenomén vážného nacionalistického zločinu, k němuž došlo ve čtvrtek večer proti nevinným lidem ve vesnici Džit“. Arbel, který je členem ultraortodoxní strany Šas, dále uvedl, že čtvrteční události „odporují hodnotám judaismu, jsou morálním a lidským pokleskem a poškozují stát Izrael a proces osídlování Judeje a Samaří“. To je biblické označení území dnešního Západního břehu Jordánu, kde chtějí mít Palestinci svůj nezávislý stát.
Většina členských států OSN považuje osady vybudované na Západním břehu a dalších územích, která Izrael zabral v šestidenní válce v roce 1967, podle mezinárodního práva za nelegální. Izrael to zpochybňuje a odvolává se na historické a biblické vazby židovského národa k tomuto území. Spojené státy a řada evropských zemí již uvalily na některé extremistické osadníky sankce a opakovaně vyzývají Izrael, aby dělal více pro omezení tohoto druhu násilí.
Hizballáh, milice, Hútíové i další salva raket na Izrael. Americký generál popsal arsenál Íránu
Írán má širokou paletu možností, jak ublížit Izraeli. Je však otázka, zda se k nějaké další eskalaci konfliktu v regionu nakonec odhodlá. Ve vysílání americké stanice CNN to řekl vysloužilý generál a vojenský analytik Mark Hertling. Ten zároveň popsal arsenál, který má Írán ve své moci. Nejde pouze o jeho vlastní síly včetně obávaných dalekonosných střel, ale také o různé militantní a teroristické organizace, v nichž má Teherán vliv.
Současná izraelská vládní koalice premiéra Netanjahua se nicméně opírá o dvě nacionalistické strany, které prosazují rozšiřování a zakládání nových osad a jejichž předsedové v nich také žijí. Šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Becalel Smotrič, jenž je ministrem financí a rovněž pověřeným ministrem pro Západní břeh Jordánu, násilí extremistických osadníků rovněž nezvykle odsoudil s tím, že nemá s osadnickým hnutím nic společného. „Jsou to zločinci, kteří by měli být orgány činnými v trestním řízení potrestáni v plném rozsahu zákona,“ uvedl Smotrič.
V červnu vláda oznámila, že se chystá na Západním břehu zpětně legalizovat čtyři ilegální osady, oficiálně založit tři nové a zabrat další rozsáhlé plochy půdy. Ve středu zveřejnila územní plán první z nich, podle serveru ToI půjde o první osadu formálně založenou izraelskou vládou „na zelené louce“ na okupovaných územích od roku 2017.
Předseda opoziční levicové formace Demokraté a někdejší zástupce náčelníka generálního štábu Jair Golan v reakci na zveřejněné fotografie z místa útoku na síti X napsal: „Mesiášský židovský terorismus je odhodlán zapálit celé toto území a přivodit tvrdé a zbytečné tažení celého regionu proti Izraeli.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Novým vůdcem Hamásu bude strůjce teroristického útoku ze 7. října. Kdo je Jahjá Sinvár?