Mastí si rafinerie kapsu na řidičích? Naftu a benzin zdražují vysoké marže, tvrdí analytici

Pohonné hmoty v Česku zasáhne další vlna zdražování. I když cena ropy skokově neroste, řidičům na čerpacích stanicích stoupají ceny nafty i benzinu. Důvodem mohou být marže rafinerií, které jsou u nafty nejvýše od letošního ledna. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka se motoristé musejí obrnit trpělivostí, protože další cenový růst nelze vyloučit.

Řidiči si mohli od začátku srpna na totemech čerpacích stanic povšimnout cenovému růstu. Právě v polovině prázdnin totiž došlo k vrácení spotřební daně u nafty o 1,50 koruny za litr. Pumpy začaly zdražovat také kvůli vyšším cenám ropy na světových burzách. To ale nyní neplatí. Přesto ceny pohonných hmot dál rostou. Natural 95 se prodává v průměru za 39,85 koruny za litr a nafta za 38,18 koruny za litr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Váhání Pavla s podpisem důchodů? Zjistil, že k boji s vládou nemá zbraně, říká Balšínek

„Důležitou roli hrají marže rafinerií. Rozšiřuje se nám totiž rozdíl mezi cenou ropy a paliv. Na maržích je dobře vidět, že v průběhu léta posílily. Blíží se hodnotám z loňského roku, kdy jsme byli v energetické krizi. V posledních týdnech je to velmi důležitý faktor,“ řekl pro CNN Prima NEWS Tyleček.

Podle něj jsou marže u nafty nejvyšší od ledna. U benzinu pak od poloviny minulého roku. „To nyní přispívá ke kontinuálnímu růstu cen paliv. Jen od začátku července došlo k růstu marží z 20 na 40 dolarů za barel,“ řekl dále Tyleček.

Situace s cenou paliv je podobná i v jiných evropských státech. Důvodem je, že po ruské agresi na Ukrajině jsou problémy s dodávkami ropy. Evropa má svých zdrojů málo a je odkázaná na drahý dovoz. „Nemyslím si, že by cena skokově měla růst. Můžeme ale očekávat zdražení v desetinách haléřů,“ dodal analytik XTB.

I podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jsou nárůsty cen pohonných hmot spojené s touhou po vyšších výdělcích. Dodává ale, že doplácíme také na problémy s čínskou ekonomikou. „Mocný pocovidový vzestup země se nekoná, naopak trpí například rekordně vysokou nezaměstnaností mladých. Slabší než očekávaný výkon čínské ekonomiky podvazuje celosvětovou poptávku po ropě, jejímž je Čína globálně největším dovozcem,“ uvedl Kovanda.

Dalším důvodem je i obava z vysoké inflace ve Spojených státech. To může vést centrální bankéře ke zvýšení základních úrokových sazeb a k dalšímu utlumení tamní ekonomiky.

Jak najít nejlevnější pumpy?

Drahá paliva nutí české řidiče přemýšlet nad výhodným tankováním. Existují totiž různé aplikace, které pohyby cen sledují. Nejlevnější paliva sleduje například server mBenzin.

Vedle internetových vyhledávačů existují i aplikace do mobilních telefonů. Více se dočtete ZDE.

Tagy: