Matka je žena, otec je muž. Taková definice již brzy může být v maďarské ústavě. Prosadit ji tam chce ministryně spravedlnosti Judit Vargová pod dohledem svého šéfa a maďarského předsedy vlády Viktora Orbána.
Jde o pokračování sporu pravicové vlády strany Fidesz s představiteli organizací zabývajícími se ochranou práv LGBT komunity, tedy leseb, gayů, bisexuálů a transgendrových osob. Nejde o první takový krok. Manželství je od roku 2012 v maďarské ústavě zapsané jako svazek mužů a žen. Tím politici znemožnili uzavírat sňatky homosexuálním osobám a vyloučili je i z možné adopce.
Čas na neutrální jazyk? Ptali se mě, jestli mám penis, říká nebinární žena
Ze strany LGBTQ (komunita lidí s otevřeným přístupem k sexuální orientaci a genderu) aktivistů roste tlak na vznik nebinárních jazyků, čili takových, které budou přilnavé pro osoby, jež se neidentifikují ani jako muži, ani jako ženy. Anglické zájmeno they, kterým o sobě mohou referovat genderově nevyhranění lidé, se stalo podle slovníku Merriam-Webster slovem loňského roku. Co přesně je nebinární mluva a jak k ní přistupují různé jazyky?
V květnu letošního roku vstoupil v platnost zákon, který stanoví, že pohlaví osoby se určuje jen jednou při porodu na základě primárních pohlavních charakteristik a chromozomů. Na tzv. intersexuální děti, stejně jako na transgendrové osoby, se nebere zřetel, což dokumentuje další úprava legislativy z letošního roku. Podle ní nejde v občanských průkazech či cestovních pasech přepsat pohlaví po prodělané operaci. Žena zůstává navždy „papírově“ ženou, muž mužem bez ohledu na nový stav.
„Je jasné, že se jedná o sérii koordinovaných a vzájemně propojených návrhů zákonů, o generální útok proti homosexuálům, transsexuálním a intersexuálním lidem,“ říká v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD Tamás Dombos, člen představenstva maďarské organizace pro lidská práva Magyar LMBT Szövetség, a dodává: „Od konce roku 2019 v Maďarsku zesílila politická homofobie a transfobie ze strany ministrů. Navíc od doby, kdy se v roce 2010 dostala k moci vláda premiéra Viktora Orbána, tak se systematicky zaměřuje na ‚divné‘ lidi v zemi.“
Nebe je modré a tráva zelená. Návrh do maďarské ústavy
Podobně mluví také Aron Demeter, programový ředitel Amnesty International v Maďarsku: „Nejnovější návrh zákona je potvrzením homofobních a trans-nepřátelských politických kampaních posledních dvou let. Způsobuje velké škody u postižených, protože tato ústavní pravidla jsou obvykle zanesena do velmi podrobných předpisů v obecných právních předpisech. To v mnoha ohledech legalizuje diskriminaci a dokonce ji zapisuje do ústavy.“
Dopad takových zákonů a do ústavy zanesených změn je celospolečenský a vlastně proti němu není odvolání ani dovolání, upozorňuje Demeter. V běžném životě to znamená, že definicí pohlaví a manželského páru v ústavě, se musejí řídit všechny soudní instituce v zemi, včetně ústavního soudu, tak i ombudsman. „V Maďarsku nebude možné rozporovat ani žalovat diskriminaci na základě pohlaví nebo sexuální orientace. Zvlášť, pokud je tato nerovnost v ústavě definována jako legální. Neexistuje způsob, jak jít proti těmto krokům právní cestou,“ popisuje Demeter a s nadsázkou cituje vtip ze sociálních sítí: „Ještě bychom měli zanést do ústavy, že nebe je modré a tráva zelená.“
Maďarští novináři varují před zásahy vlády do jejich práce, odhalil exkluzivní průzkum CNN Prima News
Maďarští novináři reagovali tvrdě na březnové hlasování tamního parlamentu, který schválil zákon posilující pravomoci vlády Viktora Orbána. Ta teď nově může řídit stát v době nouzového stavu pomocí dekretů bez schválení parlamentem. K tomu má Orbán ještě větší kontrolu nad obsahem médií, protože v zákoně je i bod o zpřísnění trestního zákoníku pro ty, kteří šíří „nepravdivé informace“ nebo „tvrzení, která by mohla zabránit ukončení epidemie“. Ty je možné odsoudit až na pět let do vězení.
Změnu zákona či ústavy lze v Maďarsku provést pouze se souhlasem dvoutřetinové většiny v parlamentu. Tu tam Orbánova strana má, takže se jeví jako nepravděpodobné, že by došlo k revizi kontroverzních zákonů z pohledu EU. Právě proto maďarské organizace vyzývají evropské úředníky k zásahu proti „pohlavní“ diskriminaci. Oba aktivisté se domnívají, že maďarské zákony a jejich návrhy vysílají též sociální poselství: Homosexuální, transsexuální a intersexuální lidé jsou v Maďarsku občany druhé kategorie – a tedy nežádoucí.
Pokud plánované změny ústavy vstoupí v platnost, budou mít Maďaři, kteří chtějí pro sebe prosadit stejná práva jako ve většině zemí EU, pouze jedinou možnost, podat žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. Ale ani to jim nemusí v Maďarsku pomoci, o čemž svědčí případ z letošního léta. Soud přiřkl muži po operativní změně pohlaví právo mít v osobních dokladech napsáno „muž“. Maďarské úřady však takové rozhodnutí odmítají a změnu dosud neprovedly.
Evropské peníze by mohly zjednat „nápravu“
Tamás Dombos, člen představenstva maďarské organizace pro lidská práva Magyar LMBT Szövetség, apeluje na EU, aby donutila uznat maďarské představitele z porušování demokratických principů ve Smlouvě o EU. A nabízí řešení. Neposkytovat Orbánově vládě peníze z evropského rozpočtu, dokud nezmění zákony. „Co je pro maďarskou vládu skutečně důležité, jsou peníze,“ uzavírá Dombos.