Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

Když porovnáme československou a českou éru, ta modernější je mnohem více protkaná úspěchy. Vše samozřejmě koresponduje s větším množstvím sportů i sportovců, přesto je zajímavé, že dlouhé období mezi lety 1924 až 1992 přineslo Československu pouze dvě zlaté medaile, celkem pak 25 cenných kovů.

Na skokana na lyžích Jiřího Rašku a krasobruslaře Ondřeje Nepelu navázali hned po pěti letech existence samostatné republiky hokejisté na olympiádě v Naganu. Jejich překvapivé zlato na hrách, kam mohli poprvé hráči z NHL, dodnes zůstává nejzvučnějším olympijským a vůbec celkově sportovním českým úspěchem.

Hrdinové jako Dominik Hašek, Jiří Šlégr nebo Jaromír Jágr drží chlapský prapor vysoko, ovšem příliš mužských následovníků nemají. V českém případě jsou to totiž především ženy, kdo jednou za čtyři roky zvedají z gaučů miliony radujících se lidí.

Sběratelky Sáblíková a Neumannová

Celkově česká výprava ukořistila na zimních olympijských hrách dohromady 31 medailí – devět zlatých, 11 stříbrných i bronzových. Hned o 20 z nich se postaraly olympioničky. Na jedné – biatlonové ze smíšené štafety v Soči – se spolupodílely.

Kdo jsou české držitelky individuálních cenných kovů?

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, rychlobruslařka Martina Sáblíková, její kolegyně Karolína Erbanová, lyžařka Šárka Strachová dříve Záhrobská, biatlonistky Gabriela Soukalová s Veronikou Vítkovou, snowboardcrossařka Eva Samková a „schizofrenička“ Ester Ledecká. Právě její triumfy na posledních hrách v Pchjongčchangu na lyžích v super-G i na snowboardu jsou snad jediným počinem, který se může rovnat velkoleposti naganského zlata v podání party trenéra Ivana Hlinky.

Ze seznamu je nutno vypíchnout zejména dvě jména, která se postarala o olympijskou vládu žen nad muži.

Mužští medailisté ze ZOH

  • Akrobatický lyžař Aleš Valenta – zlato z her 2002 v Salt Lake City
  • Hokejový tým – zlato z her 1998 v Naganu, bronz z her 2006 v Turíně
  • Běžec na lyžích Lukáš Bauer – stříbro 2006, bronz z her 2010 ve Vancouveru
  • Běžkařská štafeta Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal – bronz 2010
  • Biatlonista Ondřej Moravec – stříbro z her 2014 v Soči, bronz ve stejný rok
  • Biatlonista Michal Krčmář – stříbro z her 2018 v Pchjongčchangu
  • Biatlonista Jaromír Soukup – bronz 2014

Neumannová i Sáblíková získaly shodně šest medailí, co se týče jejich cennosti, vede rychlobruslařská hvězda. Zatímco Neumannová má „jen“ jedno zlato za drtivý finiš na 30 kilometrech na své poslední olympiádě v Turíně, Sáblíková byla na olympijském nejvyšším stupínku pódia hned třikrát. K tomu má dvě stříbra a jeden bronz, Neumannová vlastní čtyři stříbra a jednu „placku“ za třetí místo.

Nejúrodnějším sportem je běh na lyžích

I když v současnosti českého diváka vábí spíše biatlon či dění na sjezdovkách, je to momentálně trochu upozaděný běh na lyžích, který do české sbírky doručil nejvíce medailí, a to celkem devět. O Neumannové byla řeč, na dalších třech má největší podíl Lukáš Bauer. Dvě vyhrál jen a pouze sám, u bronzu z Vancouveru se přičinil jako člen štafety.

Druhým nejúspěšnějším českým olympijským sportem jsou shodně rychlobruslení a biatlon. V prvním odvětví má logicky největší zásluhu Sáblíková, ke které se jedním bronzem z Pchjongčchangu připojila Karolína Erbanová. V tom druhém je kolekce rozporcována mezi daleko více osobnostní – Soukalovou, Vítkovou, Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře a Jaroslava Soukupa.

Celkem už to Čechům cinklo v sedmi sportech, kromě tří zmíněných oblastí je to snowboarding, akrobatické lyžování, lední hokej a alpské lyžování.

Je celkem zajímavé, že v československém období byly nejúčinnějším medailovým zdrojem skoky na lyžích. Díky Jiřímu Raškovi, Pavlu Plocovi, Jiřímu Malecovi, Rudolfu Burkertovi a družstvu Tomáš Goder, František Jež, Jaroslav Sakala, Jiří Parma se urodilo sedm cenných suvenýrů. Od roku 1993 si ale pro medaili nedoletěl nikdo, ba co víc, tento sportu v tuzemsku zažívá velkou krizi.

Nejúspěšnější Soči, nulový Lillehammer

Jména a k nim příslušné kovy jsou představeny. Ale co destinace? Kde se Čechům nejvíce dařilo, kde naopak vůbec? Rekordní byla z tuzemského pohledu olympiáda před osmi lety v ruském Soči, odkud výprava přivezla osm medailí (dvě zlata, čtyři stříbra a dva bronzy).

Naopak nejmrzutějším zážitkem byla pro českého fanouška hned ta první po federálním rozpadu. V roce 1994 v norském Lillehammeru bylo i po zhasnutí olympijského ohně na českém kontě zcela vynulováno.

V průměru sportovci z každých zimních her, kterých proběhlo od vzniku samostatné republiky sedm, přivezli domů zhruba 4,5 medaile. Na posledních třech akcích byl průměrný zisk značně posunut směrem vzhůru, ostatně i Pchjončchang před čtyřmi lety znamenal sedm medailí.

Čistě z hlediska papírových předpokladů to zanedlouho v Pekingu vypadá na návrat do skoupějších časů znamenajících zhruba tři medaile. Ester Ledecká se pravděpodobně bude činit na snowboardu, Sáblíková možná znovu získá cenný kov na pěti kilometrech a medailové ambice mají při neúčasti hráčů z NHL i hokejisté.

Ale posledně v Jižní Koreji také nikdo absolutně nečekal, že Ledecká získá medaili v super-G. Třeba nějaké podobné překvapení přijde i v Číně.

Tagy:
medaile Ester Ledecká Kateřina Neumannová Nagano Eva Samková olympijské hry Martina Sáblíková Šárka Strachová sport Veronika Vítková Gabriela Soukalová Jaroslav Soukup Michal Krčmář Karolína Erbanová Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022 cenné kovy Lukáš Bauer Aleš Valenta

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.