reklama

Medici nemají pomáhat v nemocnicích, ale studovat, říká anestezioložka Hilšerová

V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví aktuálně 1134 lidí hospitalizovaných s koronavirem. Nemocnice se zatím nebojí, kapacit prý mají dost. Co když se ale situace bude nadále zhoršovat? A měli by studenti medicíny nastupovat na pomoc doktorům jako na jaře? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídala anestezioložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Monika Hilšerová.

reklama

Podle Hilšerové nemocnice zvládají současnou situaci velmi dobře. „Zatím obavy nemám. V některých je stav trochu horší, třeba v ústecké nemocnici. Stále ale většina má dostatečné kapacity, v případě potřeby se pacienti mohou přesunout do jiných nemocnic,“ sdělila doktorka.

K tématu

Zatím je i relativní dostatek lékařů i pomůcek. „Na jednoho lékaře připadá víceméně jedna rouška nebo respirátor na den. Musíme s nimi šetřit, hlídat je. Problém ale je se sestrami. I u nás na Karlově náměstí na ARU funguje pouze šest lůžek z deseti, protože je nedostatek sester,“ uvedla Hilšerová.

Připomněla, že medici nemohou nahradit lékaře. „Studenti by měli studovat, medici tím spíše. Pokud by dobrovolničili v nemocnicích s administrativou nebo s podobnými úkoly, nenahradí to klinickou praxi, kterou potřebují. Neumím si představit, že by medik obsluhoval přístroj na ARO. Určitě by bylo možné vyškolit jiné zaměstnance, kteří by byli normálně placení,“ řekla Hilšerová.

Podle doktorky by pomoc mediků byla přínosná, pokud by byla jasně časově ohraničená. „Bylo by potřeba vědět, jak dlouho bude nouzový stav trvat, aby nebyli třeba rok mimo školu,“ zdůraznila.

K tématu

Hilšerová také uvedla, že nerozumí tomu, aby v případě nouze na pomoc nastupovala laická veřejnost, která by byla vyškolena, jak navrhoval ministr zdravotnictví Roman Prymula. „To si opravdu neumím představit, nevím, jak to bylo myšleno. Docela by mě to zajímalo,“ zdůraznila.

Hilšerovou prý nyní nejvíc trápí nejistota. „Opatření vlády se mění každým dnem, nevíme, co bude. Lékaře také trápí, co se bude a nebude zavírat. Je velmi důležité, abychom k sobě byli ohleduplní, ale aby nám zároveň nezakázali žít. To mě hodně trápí,“ sdělila.

Doktorka také zdůraznila, že na nedostatky v českém zdravotnictví lékaři upozorňují už dlouho. „Ani před epidemií nebylo v dobrém stavu. Teď bylo zasaženo koronavirem a je zřejmé, že věci, které nás pálily, vyvstávají ještě více na povrch. Obecně nedostatek personálu v nemocnicích, především v menších regionálních, tam si myslím, že by do budoucna mohl být problém,“ dodala Hilšerová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama