reklama

Pollert: Kapacity jsou relativní pojem. Pokud se naplní, otevřeme další oddělení

Český zdravotnický systém zvládne i 80 tisíc koronavirem aktivně nakažených lidí. Nemocniční kapacity jsou dostačující. Lidé jsou zbytečně strašeni, pohybujeme se ode zdi ke zdi. I takto hodnotili aktuální boj s druhou vlnou epidemie koronaviru hosté druhé části diskusního pořadu Partie Terezie Tománkové, vysílaného na televizní stanici CNN Prima NEWS. Zúčastnili se ho senátorka a lékařka Alena Dernerová (za SD-SN), předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a anesteziolog Fakultní nemocnice v Motole Lukáš Pollert.

reklama

Alena Dernerová chápe cestu, kterou se chce vydat ministr zdravotnictví Roman Prymula, když hodlá v příštím týdnu omezit některé volnočasové aktivity. „Clustery (ohniska nákazy – pozn. red.) se objevily mezi sportovci, možná proto to pan ministr bude asi trochu tlumit. Takže to chápu. Myslím si ale, že současná opatření jsou nastavena tvrdě. Nerada bych, aby se nám zastavila ekonomika. Opatření se musí dělat uváženě,“ řekla Dernerová v Partii Terezie Tománkové.

Podle ní by politici i odborníci měli veřejnost uklidňovat, nikoli strašit. „Slyšet by měli být lidé jako pan Šmucler nebo pan Žaloudík, kteří mají zdravý rozum a zklidňují situaci,“ dodala.

„Pohybujeme se odezdi ke zdi. Od morové rány k rýmičce, a teď tu zase máme morovou ránu. Většina pacientů stoná doma s lehčími průběhy,“ shodnul se s Dernerovou Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Podle něho je rozumný a chladný přístup namístě. Politici a odborníci by měli informovat veřejnost, jak se chovat. „Nebrat to na lehkou váhu, na druhou stranu není dobré podporovat paniku,“ dodal. Šonka rovněž kritizoval, že se často nechávají testovat samoplátci bez doporučení lékařů, čímž ale zahlcují testovací kapacity na úkor lidí s příznaky.

Zvládneme 80 tisíc nakažených

Senátorka a lékařka Alena Dernerová je přesvědčena, že náš zdravotnický systém zvládne až 80 tisíc aktivně nakažených lidí. „Jsme příliš zaměřeni jen na covid, ačkoli zde máme i jiná onemocnění, kterým se teď nevěnujeme. Stále platí, že mám covidu plné zuby, a to právě z těch důvodů, které jsem uvedla,“ dodala Dernerová.

Do diskuse přispěl také anesteziolog motolské nemocnice Lukáš Pollert. Kvůli nečekanému povolání do služby ale jen přes telefon. Pollert slova Dernerové potvrdil. „Kapacity jsou relativní pojem. Nejtěžší pacienti jsou na ARO a jednotkách intenzivní péče. Pokud se naplní, otevřeme další oddělení. Systém je dynamický, můžeme utlumovat operace, které se dají odložit. To je ale ještě daleko,“ řekl Lukáš Pollert.

Olympijský vítěz ve vodním slalomu z Barcelony upozornil, že nemocnice se plní pacienty, kteří nemají příznaky nebo mají jen lehký průběh nemoci, ale „společnost se jich obává“. Jsou to podle něho lidé, které třeba nikdo nechce doma a pošle je třeba i z obav o vlastní zdraví do nemocnice. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je takových až čtyřicet procent. Lukáš Pollert se ale obává, že pokud budou tito pacienti soustředěni na jednom místě, virová nálož se může znásobit a tím pádem nastane rozvoj nemoci COVID-19.

Berme to s humorem

Rovněž Lukáš Pollert je známý svým kritickým postojem k tomu, jak intenzivní debata se v Česku kolem koronaviru vede. Více než covidu bychom se podle něho měli obávat strachu z covidu. Po poměrně dobře zvládnuté první vlně epidemie dokonce v rozhovoru pro web Nastartu.cz uvedl, že se na příchod koronaviru „docela těšil“. „Že bude zajímavá práce, hodně pacientů, kteří budou mít těžká respirační selhání a my budeme bojovat o ten kyslík, který potřebujeme dostat do organismu, a to se nestalo,“ řekl Pollert s tím, že z toho byl zklamaný.

Svůj postoj nezměnil ani tváří v tvář narůstajícím počtům nově potvrzených případů. Před necelými dvěma týdny v pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že je třeba pandemii brát s humorem. „Nejsme v žádném válečném stavu a není důvod k panice. Stejně jako na jaře nejsou čísla nakažených nijak alarmující pro náš zdravotní systém,“ řekl moderátorce Lucii Hrdličkové.

Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama